Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tamamıyla amacından sapmış görünüyor… IŞİD’in Suriye’de varlığı neydi herşeyden önce? IŞİD güya mazlum Suriye halkının yardıma koşacak, ülkeye huzur barış ve refah getirecekti… Ama bunun tam tersini yaptı ve yapmaya da devam ediyor. Bununla da kalmayıp yakın zamanda Başbakan Erdoğan’ı İstanbul ve Ankara’da intihar eylemleriyle tehtid etti… Sadece diğer gruplarla savaşmakla kalmayıp şimdide sınırdaki halkımızı tehtid etmeye başladı… Milletimiz 500 binden fazla Suriyeli mülteciyi barındırırken, hem halkımızı ve hem de mültecileri tehdit eder duruma geldi. IŞİD sadece tüm Suriye halkı için değil, komşu ülkeler için de büyük bir tehdit… IŞİD’in tek amacı bölgeyi kendi amaçları için eline geçirmek, Suriye halkının huzur ve selameti için hiçbir şey yapacağı yok…16 EKİM 2013, 18:23 Yenişafak

Irak Şam İslam Devleti örgütüne TSK'dan karşılık

Suriye'deki Azaz/Parsa Dağı bölgesinden Türkiye tarafına havan mermisi atıldığı, merminin patlamadığı belirtildi. Olay sonrası söz konusu bölgedeki Irak Şam İslam Devleti örgütüne (IŞİD) ait mevzilere obüs atışı ile karşılık verildiğini bildirdi.Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamada, dün saat 13.30'da Azaz/Parsa Dağı bölgesinden atılan bir havan mermisinin, Kilis'teki Demirışık Hudut Karakolunun 450 metre doğusuna düştüğü ve patlamadığı aktarıldı. Olayda herhangi bir zayiat meydana gelmediği, gelişen durum üzerine, Azaz/Parsa Dağı'ndaki Irak Şam İslam Devleti örgütüne ait mevziilere iki adet Fırtına obüsüyle 4 atış yapılarak mukabele edildiği belirtildi.

KUZEY KASIRGASI TUGAYI'DAN 45 KİŞİ TESLİM OLDU

İnternet sitesinde yer verilen başka bir açıklamada ise Kuzey Kasırgası Tugayı (KKT) mensubu 85 kişinin, Türkiye'ye geçerek Demirışık Hudut Karakoluna teslim olduğu, teslim olan KKT mensuplarının silahlarından arındırılarak Kilis İl Jandarma Komutanlığına teslim edildiği bildirildi. Teslim olan bu kişilerden, halen Tevhid Tugayının kontrolünde bulunan Es Selame Sınır Kapısı (Kilis/Öncüpınar karşısındaki) bölgesinin tanklarla takviye edildiği bilgisinin alındığı kaydedildi.