Allah Hucurat 19’da diyor ki “Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve birbirinizle tanışmanız için sizi milletlere ve kabilelere ayırdık. Muhakkak ki Allah yanında en değerli ve en üstününüz O'ndan en çok korkanınızdır…”

Sanırım bu ayet neden birçok milletin, etnik grubun, dil ve kültürlerin yaratıldığına dair bize mükemmel bir açıklama yapıyor… Birbirimize tanımak, Allah’ın yarattığı mucizeleri takdir etmek ve Allah’ın katında erdemli bir insan olmak için, seyahat ederek bunları öğrenmek dışında başka ne olabilir? Allah katında kim daha iyi bir müslümandır: Camide bütün hayatını namaz ve Kuran okuyarak geçiren birisi mi, yoksa dünyayı dolaşarak her gittiği yerde yaradılış sebebini anlamaya çalışan ve Allah’ın yarattıklarına hayran kalan birisi mi?

Geçen gün bir gazeteyi okuyordum… El Kaide’nin son tehtidlerinden dolayı, birçok havaalanın ek güvenlik tedbirleri aldığından, bazı elçiliklerin kapatıldığından ve insanların şimdiden ya uçuşlarını iptal ettiklerinden veya bazı belli ülkelere uçmayacaklarından bahsediyordu…. Allah bizlerden yolculuğa çıkarak birbirimizi tanımamızı istiyor, fakat El Kaide yaptıklarıyla bütün müslümanlar için büyük sorunlar oluşturuyor, özellikle yolculuğa çıkacaklar için…