Sık sık kepenk kapatma eylemlerinin gerçekleştiği Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, esnafın yüzü gülmeye başladı.

Toplumsal olaylar nedeniyle sık sık kepenklerin kapandığı Yüksekova ilçesinde, çözüm süreciyle birlikte artık olaylar yaşanmadığından kepenkler de kapanmıyor. Durumdan memnun olan esnaf, geç saatlere kadar iş yerini açık tutuyor.

Yüksekova Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Sabih Kayhan, ilçede artık kepenk kapatma endişesinin ortadan kalktığını söyledi.

Kayhan, şöyle konuştu:

"Artık çarşıda olay çıkacağı, kepenk kapatılacağı endişesi yok. Bu da esnafımızın yarınlara ümitle bakmasını sağlıyor. Bu anlamda artık cesaretli kararlar alınabiliyor. Esnafımız artık ticarette risk almaya başladı. Çünkü bugüne kadar esnaf, ekonomik anlamda risk alamıyordu. Bu süreçte bankaların da esnafa tolerans tanıyıp kredi verme konusunda biraz daha esnek olmasını bekliyoruz. Biraz daha pozitif ayrımcılık yaparak, esnafımıza yardımcı olmalarını istiyoruz."

"SÜRECE HERKES KATKI SUNMALI"

Gündeme oturmuş bir süreç yaşandığına dikkati çeken Kayhan, barış sürecinin bölgede büyük heyecan yarattığını ifade etti.

Kayhan, şunları dile getirdi:

"Bu olumlu havanın, önce siyasi sonra ekonomik ve kültürel olarak kendini hissettirmesi en büyük beklentimiz. Meclisteki iki muhalif partinin politikalarına rağmen, siyaseten süreç iyi gidiyor. Bu sürece herkes katkı sunmalı. Çünkü gerçekten Türkiye 30 yıl boyunca çok şeyi kaybetti. Özellikle ekonomik yönden, bölge büyük kayıplara uğradı. Sayın başkanımızın da geçenlerde ifade ettiği gibi, çatışmalara bugüne kadar 300 milyar dolarlık kaynak aktarıldı. Bu kaynak savaşa değil de bölgeye aktarılsaydı, bölgenin nerede olacağını hayal bile edemezdik. Umarım bu kaynaklar bundan sonra bölgenin kalkınması için kullanılır."

"ASKER DE ÇARŞIYA ÇIKABİLMELİ"

Çözüm süreciyle umutların büyüğünü belirten Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İrfan Sarı ise hayatın ekonomik anlamda iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.

Irak ve İran'a komşu olan ilçenin, bu avantajdan yeteri kadar faydalanamadığını ifade eden Sarı, şöyle konuştu:

"Çünkü ithalat ve ihracat mevzuatları, henüz istenilen boyuta gelmedi. Bu açıdan yereldeki yöneticilerin, biraz daha hassasiyet içinde olması gerekiyor. Sürecin ekonomik anlamda etkisini görmesi için sınır ticaretinin iyileştirilmesi gerekiyor. Öte yandan süreçle askerin kışladan çıkıp, şehir merkezinde alışveriş yapması gibi bir tercihi ortaya koymalı. Bu yönlü iyileştirmeler olursa, ticari canlanma kendini gösterecek ve bu da ülkeye katma değer olarak yansıyacak."


Kepenkler artık kapanmıyor - TÜM HABER