Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Konu: Gıda Mühendisleri Odası'nda yeni başörtüsü skandalı

 1. #1
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 05.03.11
  Mesajlar: 912
  Teşekkür ve Beğeni

  Gıda Mühendisleri Odası'nda yeni başörtüsü skandalı

  Gıda mühendisi başörtülü olduğu için odaya üyeliği kabul edilmedi.

  Geçen yıl üniversiteyi bitiren Gıda Mühendisi Alime Büşra Nur Sarıoğlu Canbulut'un, üyelik için Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMO Gıda Mühendisler Odası'na başvurusu, vesikalık fotoğrafının başörtülü olduğu, açık olması gerektiği ileri sürülerek geri çevrildi. Bu uygulama nedeniyle oda hakkında Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu. Ayrıca, 25 liralık maddi ve manevi tazminat davası açılması için dilekçe verildi.

  Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan bir grup mimar, mühendis ve sivil toplum örgütü üyeleri, Gıda Mühendisleri Odası’nın yaptığı uygulamaya tepki gösterdi. Burada açıklama yapan gıda mühendisi Canbulut, 21 Kasım 2012 tarihinde odaya üyelik için başvurduğunu belirtti. Ekte sunulan fotoğrafların başörtülü olması gerekçesiyle başvurunun geri çevrildiği belirtildi.

  Erciyes Üniversitesi mezunu olan Canbulut, bu uygulamadan dolayı büyük üzüntü yaşadığını belirterek, kıyafet şekli, bedensel engeller ve birçok sebebi bahane ederek insanların haklardan mahrum edilmesinin insanlık suçu olduğunu ifade etti. Canbulut, 5 yıllık eğitim gören bir kadına başörtülü olması nedeniyle yapılan uygulamanın ve ayrımcılığın manevi şiddet olduğunu dile getirdi. Canbulut, daha adaletli daha demokratik Türkiye Cumhuriyeti için odaya maddi ve manevi tazminat davası açtığını ifade etti. Canbulut, üyelik başvurusunun kabul edilememesinden dolayı şu an hiçbir iş yerine başvuruda bulunamıyor.

  Konuyu yargıya taşıdıklarını dile getiren Canbulut’un avukatı Seyit Ali Yüzgeç, dünya ülkelerinde başörtülü kadınlara yönelik ayrımcılığa karşı uluslararası anlaşmalar yapıldığını belirtti. Yüzgeç, Gıda Mühendisleri Odası'nın uygulaması ile Alime Büşra Nur Sarıoğlu’nun başını açmak ya da haklarını kullanmak arasında bir seçim yapmak zorunda bırakılmasının uluslararası hukuka da aykırılık oluşturduğunu ifade etti. Yüzgeç, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi’nin, olağanüstü durumlarda dahi kısıtlanamayacak bu hakkın, kendine özgün giymeyi ve başörtüsünü de içine alacak şekilde geniş bir faaliyet alanını kuşattığına dikkat çektiğini hatırlattı.

  Avukat Yüzgeç, Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Petek Ataman’ın, kadına çalışma hürriyetini engelleyici ve ayrımcılık teşkil edecek nitelikle hukuka ve kanuna aykırı keyfi uygulama yaptığını ifade etti. Yüzgeç, 5237 Sayılı Türk Ceza Yasası'nın 'İş ve Çalışma Hürriyetinin İhlali'ne ilişkin 117. Maddesi ve 'Ayrımcılık' başlıklı 122. Maddesi kapsamında ilgili odanın tavrının suç oluşturduğunu açıkladı. Yüzgeç, İlgili oda hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu ve tazminat davası açıldığını ifade etti. Yüzgeç, talep edilen manevi tazminat miktarının ise bir başörtüsü ücreti olan 25 lira olarak belirlendiği, kazanılması durumunda da başörtüsü alınacağını duyurdu.

  Mimar ve Mühendis Grup Kayseri Şube Başkanı Celal Dündar Selçuk da uygulamaya tepki göstererek, bunun eşitlik ilkesine aykırı olduğunu belirtti. Selçuk, yapılan uygulamalara son verilmesini, biran önce oda başkanının özür dilemesi çağrısında bulundu.

  Gıda Mühendisleri Odası'nda yeni skandal - TÜM HABER

 2. #2
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 11.09.06
  Mesajlar: 4.715
  Teşekkür ve Beğeni

  Af Allah im af sen islah eyle.....

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Niye kalbim sızlar, gözlerden yaş çıkar, içim kan ağlar!
  Konu Sahibi Mustafa Cilasun Forum Kendi Şiirleriniz
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-08-2013, 12:47
 2. İslamı Nasıl Yok Edelim
  Konu Sahibi haydar-kerrar Forum Sünnet-i Seniyye
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 14-08-2009, 00:31
 3. Gelin namaz kılalım (şiir)
  Konu Sahibi irfani Forum İlahiler ve Ezgiler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22-06-2008, 15:26
 4. Kimse yok mu ???
  Konu Sahibi nurus Forum Dini Hikayeler
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 22-05-2008, 15:41

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •