Erdoğan, girişimcilerin dünyaya bakış açısının değiştiğini söyledi


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''8 yıl önce farklı bir bakış vardı ama bugün daha farklı bir özgüvenle dünyaya da, ülkeme de farklı bakan bir girişimcim var. Yani şu anda ayar yapılan veya ayar alan değil, ayar yapan iş adamı var. Bundan iftihar ediyorum'' dedi.

TOBB 6. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası'nın ardından Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, şuraya katılanlara teşekkür etti.

Şurada 15 kişiyi dinleme fırsatı bulduklarını ifade eden Erdoğan, ''15 arkadaşım bizlere Türkiye'nin şu anda bulunduğu durumun adeta bir röntgende arzını yaptılar. Neler yapmamız gerektiği noktasında birlikte ufuk turu yaptık'' diye konuştu.

Tüm bu süreci Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Babacan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ergün, ekonomiyle ilgili milletvekilleri, teknokratlar ve bürokratlarla izlediklerini anlatan Erdoğan, gerekli notları aldıklarını ve ilgili birimleri çalıştırarak ne gibi adımlar atacaklarını belirleyeceklerini ifade etti.

''Şurada güzel bir Türkiye fotoğrafı çekilmiş oldu'' diyen Erdoğan, her fırsatta reel sektörle bir araya geldiklerini, sorunları dinlediklerini ve her adımlarında reel sektörle istişare etmeye çalıştıklarını söyledi. Başbakan Erdoğan, bugün de toplu halde reel sektörle bir araya geldiklerini, tüm temsilcileri, oda ve borsa başkanlarını dinleme fırsatı bulduklarını anlattı.

-''İŞ DÜNYAMIZ FELAKET TELLALLARINA KULAK ASMADI''-

Türkiye'nin her alanda değişim ve dönüşüm süreci yaşadığını vurgulayan Erdoğan, bunun ciddi yansımalarının her sektörde görüldüğünü belirtti. Erdoğan, bu ciddi yansımaların küresel finans krizinin Türkiye'yi teğet geçtiğinin göstergesi olduğunu ifade ederek, ''Türkiye yere sağlam basan ve dünyanın da 'siz bu başarıyı nasıl elde ettiniz' demek zorunda olduğu süreç yaşadık'' dedi.

Erdoğan, küresel krizin başladığı 2008 yılının sonlarında sıkça felaket senaryolarının yazılması nedeniyle iş dünyasının ciddi tereddütler yaşadığını dile getirerek, ''Hükümet olarak bu tereddütleri kaldırmak için yoğun seferberlik ilan ettik. Küresel krizin en az ölçüde Türkiye'yi etkileyeceğini, çok açık ve net söyledik. Nitekim özel sektörümüz, iş dünyamız tüm bu felaket senaryolarına, felaket tellallarına kulak asmadı ve kriz sürecini fırsata dönüştüren girişimcilerimiz de oldu'' diye konuştu.

Girişimcilerin yatırımlarının açılışlarına katıldığını anlatan Erdoğan, küresel yabancı ortaklarla Balıkesir'deki doğalgaz çevrim santrali ve Sabiha Gökçen'de motor fabrikası kurulmasının Türkiye'nin de küresel bir aktör olduğunu gösterdiğini söyledi.

Sabiha Gökçen Havalimanı'na ikinci pist yapılması çalışmalarının devam ettiğini ve 2011'in ilk çeyreğinde ihale yapılabileceğini belirten Erdoğan, ikinci pistin yapılmasıyla Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarında ''slot'' vermede yaşanan sıkıntıların aşılacağını bildirdi.

-''SORUNLARI RAHAT AŞMA İMKANI YAKALADIK''-

Başbakan Erdoğan, şuraya katılan iş adamlarında büyük bir memnuniyet gözlemlediğini belirterek, şöyle konuştu:

''İş adamlarımız büyük coşkuyla, heyecanla, umutla işlerine sarılmış durumdalar. Elbette sorunlar var. Sorunlar sıfırlanmış diyemem, böyle bir iddiada da bulunmadım. Mevcut sorunlar aşılamayacak sorunlar değil. Artık sorunları daha rahat aşma imkanını yakaladık. Dile getirilen sorunlar, hamdolsun ki, 8 yıl öncesinin sorunlarından bugün çok farklı. Artık olayı daha farklı gören konumdayız. İş adamlarımızın dünyayı tanımaları ve dünyayla olan rekabet anlayışları da değişti. 8 yıl önce farklı bir bakış vardı ama bugün daha farklı bir özgüvenle dünyaya da, ülkeme de farklı bakan bir girişimcim var. Yani şu anda ayar yapılan veya ayar alan değil, ayar yapan iş adamı var. Bundan iftihar ediyorum.

Daha minimal sorunların dile getirildiğini gördüm. Türkiye'nin on yıllardır ayağına pranga olan sorunların büyük oranda gündemden çıktığını görüyoruz. İnanıyorum ki bugün dile getirilen sorunlar da önümüzdeki süreçte aşılacak, gelecekte çok daha farklı konuları konuşuyor olacağız.''

Ulaştırma alanındaki yatırımların ekonominin canlanmasına büyük katkı sağladığını gördüklerinin altını çizen Erdoğan, taşımacılıkta daha ucuz maliyet, ülkenin birçok yerine havayoluyla ulaşılabilmesi gibi gerekçelerin talepleri artırdığına işaret etti.

Altyapı yatırımlarına devam edeceklerini vurgulayan Erdoğan, iktidara gelmeden önce açıkladıkları 15 bin kilometre duble yol hedefinin ne kadar haklı olduğunun ortaya çıktığını söyledi.

Türkiye'nin denizcilikte de çok farklı konuma geldiğini belirten Erdoğan, Türkiye'ye yoğun bir şekilde marina yapıldığını ve marina zincirlerine soyunan Türk girişimcilerin olduğunu ifade etti.

-ENERJİ YATIRIMLARINA DEVAM-

Erdoğan, enerji yatırımlarının reel sektöre önemli katkılar sağladığının altını çizerek, enerji yatırımlarını hız kesmeden sürdüreceklerini bildirdi. Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

''Enerji ihtiyacımızı yüzde 50 civarında doğalgaz çevrim santrallerinden karşılıyorsak da bu bizim için pahalı bir maliyet. Çeşitlendireceğiz dedik. Hidroelektrik santrallerdeki yatırımlarımız artıyor, termik santrallerdeki yatırımlarımız artıyor, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi devam ediyor. En son Rusya Federasyonu ile yaptığımız nükleer enerjideki adım, bu attığımız adımların çok açık ve net örneği. Şimdi ikinci bir nükleer enerji santralinin yapımıyla ilgili ihale hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Bu, hükümetten hükümete veya devletten devlete anlaşma şekliyle olabilir. Bunun için girişimlerimiz devam ediyor.''

Turizmin çeşitlendirilmesinde asıl rolün özel sektörde olduğunu ifade eden Erdoğan, özel sektörün Türkiye'nin imkan ve potansiyellerini iyi değerlendirdiğini belirtti.

Deniz, kum, güneş turizmini aşan Türkiye'nin, sağlık, termal, yayla, kış turizminde de olduğunu belirten Erdoğan, Erzurum'da Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları'nın yapılacağına dikkati çekti ve yatırımların 500 milyon lirayı bulduğunu bildirdi.

ZAMAN GAZETESİ [İnternetin İlk Türk Gazetesi]