İhsanoğlu: Akif'in Mısır'da yaşadığı ev, müzeye dönüştürülmeli


Ankara merkezli Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı'nın düzenlediği 1. Mehmet Akif Ersoy Uluslararası Sempozyumu, Kahire Üniversitesi'nde başladı
Üç gün sürecek sempozyumun açılış panelinde, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Cemal Çiftçigüzeli, Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı'nın yanı sıra Türkiye ve Mısır'dan akademisyenler birer konuşma yaptı.
Dünyanın çeşitli ülkelerinden 100 dolayında Türkoloji hocasının davetli olduğu sempozyumun ilk gününde, milli şair Mehmet Akif Ersoy'un hayatı ve eserleri katılımcılara anlatıldı.
Sempozyumun ardından çalışmaları ile Türkiye ve Türk toplumunun tanıtılmasına katkı sağlayanlara, Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı tarafından şükran plaketi verildi.
İKÖ Genel Başkanı Ekmeleddin İhsanoğlu, panelden sonra yaptığı açıklamada, Mehmet Akif Ersoy'un Mısır'da kaldığı yıllarda ikamet ettiği Kahire'nin Hilvan bölgesindeki evin, Türkiye Cumhuriyeti tarafından satın alınarak müzeye dönüştürülmesini istedi. İhsanoğlu, milli şairin yıllar önce ders verdiği Kahire Üniversitesinde, adına sempozyum düzenlenmesinin mutlulukla karşıladığını belirterek, ''Mehmet Akif Ersoy'u burada yad etmek gerçekten güzel'' dedi. Mısır Ayn Şems Üniversitesi Edebiyat Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Safsafi Ahmet El Katuri de Mehmet Akif Ersoy'un sadece Türk edebiyatına değil, bütün İslam dünyasına ait bir şahsiyet olduğunu söyledi.

ZAMAN