Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
11 den 14´e kadar. Toplam 14 Sayfa bulundu

Konu: Bir düşünce istiyorum arkadaşlar..

 1. #11
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 11.10.08
  Mesajlar: 2.852
  Teşekkür ve Beğeni

  aleykum selam

  degerli kardesim internette gezinirken nurdergi. com da söyle bir yaziya rastladim bir kismi buraya alintiliyorum size biraz fikir verecektir diye düsünüyorum; (yazan kardesimizede cok tesekkur ediyorum)

  Çocuklar arasında ayırım yapmamak..
  Çocuklara eşit davranmak onların anne-baba üzerindeki haklarındandır.
  Hz. Muhammed (a.s.m.) "Allah'a karşı gelmekten sakının, çocuklarınız arasında adil olun." (Müslim) buyurmakla çocuklar arasında ayrım yapmayı Allah'a karşı gelmek olarak belirtmiştir. Kız-erkek, büyük-küçük, öz-üvey, sağlıklı-hasta veya özürlü çocuklar üzerinde ayrım yapmamak gerekir.
  Tüm haklardan, imkanlardan hepsinin eşit şekilde faydalanması için gayret gösterilmelidir. Onlar Allah'ın hediye ve emanetleridir; onlara iyi sahip çıkılması, aralarında adaletle hükmedilmesi gerekir. Peygamberimiz (a.s.m.) çocukların anne-baba üzerindeki haklarından birinin onlara eşit davranmak olduğunu söyler (ibn Hanbel, "Müsned"). Mal-mülk dağıtımından hediyeye, her türlü bağış ve ihsana, eğitiminden başını okşayıp sevmeye kadar eşit davranılmalıdır. Bir başka hadis-i şerifte: "Bağışta bulunma konusunda çocuklarınız arasında adil olun" (Buhari, "Hibe", 12) buyrulmaktadır. Çocuklardan birine karşı zaafı olup onu diğerlerinden üstün tutmak kardeşler arası husumete sebep olacağı gibi ebeveyne karşı öfke duyulmasına da neden olur.
  Toplumumuzda özellikle kız ve erkek çocukları arasında ayrım yapılmakta, mal paylaşımı ve eğitim imkanlarından kız çocukları mahrum bırakılmaktadır. Oysa Peygamberimiz (a.s.m.) kız çocuğu olup ona hakaret etmeyen ve onu erkek çocuğuna tercih etmeyen kimsenin cennete gireceğini söylemiştir (Ebu Davud, "Edep", 130).
  Peygamberimiz (a.s.m.) sevgi ve şefkatini gösterme bakımından çocuklardan hiç birini diğerine tercih etmezdi. Kız çocuklarınını evlattan sayılmadığı, şefkatten öte, evde kız çocuğunun bir ayıp kabul edildiği bir devirde her vesileyle bu batıl adeti yıkmış, mübarek hayatlarında da göstermişlerdir.
  "Ebü'l-Benât" yani "kızlar babası" olmakla iftihar ederdi. Bir, iki veya üç kızı olan ve bunlara sevgi ve şefkat göstererek büyütenlere cenneti müjlelemişti. (İbni Mace, Edeb:3)
  Çünkü insan hangi evladının hayırlı olduğunu bilemez. Yaşlılığnda hangisine muhtaç olacağını ancak Allah bilir. Servetini çocukları arasında adil dağıtmayan ebeveyn ahir ömründe perişan olabilir.

  Erdoğan AKDEMİR

 2. #12
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 11.10.08
  Mesajlar: 2.852
  Teşekkür ve Beğeni

  diyanet isleri baskanligi da buna benzer bir soruyu asagidaki sekilde cevaplandirmis;


  Soru Metni
  Anne-baba sağlıklarında mallarını çocuklarına bağışlayabilirler mi?
  Cevap
  Kişi, mülkiyetinde bulunan mal üzerinde dilediği gibi tasarruf hakkına sahip olduğundan, çocuklarından birine bağışta bulunurken diğerlerinin muvafakatını almak zorunda değildir. Bununla birlikte, anne babanın çocuklarına karşı başlıca görevlerinden biri de aralarında herhangi bir ayırım yapmaksızın onlara karşı eşit muamelede bulunmaktır. Böyle bir davranış, onların görevi olduğu kadar çocuğun da tabii hakkıdır. Çocukların kız-erkek, büyük-küçük olması sonucu değiştirmez. Hz. Peygamber (s.a.s.), “Allah’a karşı sorumluluk bilinci içinde olun ve çocuklarınız arasında adaletli davranın.” (Buhârî, Hibe, 12-13; Müslim, Hibât, 13) buyurmuştur. Ayrıca bir başka rivayette belirtildiğine göre, sahabeden Beşîr b. Sa’d, oğlu Nu’mân’a bir hibede bulunmak ve Hz. Peygamber’i (s.a.s.) de buna şahit tutmak istemişti. Ancak Hz. Peygamber (s.a.s.); “Öteki çocuklarına da bir şey bağışladın mı? “ diye sormuş, hayır, cevabını alınca da, “Allah’tan korkun ve çocuklarınız arasında adaletli davranın.” (Buhârî, Hibe, 12-13; Müslim, Hibât, 9-19) buyurmuştur.

  Buna göre anne-baba, çocuklarına bağışta bulunurken eşitliğe riayet etmelidir. Çocuklardan biri veya bir kısmının, tedavisi imkânsız bir hastalığa yakalanması, engelli olması, büyük bir borç yükü altında bulunması, ailesi kalabalık olup geçim sıkıntısı çekmesi, ilmi faaliyetlerde bulunup da ihtiyaç içinde olması gibi sebeplerle bazılarının ötekilerden daha muhtaç durumda olmaları halinde, kendilerine ihtiyaçları oranında fazla verilebilir. Şu kadar var ki, mümkün olduğu takdirde bu konuda diğer çocukların da rızalarının alınması daha uygun olur. Bütün bunlara rağmen, doğru olmamakla birlikte kişi çocuklarından sadece birisine veya bazılarına mal vermiş ise bu tasarruf hukuken geçerlidir (Mâverdî, el-Hâvî, VII, 544-545; Kâsânî, Bedâi, VI, 127; İbn Kudâme, el-Muğnî, VI, 298-300; Şirbînî, Muğni’l-Muhtâc, II, 401).

 3. #13
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 05.09.12
  Mesajlar: 78
  Teşekkür ve Beğeni

  Selamun Aleyküm.. Verdiğiniz bu güzel cevaplar için çok teşekkür ediyorum.. Bu cevaplarınız benim söylediğim 2.şık için geçerli sanırım. Bu yüzden de sizin 2.şıktan yana olduğunu düşünüp öyle değerlendiyiroum.Bu konu, bu sorunum için istihareye yatıyorum birkaç gündür. İnşaAllah çok yakın bir zamanda bir karar vereceğim ve düştüğüm bu durumdan sıyrılacağım. Allah razı olsun hepimizden..

 4. #14
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 05.09.12
  Mesajlar: 78
  Teşekkür ve Beğeni

  Selamun Aleyküm... Arkadaşlar sanırım forumun en kararsız kişisi olarak kendimi seçeceğim artık.. Aylar geçti ama hala bir karara varamadım.. Şu anda okuduğum bölüme de kendimi veremiyorum ya sıyrılacağım herşeyden Ankara'ya tekrar dönüp orda yaşamaya devam edeceğim yada bambaşka bir yola gireceğim.. Lütfen fikirlerinizi esirgemeyin benden.. Düşüncesi olan yok mu hiç arkadaşlar..

Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. tanışma
  Konu Sahibi barayev Forum Tanışma Köşesi
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 30-07-2012, 19:35
 2. Kaynana :)
  Konu Sahibi melek4545 Forum Fıkra, Mizah Bölümü
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 11-12-2010, 13:51
 3. Allah Halil İbrahim bereketi versin deriz ya, işte o.
  Konu Sahibi xmemoli Forum Dini Hikayeler
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 01-07-2009, 07:32

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •