Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
1 den 5´e kadar. Toplam 5 Sayfa bulundu

Konu: Dini yükümlülükle ilgili sorular

 1. #1
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 28.05.13
  Mesajlar: 33
  Teşekkür ve Beğeni

  Dini yükümlülükle ilgili sorular

  18/11/1997 doğumluyum 1 ocak 2012 tarihinde bir kitap okudum, karışık bir içeriği vardı. İçeriğinde Allah'ın yaratışı, sırat köprüsü, kabir azabı gibi konularda dinimizle uyuşmayan içerikler vardı ama bunun yanında kitapta doğru bilgilerde vardı. Ben o sene kitaptaki doğru bilgiler yüzünden yanlışları seçemedim ve bu kitaptaki tüm bilgilere kalbimle inandım Kitapta kuran ile ilgili yanlış bilgiler yoktu genelde hadisleri eleştiriyordu. Hadislerin çoğunun yanlış olduğunu söylüyordu. Bende tüm kalbimle bu yazılanlara inandım.

  Ayrıca o zamanlar ergenliğe tam girip girmediğimi bilmiyorum. Örneğin vücudumda tam bir kıllanma yoktu, sesim kalınlaşmamıştı, karakter olarak çocuk gibiydim ama bunların aksine rüya görüyordum.

  Sorularım şöyle:
  1) Ben kitabı okuduğum zaman (1 Ocak 2012 - 15 yaşındayım) büluğ çağına girmiş miyim?

  2) Girdiysem yukarıdaki yaptığım hatalar yüzünden(yanlış bilgilere inanma) ne gibi bir sıkıntı çekerim? Örneğin dinden çıkma gibi bir durum söz konusu mu?

  3) Etrafımdaki insanlar benim yeni yeni değiştiğimi (ergenliğe girdiğimi) söylüyorlar. Acaba bundan önce -örneğin geçen sene- yapmış olduğum günahlar yazılır mı?

  4) Bu konularda aşırı vesvese alıyorum 1 aydır kendimi toparlayamıyorum sürekli dinden çıktığımı düşünüyorum. Tavsiyeleriniz varsa dinlemek istiyorum.

 2. #2
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 11.09.06
  Mesajlar: 4.715
  Teşekkür ve Beğeni

  SELAMUN ALEYKUMGENC KARDESIM UMARIM ASAGIDAKI YAZI SORULARINIZA CEVAP OLUR....

  UYELIGINIZ DAIMI VE HAYIRLARA VESILE OLUR .....selametle dua ile......
  Bir işin günah olması için o işi yapan kimsenin bazı şartları taşıması gerekir.
  Kişinin mükellefiyet altına girmesi ve dinî hükümlerden sorumlu tutulabilmesi için,

  a. Müslüman,

  b. akıllı,

  c. Bâliğ olması şarttır.

  Buna göre mükellefiyetin birinci şartı olarak kişinin Müslüman olması gerekmektedir. Müslüman olmayan kimseler, Allah'a ve Peygambere îman edip İslâm dînine girmedikçe, Allah'ın ibâdetle ilgili emir ve yasaklarına muhatap değildirler.

  Mükellefiyetin ikinci şartı da, âkıl olmaktır. åkıl demek, ne yaptığını bilen, iyi ile kötüyü birbirinden ayırdedecek temyiz kabiliyetine sâhip olan kimse demektir.

  Mükellefiyetin son şartı da, kişinin bâliğ olması, yani, bülûğa ermiş bulunmasıdır.Kız olsun, erkek olsun aklı başında bulunan bir Müslümana namazın farz olması için buluğ dediğimiz erginlik çağına ermiş olması gerekir. Genellikle erkek çocukları 12-15, kız çocukları ise 9-15 yaşlan arasında erginlik çağına girerler.

  Eğer bu yaşa geldikleri halde belirti yoksa 15 yaşından itibaren mükellef sayılırlar.

  Erkek çocuğu buluğa erdiğini, ihtilam denilen rüyada iken cinsî boşalma ile; kız çocuğu ise aybaşı veya âdet denilen halin ortaya çıkmasıyla yani, rahimden kan gelmesiyle erginlik devresine girmiş olurlar. İnsanın bu devreden sonra namaz, oruç ve hac gibi ibadetleri yerine getirmesi farzdır.

  Ancak namaz ve oruç gibi ibadetlerin daha önceki yaşlarda çocuğa öğretilip, alıştırılması tavsiye edilmiştir. Hayrı serden, iyiyi kötüden ayırma yaşı olarak bilinen bu temyiz devresi hususunda çeşitli rivayetler yardır.

  Meselâ bir hadis-i şerifte, kız-erkek ayırımı yapılmadan yedi yaşma gelen çocuğa namazın emredilmesi ifade edilir. (Ebû Dâvûd, Salât 26) "Çocuk sağını solunu tefrik edince namazı emredin" mealindeki haber de çocuğun belli bir anlayış seviyesine gelmesini esas almıştır. Çocuğun süt dişlerini dökmeye başlaması devresi veya yirmiye kadar sayabilmesi şartını namazı öğretme yaşı olarak ifâde edilmesi de birbirini destekleyen hususlardır. (İbni Ebî Şeybe, Musannaf, 1: 347)

  Yani, bu devre ve yaşa gelen çocuğa namazla ilgili bilgiler verilir, namazın nasıl kılınacağı, farzları, vacipleri, sünnetleri, namazda okunacak sûre ve dualar öğretilir. Yavaş yavaş namaz kılmaya alıştırılır. On yaşını geçtikten sonra da artık namaz kılmasını temin edici tedbirler alınır, çocuğa namazın önemi anlatılır, bir yaratılış ve kulluk vazifesi olduğu açıklanır. İkna ederek, makul bir şekilde namaz kılması sağlanır. Çünkü, artık çocuk bu yaştan sonra her vakit buluğ çağına erebilir. Bu bir hazırlık devresi sayılır. Buluğ alametleri görülünce de farz olan vazifesini yapmaya devam eder.

  Esas itibariyle namazın farz olması buluğ çağıyla başladığına göre, ancak ondan sonra kazaya kalan namazların kılınması farz olur. Çünkü, farz olan bir namazın edası gibi kazası da farzdır.

  Kızların ilk âdeti görmeden, erkeklerin de ilk ihtilam olmadan önceki kılamadıkları namazları kaza etmesi farz olmamakla birlikte kaza etmelerinde de bir mahzur yoktur. Kılınmasında sevap vardır.

  Demek ki, bir insanın kaza borcu ancak buluğ devresinden itibaren başlar. Daha önce başlanacağına dâir söylenen sözlerin bir yeri yoktur.

  Netice olarak buluğ çağına girmiş akıllı her müslümanın, İslam’ın emrettiği farzları yapması ve yasakladığı haramları terk etmesi gerekir. Bu şartları taşıyan biri, iyi veya kötü yaptığı her şeyin karşılığını görecektir.

 3. #3
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 28.05.13
  Mesajlar: 33
  Teşekkür ve Beğeni

  Cevabınız için sağolun ben bu cevabı okumuştum daha önce. Ben şunu çok merak ediyorum.

  Ben 14-15 yaşı arasında dini bir kitap okumuştum. bu kitapta hadislerin çoğu inkar ediliyordu. bende buna kalbimle inandım. yani bende hadisleri inkar ettim. benim günahım nedir. ben kendimi dinden çıkmış gibi görüyorum. dinden çıkmasam bile o zamandan beri -yaklaşık bir senedir- yaptığım ibadetlerin kabul edilmediğini düşünüyorum. bunlar yüzünden 1 aydır tüm hayatım bozuldu. okulda başarılı bir öğrenciyken şu an sınıfta kalmak üzereyim. aklım fikrim hep burada. bilsem dinden çıkmadım ve o günden bugüne yaptığım ibadetler yok olmadı benden mutlusu olmaz. ama bu konularda benim moralimi düzeltmek için yarım cevaplar istemiyorum. bana dinden çıkmadığımı ve ibadetlerimin yok sayılmayacağını detaylı izah ederseniz beni bu zor durumumdan kurtarmış olursunuz. teşekkürler şimdiden.

 4. #4
  Forum Yöneticisi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 26.06.08
  Mesajlar: 3.572
  Teşekkür ve Beğeni

  Bilmedikleriniz yüzünden hesaba çakilmessiniz taki öğrenme imkanı bulupta bunu yapmassanız.Artık o kitabı kafanızdan silin ve doğru kaynakları okuyup dininizi öğrenmeye başlayın.Vesvesede yapmayın bu şeytanın en kötü oyunudur

 5. #5
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 20.03.13
  Mesajlar: 91
  Teşekkür ve Beğeni

  Güzel kardeşim,80 yıllık ömründe kafir olarak yaşamış Allaha ortak koşmuş biri bili olsa müslüman olunca anasından doğmuş gibi günahsız oluyor

  Sen daha yeni yeni birşeyleri kavrıyorsun ,hepimizin her insan oğlunun geçtiği yollardan geçiyorsun yaptığımız hataları yapıyorsun

  Bu zamana kadar ne düşünmüş olursan ol,niyetini temiz tut,niyetin hakikatı bulmak olsun

  gerisi zamanla gelecek Allahın izniyle

  bu zamana kadar yüzmilyarlarca insan gelip geçmiş dünya üzerinden yüzmilyarlarca imtihan olmuş şu topraklar üzerinde
  zaman olmuş hz adem bile Allahın huzurunda hataya gaflete düşmüş

  ama tövbesini de yapmış,peygamber yapmış Allah onu

  aklına gelen bu tür şeyler şeytanın vesvesesinden ibarettir

  o yüzden yaptığın bu hataları gözünde büyütmeni dinden soğumanı Allaha sırtını dönmeni isteyen şeytana karşı
  İnsanlara annesinden babasından ve en önemisi bize bizden daha çok acıyan Allahın vaad ettiği affına vaad ettiği merhametine sığın

  Allah kuranda af dileyeni gerçekten pişman olan kimseyi affedeceğini buyuruyor
  ve dönüş ancak O na olacak

  hal böyleyken,1 e 1000 katıp seni umutsuzluğa sürükleyen şeytana mağlup mu olacaksın
  yoksa her günahta tövbe kapısını açık tutan Allaha güvenip Ona mı sığınacaksın

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Loto, Toto vb. Gibi Şans Oyunları !
  Konu Sahibi mavci Forum Boykot
  Cevaplar: 27
  Son Mesaj: 17-12-2012, 13:48
 2. Yunus Katliamı(belgeseli)
  Konu Sahibi kurt26 Forum Genel Konular
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18-11-2010, 13:22
 3. Allah, kainatı yaratmadan önce ne yapıyordu?
  Konu Sahibi bugrahancan Forum Allah (c.c) Hazretleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 31-01-2010, 22:37
 4. Ses Ver Ey Resul Yanıyor Alem, Aşkınla Aşk da Yandı..!!
  Konu Sahibi muhammed25 Forum Peygamberimiz Hz. Muhammed ( sav )
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 23-08-2009, 14:51

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •