Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
Sayfa 4 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci ... 234
31 den 38´e kadar. Toplam 38 Sayfa bulundu

Konu: Ölüm

Forum Üyesi
    Durum: Çevrimdışı
    Teşekkür ve Beğeni

hani üstad bediüzzamanın bir sözü var ya cok hoş BİZ DİNİ SEVERİZ.DÜNYAYI DA DİN İÇİN SEVERİZ.işte biz dünyayı ahiretin tarlası görürsek (hadiste bildirildiği gibi) o zaman şu kısa ölümlü hayatta sadece geçici dünya icin değil bilakis sonsuzluk yurdu ahiret icin calışma azmi gelir yani insan memur da olsa işci de olsa esnafta olsa işlerini kurana ve sünnete göre yaparsa karlı bir ahiret ticareti yapar hatta şöyle hatıralar var........... Dinî farzlarını yerine getirmek suretiyle dünyevî çalışmaların da bir ibadet hükmüne geçtiğine dair Üstadımızın yanına gelenlere verdiği derslerden birkaç nümune: 1. Üstadımız Bediüzzaman Hazretleri ile birlikte, birgün, Eskişehir’deki Yıldız Otelinde bulunuyorduk. Şeker fabrikasından yanına gelen birkaç işçi ve ustabaşına kısaca dedi:“Siz farz namazlarınızı kılsanız, o zaman, fabrikadaki bütün çalışmalarınız ibadet hükmüne geçer. Çünkü milletin zarurî ihtiyacını temin eden mübarek bir hizmette bulunuyorsunuz.”2. Yine birgün, Eğirdir yolu altında oturmuş, Rehber’i okuyorduk. Tren yolunda çalışan birisi geldi. Ve Üstad, ona da aynı şekilde, feraizi eda edip kebairden çekinmek şartıyla bütün çalışmalarının ibadet olduğunu, çünkü on saatlik bir yolu bir saatte kestirmeye vesile olan tren yolunda çalıştığından, mü'minlere, insanlara olan bu hizmetin boşa gitmeyeceğini, ebedî hayatında sevincine medar olacağını ifade etmiştir.3. Yine birgün vaktiyle Eskişehir'de, tayyareciler ve subaylar ve askerlere de aynen şu dersi vermişti. “Bu tayyareler, birgün İslâmiyete büyük hizmet edecekler. Farz namazlarınızı kılsanız, kılamadığınız zaman kaza etseniz, asker olduğunuz için herbir saatiniz on saat ibadet, hususan hava askeri olanların bir saati, otuz saat ibadet sevabını kazandırır. Yeter ki kalbinde iman nuru bulunsun ve imanın lâzımı olan namazı ifa etsin.”4. Hem Barla, hem Isparta, hem Emirdağ'da çobanlara derdi: “Bu hayvanlara bakmak büyük bir ibadettir. Hattâ bazı Peygamberler de çobanlık yapmışlar. Yalnız, siz farz namazlarınızı kılınız, tâ hizmetiniz Allah için olsun.”5. Yine birgün, Eğirdir’de elektrik santralının inşasında çalışan amele ve ustaya, “Bu elektriğin umum millete büyük menfaati var. O umumî menfaattan hissedar olabilmeniz için, farzınızı kılınız. O zaman bütün sa’yiniz, uhrevî bir ticaret ve ibadet hükmüne geçer” demiştir.Bu neviden on binler misaller var.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Neyse diyanet'e anlattım tüm derdimi tasamı. Artık oda beni rahatlatmassa psikolojik destek alıcam olmuyo ölümle yaşanmıyo

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Selamun aleykum kardesim ben yoktum ama degerli buyuklerim gerekli aciklamalari yapmislar olum hayatin bir gercegi acida olsa dogmak ne kadar dogalsa olmakte okadar dogal olmasi gereken bir durum yani elimizden geldigince sabir ve muktedir olmaliyiz olumden korkmamaliyiz oldukten sonra bizi yaratanin karsina hakkiyla cikamazsak ozaman korkmaliyiz sen annene babana ve kendine bol bol dua et rabbimin karsisina onun memnun oldugu kul olarak cikmayi nasip olsun diye selametle ben hala ayni syi onerecegim sen peygamberimizin hayatini ve kur'an-i kerim mealini oku ve hayata oyle basla is olabilir okul olabilir selametle dua ile...

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

selamun aleykum,bacim. Bir bina yikilsa ve sadece kafirler ölse bır çok insan ıman edıp müslüman olmazmı?! Bunu bir dusun. Birde derdini Allaha anlat,bacim. Diyanet ya burdaki insanlar sana sadece vesile ola bilir, insanlardan insanlara hayir ve zarar gelmez. Rabbim dilerse burdaki insanlar sana hayirli olur. Sen once Allahdan iste, Sen gercekten,butun ictenliyinle hidayeti istemezsen, kurtulmayi istemezsen, olmaz. Hem dua edeceksin,hem de ugrasacakasin, insaallah o zaman kurtulus gelecek sana. Dua et ve ugras.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Esselamün Aleyküm
    Cevap geldi. Bana delillerden bahsettiler bana ''Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi'nin "ahiret", "Allah", "İman", "İslam" ve "Kur'an " maddelerine bakabilirsiniz.'' yazmışlar son olarak. 31 ciltlik birşey indirdim ama dedikleri şeymi bilmiyorum. Şuanda göz atıyorumda birşey bulamadım. Neyse şimdi bana delillerden bahsettiler ben şuanda kendi kendimi tedavi etmeye çalışıyorum. Bu delilleri bende biliyorum hiçbirşeyin tesadüf olmadığı alemde evrenin bir patlama sonucu tesadüfen ortaya geldiğine inanmak komik. Ben sorunumun inançlarımda olsa bile büyük çoğunluğu psikolojik olarak düşünüyorum. Hergün başka başka ruh halleri alıyorum. Ailem gece yatağa yattıktan, ışıklar kapatıldıktan sonra beni öyle bir korku sarıyorki sanki bu hayatta hep yalnızdım. Bugün bunları yaşıyoruz ama belki bir gün sonra ailemden biri olmayacak işte bu düşünce beni kahrediyor. Elimde bir imkan olsa hepimizi aynı anda öldürürdüm aslında ölümden korkuyorum, sevdiklerimin ölmesinden on kat daha fazla korkuyorum. Ama bunun bile ilacı imanımızı güçlendirmekte iman öyle bir şeyki sen yok sanarsın ama fıtratın huzura kavuşur. O halde benim imanımı kuvvetlendirmem gerek ama nasıl başlayacağım bilemiyorum. Ölüm korkum olmasa şuan burda olmazdım heralde bir oyunda oynuyor olurdum. Belki Allah bana bunu bir lütuf olarak verdi içime kimbilir ama çok zor ya ölüm ve onu düşünmek...

Bide bunlar dışında birşey sorucam Sorularla İslamiyet'te okudum ''cehennem ebedi'' deniyor. Nasıl ebedi? Sonsuz bir cehennem ceza yerine işkence olmazmı? Bide bir yerde gördüm hatırlamıyorum tam ''cennette sonsuz değilmiş uzun süre ödüllendirilip bitecekmiş'' heralde sonrasında yok edicek Allah bizi onların dediklerine göre. Kim sokuyor kusursuz dinimize böyle saçma şeyler anlamıyorum..

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Ama bunun bile ilacı imanımızı güçlendirmekte iman öyle bir şeyki sen yok sanarsın ama fıtratın huzura kavuşur. O halde benim imanımı kuvvetlendirmem gerek ama nasıl başlayacağım bilemiyorum. Ölüm korkum olmasa şuan burda olmazdım heralde bir oyunda oynuyor olurdum. Belki Allah bana bunu bir lütuf olarak verdi içime kimbilir ama çok zor ya ölüm ve onu düşünmek...
    Ve aleykum selam (cennette de bu selam ile karsilanacaksin)
    Iste bu Iman etmek bu kimin için ? tabiki senin hem dunya hayatin hem ahiret hayatin için gecerli
    birde diyeyim mi cenneti? cennetlikleri cennet cagirir , ondan boyle korkular duyman normal ama ne olur biraz olsun insafli merhametli insanlardan yardim al...
    Cehennem de gerekli, cennet sevdikleri için degerli...
    Kimsem yok diyorsun haklisin orda yalniziz herkes kendi yaptigindan sorumlu, aslinda kardesim sorduklarin sorularin hepsi _kur-an'i kerimde
    mevcud...
    Cennet sonsuz merak etme, hiç sonsuzdan sonlu vermek yakisir mi?
    Iste sonsuz için ogrenmek , biraz olsun çaba sarfetmek gerekmez mi?
    Allah bize deger verirken, kendini degersizlige atmak olur mu?
    Bak eger cenneti isteyenlerden olmasaydin umursamaz yolunda gider sIkilmaz, sorular sormazdin
    Rabbim yardimcin olsun...

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Aleykum selam kardeş, burası imtihan dünyası ama dersen ki edebiyatı bırak kardeşim benim durumum ne olucak bende derim ki anlatımına göre inan haline şükret senden daha kötüleri var. İslamın 2 kulpu vardır biri sabır diğeri şükürdür.

Eyvallah

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Alıntı lekula´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bide bunlar dışında birşey sorucam Sorularla İslamiyet'te okudum ''cehennem ebedi'' deniyor. Nasıl ebedi? Sonsuz bir cehennem ceza yerine işkence olmazmı? Bide bir yerde gördüm hatırlamıyorum tam ''cennette sonsuz değilmiş uzun süre ödüllendirilip bitecekmiş'' heralde sonrasında yok edicek Allah bizi onların dediklerine göre. Kim sokuyor kusursuz dinimize böyle saçma şeyler anlamıyorum..
    kardeş cennet cehennem sonsuz değil bizim bilmediğimiz bir vakte kadar diyen sapık fırkalara mensup mustafa islamoğlunun görüşüdür. Bu görüş biz ehli sünnet müslümanları bağlamaz. cennetde cehennemde Allah c.c. ve Rasulü s.a.v bildiriyor ki sonsuzdur. Nasıl ebedi sorusuna sen girersen motoru yakarsın. Bunun ebedi olduğunu bil ve buna iman et. Sonsuz bir cehennem hem ceza hem işkencedir. Bir insanın görevi bu mülkün sahibi olan Allah c.c. bulmaktır ve günümüzde bu çok kolaydır. Lakin herşeye rağmen sen bunu aramak için uğraşmıyorsan ve ben Allah c.c. bilmem görmem kendi keyfime göre bu hayatı yaşarım diyorsan bunlara (eğer iman etmeden son nefesi vermişse) cehennem haktır ve biz bunu hak edilmiş görürüz.

Eyvallah

Sayfa 4 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci ... 234

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)