Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Konu: Sakin bu namazi cahillere öğretmeyin onlarda yaparlar ve onlarinda dualari kabul olur

 1. #1
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 04.05.10
  Mesajlar: 135
  Teşekkür ve Beğeni

  Sakin bu namazi cahillere öğretmeyin onlarda yaparlar ve onlarinda dualari kabul olur

  arkadaşlar yazdığım başlık dahil olmak üzere kitapta ne varsa eksiksiz yazıyorum buda yaptığım dualardan biridir.ben yaptım olmadı şimdilik

  Allah rasulu(sav)buyuruyor:
  "On iki rekat namaz vardır.bu namaz geceleyin ve gündüzleyinde kılınabilir.(yalnız diğer namazlardan farklı olarak) namazın sonunda teşehhüdden sonra Allah Teala'ya hamd ü sena,Rasulü'ne salat ü selamdan sora secdeye varılır ve :"
  fatiha-i şerife 7defa,
  ayet-el kürsi 7 defa,

  la ilahe illelahü vahdehu la şerike leh* Lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve ala külli şey'in kadir*10 defa,

  Allahümme inni es'elüke bi mekaıdil ızzi min arşike ve münteher rahmeti min kitabike vesmikel a'zami ve cedikel a'la ve kelimatiket tammeh* 1 defa oku

  sonra dileğini iste ve başını secdeden kaldır selam var. sakın bu namazı cahillere öğretmeyin onlarda yaparlar ve duaları kabul olunur.


  kitapta aynen böyle yazıyo
  Rüku ve secdede Kur'an okunacağı belirtilen bir namazın doğruluğu tartışılır.
  Bu namaz rivayetinin Efendimiz Aleyhisselam'dan geldiğinin söylenmesi de tartışılır.
  Efendimiz Aleyhisselam'a hadis uydurmanın büyük günah olduğunu da hatırlayalım.

  Efendimiz Aleyhisselam Rüku ve Secdede Kur'an okunmasının yasaklandığını bize bildirmiştir. Efendimiz Aleyhisselam hem haramdır deyip hem de secdede Fatiha okunmasını emretmez. Üstelik, ehli sünnete göre rüku ve secdede kasten Kur'an okumak bir güröşe göre namazı bozar bir görüşe göre ise mekruhtur.

  Amel edilecek kaynakları çok doğru seçmek gerek.
  Dikkat edelim: Rüku ve Secdede Kur'an-ı Kerim okunmaz; dua ve zikir yapılır. Aşağıda kaynağıyla birlikte Hadis-i Şerif ve açıklaması mevcuttur. Allah, doğru yolda ayaklarımızı sabit kılsın.
  Allah'a emanet olun.
  Selametle


  İbnu Abbâs (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Haberiniz olsun, ben rükû ve secde hâlinde Kur'ân okumaktan men edildim. Öyleyse rükûda Rabb Teâlâ' yı tâzim edin, secdede ise dua etmeye gayret edin, (zîra secdede iken yaptığınız dua) icâbet edilmeye lâyıktır."
  [Müslim, Salât 207 (479); Ebû Dâvud, Salât 152, (876); Nesâî, İftitâh 98, (2, 189).]

  Açıklama:

  1-Bir kısım rivâyetler rükû ve secde hâlinde Kur'ân okunmayacağını belirtirler. Şârihler bunun sebebini şöyle açıklarlar: "Rükû ve sücud halleri, kulun Rabbi karşısındaki tevâzuunu ifâde etmektedir. Bu sebeple o haller zikre tahsis edilmişlerdir. Dolayısıyla, aynı halde Kelâmullah ile mahlûkun sözleri eşit tutularak beraber zikredilmeleri mekruhtur.

  2-Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm): "...Ben rükû ve secde hâlinde Kur'ân okumaktan men edildim" demekle, sâdece kendisine âit bir yasağı değil, ümmetinin de tâbi olması gereken bir yasağı ifâde ediyor. Zîra ümmeti, -nadir hasâis dışında- her hareketinde Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'a uymakta mükelleftir. Üstelik, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm), ashâbına rükû halinde Allah'ı tâzim, secde halinde de dua etmeleri için emirde bulunmuştur. Böyle bir emir de, sözünü ettiğimiz yasağın Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'in şahsına ait olmayıp, bütün ümmete şâmil olduğunu gösterir. Hülâsa rükû ve secde hâlinde Kur'ân okumak yasaklanmıştır. Rükûda tesbih, secdede ise tesbih ve dua yapılır.

  3- Hanefîlere göre, namazın bir rüknünde, namaz fiilleri cinsinden bir ilâvede bulunulsa secde-i sehiv gerekir, zîra vâcibin veya farzın te'hiri mevzubahistir. Şâfiîlere göre rükû ve secdelerde Fâtiha'dan başka bir sûre veya âyet okumak mekruhtur. Fakat namaz bozulmaz.

  4- Fatiha okumaya gelince, bu hususta Şâfiîlerden iki farklı görüş rivâyet edilir: Birine göre Fâtiha ile başka sûre arasında fark yoktur. Dolayısı ile Fatiha'nın okunması da mekruhtur, ancak namazın sıhhatini bozmaz. İkinci görüşe göre Fatiha'yı, rükû ve secdede kasden okumak haramdır, namazı bozar. Sehven okumak mekruh değildir. Ancak, gerek sehven olsun ve gerekse kasden olsun, Fatiha'nın okunması Şâfiî hazretlerine göre secde-i sehiv gerektirir.

  Kütub-u Sitte Şerhi, Prof.Dr. İbrahim Canan, Cilt 16-17  kafam karıştı hangisi doğru diye
  başka bir siteden alıntı yaptım sizlerden okuyup cevap yazmanızı istiyorum sahurda cevaplarınızı okuyacam
  tüm mü'min kardeşlerime iyi geceler

 2. #2
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 01.03.09
  Mesajlar: 1.968
  Teşekkür ve Beğeni

  bu hacet namazıdır benim bildiğim kadarıyla. Darda kalanlar için yapılıyordu ben bir kitapta görmüştüm. Ama başka bir bilgim yok
  EKLEME YAPAYIM ÜST TARAFTAKİNİ BEN UYGULADIM. HATTA SECDEDE İKEN BİR GÖRÜNTÜ GÖRMÜŞTÜM... ALT KISIMDAKİNİ BENDE ANLAMADIM

 3. #3
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 04.05.10
  Mesajlar: 135
  Teşekkür ve Beğeni

  Alıntı can kırıkları´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  bu hacet namazıdır benim bildiğim kadarıyla. Darda kalanlar için yapılıyordu ben bir kitapta görmüştüm. Ama başka bir bilgim yok
  EKLEME YAPAYIM ÜST TARAFTAKİNİ BEN UYGULADIM. HATTA SECDEDE İKEN BİR GÖRÜNTÜ GÖRMÜŞTÜM... ALT KISIMDAKİNİ BENDE ANLAMADIM
  kardeşim işte üstteki yazı diyor ki bunları yaparsanız duanız kabul olur ama alttaki yazıda diyor ki böyle birşey yok
  bende size soruyorum hangisi doğru diye

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. "Emanet"...!!
  Konu Sahibi Resul Aydın Forum Tasavvûf
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 01-07-2009, 11:13
 2. Güneydoğu
  Konu Sahibi نعىمة Forum Hadis-i Şerif
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 31-05-2008, 21:29

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •