Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Konu: Hilâfete Talip Olmak

 1. #1
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 11.09.09
  Mesajlar: 1.204
  Teşekkür ve Beğeni

  Hilâfete Talip Olmak

  Hilâfete Talip Olmak


  --------------------------------------------------------------------------------

  Halife olmayı isteyip, bu uğurda mücadele etmek tüm Müslümanlara caizdir. Hilâfet için yarışmayı yasaklayan herhangi bir nâsla karşılaşmadık. Ayrıca bu konu mekruhlardan da değildir. Nitekim sahabelerin Rasulullah SallAllah’u Aleyhi Vesellem'in cenazesi yatağında beklerken Saideoğulları sakifesinde Hilâfet için mücadele ettikleri sabittir. Yine Ömer RadıyAllah’u Anh’un vefatından önce tespit ettiği, hepsi de Ashab-ı Kiramdan Rıdvanullahi Aleyhim olan altı kişilik şûra heyetinin tüm sahabelerin gözü önünde Halifelik için birbirleriyle çekiştikleri ve sahabelerin bu uygulamayı kerih görmeyip sükût ettikleri de sabittir. Bu deliller Hilâfet’e talip olmanın, ona ulaşmak için çaba sarfetmenin, fikir ve delil göstererek tartışmanın caiz olduğuna dair sahabelerin icmasına işaret etmektedir.  Hadislerle bize ulaşan yöneticiliğe talip olmanın nehyedilişi meselesine gelince:

  Bu rivayetle, Ebu Zer gibi emir olması doğru olmayan zaaf sahibi kişilerin emir olma isteklerini yasaklamaktadır. Ancak yönetici olması uygun kişilerin emirliğe talip olması caizdir. Nitekim Amr b. As, yöneticiliğe talip olduğunda Rasul SallAllah’u Aleyhi Vesellem onu vali yaptı. Yöneticilik vasıflarına sahip kişiler Rasulullah SallAllah’u Aleyhi Vesellem'e yönetici olmak için başvurduklarında bu fiili kötü görmemiş hatta onları yönetici yapmıştır. O halde hadislerde nehyedilen husus yöneticiliğe ehil olmayan kişilere has bir durumdur. Rasulullah SallAllah’u Aleyhi Vesellem'in bir yandan yöneticiliğe talip olanları yönetici yaparken bir yandan da yöneticiliğe talip olmayı yasaklaması, bu yasağın yöneticiliğe ehil olmayanlara has bir yasak olup mutlak bir nehiy olmadığını gösterir.

 2. #2
  Yasaklı Kullanıcı
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 31.12.10
  Mesajlar: 351
  Teşekkür ve Beğeni

  O an halife olan kişi kendinden sonra gelmesini istediği kişiyi seçer..Bunun için şuraya danışabilir ama son sözü halife söyler...Birileri istesede bu birşeyi değiştirmez..Kaldıki Rasulullah(s.a.v) yöneticilik istemeyiniz diye birçok hadisinde buyuruyor..Bu birine has birşey değildir...Böyle göstermek yanlıştır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. deniz_yıldızı Yeni yaşınızı tebrik ederiz :)
  Konu Sahibi ibra Forum Kutlama ve Tebrik Mesajları
  Cevaplar: 100
  Son Mesaj: 16-06-2012, 00:58
 2. Kan dökücü deccal faaliyette uyanın!
  Konu Sahibi Sertürk Sercan Forum Genel Konular
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 13-09-2010, 00:36
 3. Hz. Ali'ye Sorulan 4 Soru
  Konu Sahibi hafize Forum Nasihatler
  Cevaplar: 13
  Son Mesaj: 23-08-2009, 09:29

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •