Farklılıklar zenginliğimizdir.
Herkes aynı ırktan gelmemektedir ve kimseye doğarken “Sen hangi ırktan olmak istersin” sorusu sorulmamaktadır. ALLAH böyle bir seçenek önümüze sunmadığına göre demek ki ALLAH üstünlüğü ırkta aramıyor.
Cahiliye adetlerinden vazgeçelim. Siyahı küçük gören anlayış bugün biçimsel olarak değişmedi. Sadece kelimelerin ismi değiştir. Irklar… Ülkemize sokulan bu nifak tohumu kendini tanıtan ünlü şahıslar da bulunca yeşerdi ne yazık ki… Eğer bizler nifak ağacını izlemeye devam edersek bölünmeye davetiye açmış oluruz.
Tarih boyunca birbirimizle akraba olduk. Bir kişi şu an çıkıp diyebilir mi “Ben saf bir ırkım hep böyle geldim tarih boyunca.” Eğer böyle bir şey söylerse anlaşılır ki “Ya soy ağacını bilmiyor ya da yalancı.” Farz edelim ki olsun böyle biri yine de bu kişi üstün sayılamaz kendini üstün göremez.
Araba sorsan,Türke sorsan, Kürde sorsan, İngilize sorsan vs. eğer gerçeği kabul etmiş birisiyse “Hepimizin babası kimdir” aynı cevabı alırız “Adem”… Babamız aynı olduğuna göre tüm insanlıkta yer alan ortak kan vardır. Irkımız üstünlük sebebimiz olamaz. Şimdi birileri “Şöyleyiz böyleyiz” diyecek ama bu ifadeleri düzeltmek gerekir “Şöyleydik böyleydik” diye… Çünkü bizi düzelten kültürel doğruluğumuz kaybolmaya başladı. Kültürel doğruluğumuzun sebebi İslam’dı…
Irk üstünlüğünden vazgeçelim. Bizler aynı amaca hizmet eden bireyler olalım. Edirnelisi de Hakkarilisi de Türkiyeli. Birimiz Türk birimiz Kürt birimiz Arap vs. sonuçta hepimiz Türkiyeliyiz. Amerikan ırkı yoktur ve abd halkı vardır. Şu an abdli olmak farklı bir şeymiş gibi geliyor insanlara… Biz neden Türkiye halkı olmayalım ? Türkiyeliyiz…Birlikte yükselmek isteyeniz…

7 Ocak 2011
davaislam