1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Konu: Âyet`el Kürsi' ve anlami

 1. #1
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 20.03.08
  Mesajlar: 39

  Âyet`el Kürsi' ve anlami

  Âyet`el Kürsi
  Okunuşu:

  - Allahu lâ ilâhe illâ hu, elhayyul kayyum, lâ te’huzûhu sinetün velâ nevm, lehu mâ fiys semâvâti ve mâ fiylard, men zelleziy yeşfeu indehu illâ biiznih, yâ’lemu ma beyne eydiyhim ve ma halfehüm, velâ yuhıytune bişey’in min ilmihî illâ bimâ şa’, vesiâ kürsiyyühüs semâvâti vel arda, velâ yeuduhu hıfzuhuma, ve huvel âliyyül azıym.’

  Anlamı:

  ALLAH ki, Tanrı yoktur ancak O vardır, diridir ve kendi kendine kâimdir; ne uyuklaması ne de uyuması sözkonusudur; yerde ve göklerde ne varsa O’nun içindir; O’nun katında kim şefaat edebilir ki izni olmaksızın; bilir önlerinde ve arkalarında olanların hepsini; izni olmadan ilminden bir şeyi kapsamak mümkün değildir; kürsüsü semâları ve yeri içine almıştır; koruması dışında bir şey kalamaz; yüce ve azamet sahibidir.

  Bilgi::

  -Bakara sûresi içinde bir âyet vardır ki, O, Kur’ân âyetlerinin reisidir. O, bir evde okunduğu zaman, içeride şeytan varsa mutlaka çıkar. Bu, Ayet-el Kürsî’dir!..’

  Buyuruyor bir hadîs-i şerîf’te Hazreti Resûl aleyhi’s-selâm.

  Gene buyuruyor Hazreti Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem:

  "Her şeyin bir zirvesi vardır. Kur’ân’ın zirvesi de Bakara sûresidir. Bakara sûresinin içersinde bir âyet vardır ki, o Kur’ân âyetlerinin reisidir. Ayet-el Kürsî!.."

  Bir gün Hazreti Resûl aleyhi’s-selâm yanında bulunan Ebû Münzir’e şöyle sordu:

  -Yanındaki Allâh’ın kitâbında hangi âyet daha büyüktür biliyormusun?

  -Allâhu lâ ilâhe illâ hu el hayyul kayyum. dedi. Rasûlullah:

  -Ey Ebû Münzir. İlim sana kutlu olsun!..’ buyurdu.

  Bu hadîs-i şerîflerin dışında daha bir çok hadîs-i şerîf vardır; Ayet-el Kürsî’nin faziletinden bahseden; bunların önemli bir kısmı da namazların farzlarının hemen akabinde okunmasını tavsiye eder. Yani, farzı bitirip selâm verdikten hemen sonra!..

  Ayrıca Ayet-el Kürsî’nin eve girildiğinde, evden çıkıldığında, önemli bir işe başlanılmasında, uyumadan önce okunmasının çok büyük faydalar hasıl edeceği hakkında da pek çok haber ulaşmıştır.

  Günlük çeşitli tehlikelerden korunmak için sabahları, yedi defa okunması, altısının altı yöne üflendikten sonra, yedincisinin yutulması da tavsiyeler arasındadır.

  Ruhaniyeti son derece güçlendirici bu âyetin kırkbin defa okunmasının da çok büyük faydalar temin edeceğinden bahsedilmiştir, bu işin önde gelen tecrübelilerince.

 2. #2
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 04.05.07
  Mesajlar: 21.710

  Allah razı olsun kardeşim emeğinize sağlık Rabbim bizleri bütün kötülüklerden kazalardan belalardan kötü art niyetli insanların şerrinden ani ölümlerden koroyup gelmeden bizleri esirgesin inşallah.
  Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun bizleri affedip ellerimizi dergahından boş çevirmeyip dualarımızı kabul etsin inşallah.
  Selam ve dua ile Allah'a emanet olun.

Benzer Konular

 1. 1 Ayet-el Kürsi Okuyalım...
  Konu Sahibi gülnisa Forum Dua Bölümü
  Cevaplar: 7927
  Son Mesaj: Dün, 19:31
 2. Fatiha ve Ayet-el Kürsi
  Konu Sahibi evindar Forum Dua Listesi
  Cevaplar: 19
  Son Mesaj: 04-12-2012, 16:09
 3. FURKAN SURESİ 74. AYET ANLAMI
  Konu Sahibi garipkalp Forum Kuran-ı Kerim meali
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 27-08-2009, 08:19
 4. Ayet'el-kürsi'nin Fazileti
  Konu Sahibi Ravza_Nur Forum Kuran-ı Kerim
  Cevaplar: 26
  Son Mesaj: 23-09-2008, 01:04

İşaretlemeler

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •