Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 14 Sayfa bulundu

Konu: Dua niçin kabul olmaz...

 1. #1
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 30.12.09
  Yer: giresun,mersin,ankara
  Mesajlar: 2.177
  Teşekkür ve Beğeni

  Dua niçin kabul olmaz...

  Sual: dualar niçin kabul olmaz?
  CEVAP
  Şartlarına uygunsa dua kabul olur. Hadis-i şerifte, (Rabbiniz kerimdir, kendine açılan eli boş çevirmekten haya eder, edilen duayı kabul eder) buyuruldu. (Tirmizi)

  Duanın kabul olması için bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Sebeplere yapışmadan istemek kuru bir temennidir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Çalışmadan dua eden, silahsız harbe giden gibidir.) [Deylemi]

  Yapılacak işlerden bazıları şöyledir:
  Önce günahlara tevbe etmeli, istiğfar okumalı, sadaka vermeli, imanını düzeltmeli, duanın kabul olacağına inanmalı, iki diz üzerine kıbleye karşı oturup, duaya başlarken, Sübhane Rabbiyel aliyyil a’lel vehhab demeli, euzü besmele çekip hamd ve salevat okumalı, duayı üçten fazla söylemeli! Kabul olmadı diyerek ümit kesmemeli, kabul olana kadar uzun zaman tekrar etmelidir! (Feraid)

  Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  (Siz, kabul edileceğine yakînen inanarak, Allah’a dua ediniz. Allahü teâlâyı unutarak, gafletle edilen dua kabul olmaz.) [Tirmizi]

  (Emr-i marufu bırakırsanız dualarınız kabul olmaz.) [Bezzar]

  (Bid'at ehlinin duası ve ibadetleri kabul olmaz.) [Deylemi]

  (Kızını fasıkla evlendirenin duası kabul olmaz.) [Şir’a]

  Farzları yapmayanın, mesela namaz kılmayanın duası kabul olmaz.
  Haramlardan sakınmayanın duası kabul olmaz. Ebülleys-i Semerkandi hazretleri, (Haram yiyenin, gıybet edenin ve haset edenin duası kabul olmaz) buyuruyor. Hadis-i şerifte de, (Duanın kabul olması için, yenilen ve giyilen helal olmalıdır) buyuruluyor. (Tergib-üs-salât)

  İhlaslı ve salih olmaya çalışmalı. Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
  (İhlaslı olarak dua edin!) [Mümin 14, 65]

  (Allahü teâlâ, ancak takva sahiplerinin [salihlerin amellerini, dualarını] kabul eder.) [Maide 27]

  Evliyayı vesile ederek, dua etmeli. Buhari’deki hadis-i şerifte, duanın kabul olması için, Peygamberleri ve salihleri vesile etmek gerektiği bildirilmektedir. (Hısn-ül-hasin)

  Mesela silsile-i aliyyenin isimleri okunup onların hürmetine dua edilmeli.
  Din kardeşine gıyabında dua etmeli.
  Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Müminin din kardeşi için, arkasından yaptığı hayır dua kabul olur. Bir melek, Allah bu iyiliği sana da versin der. Meleğin duası reddedilmez.) [İbni Ebi Şeybe]

  Beş vakit namazı doğru ve severek kılmalı ve sonra dua etmeli. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Beş vakit namazlardan sonra yapılan dua kabul olur.) [Buhari]

  Yine hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  (Allahü teâlâ buyuruyor ki: büyüklenmeyen, gününü Allah’ı anmakla geçiren, [Allah’ın razı olduğu işleri yapan] günahta ısrar etmeyip istiğfar eden, aç doyuran, garibi koruyan, küçüğe merhamet, büyüğe saygı gösterenlerin namazlarını kabul ederim. Böyle bir kimselerin istediklerini veririm, dua ederlerse, dualarını kabul ederim.) [Darekutni]

  (Gizli-açık çok sadaka verin ki rızkınız bollaşsın, yardıma mazhar olasınız ve duanız kabul edilsin.) [İbni Mace]

  (Allahü teâlâ, duanızı kabul eder. Dua ettim, hâlâ duam kabul olmadı diye acele etmeyiniz! Allah’tan çok isteyiniz! Çünkü kerem sahibinden istiyorsunuz.) [Buhari]

  (Kim, Yunus aleyhisselamın balığın karnında iken ettiği duayı okursa, duası kabul olur.) [Tirmizi]

  (Birinize dert ve bela gelince, Yunus Peygamberin duasını okusun! Allahü teâlâ onu muhakkak kurtarır. Dua şudur: “La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minezzalimin”) [Tirmizi]

  (Duasının kabul olmasını isteyen, darda kalanı ferahlandırsın!) [İbni Ebiddünya]

  (İstiğfara devam eden, her türlü sıkıntıdan ve geçim darlığından kurtulur, ferahlığa çıkar, ummadığı yerden rızka kavuşur.) [Nesai]

  (Sıkıntılı iken duasının kabul edilmesini isteyen kimse, refahta iken çok dua etsin!) [Tirmizi]

  (Sıkıntılı veya borçlu bir kimse, bin kere "La havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim" derse, Allahü teâlâ işini kolaylaştırır.) [Şir’a]

  Sual: Evlilik için dua ettim, kabul olmadı. Sebebi nedir?
  CEVAP
  Evlenmeyi istemek normaldir. Ancak her evlilik mutlaka hayırlı olur mu? Çok az da olsa, evlilik bir kimsenin dünya ve ahiret felaketine sebep olabilir. Ne olursa olsun evlenmeyi değil de, mutlaka hayırlı olanını istemelidir. Hayırsız bir evlilik yerine bekârlığı tercih etmelidir!

  Esas hayat, ahiret hayatıdır. Muhteşem bir hayat sürülse de, dünya geçicidir. Akıllı, ahiretini düşünüp, (Ya Rabbi evlilik hakkımda hayırlı ise nasip et) diye dua eder. Kur'an-ı kerimde, (Dua edin, duanızı kabul ederim), hadis-i şerifte ise (Rabbiniz kerimdir, kendine açılan eli boş çevirmekten haya eder) buyuruldu. (Tirmizi)

  (Duam kabul olmadı) demek yanlıştır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Dua edenin ya günahı affolur veya hemen hayırlı karşılığını görür, yahut ahirette mükafatını bulur.) [Deylemi]

  Allahü teâlâ, Kıyamette, duası dünyada kabul edilmeyen kula (Dünyada ettiğin duana karşılık şu sevapları veriyorum) buyuracak, o kadar çok sevap verecek ki, o kimse, (Keşke dünyada hiçbir duam kabul edilmeseydi) diyecektir. (T.Gafilin)

  Allahü teâlâ, dua edeni sever, dua etmeyene gazap eder. Dua müminin silahı, dinin temel direklerinden biridir. Duanın faydaları çoktur. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  (Dua, işlenen günahlara kefarettir.) [İbni Hibban]

  (Dua, bela gelirken korur.) [Şir’a]

  Allahü teâlâ, isteyene verir. Dua etmenin, istemenin de şartları vardır. Bu şartlara riayet eden arzusuna kavuşur. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  (Allahü teâlâ, sabra gayret edeni muvaffak kılar, iffet talep edeni de iffetli, istigna edeni de gani kılar.) [Hakim]

  (Hayır isteyen hayra kavuşur. Şerden sakınan da korunmuş olur.) [Hatib]

  Demek ki, sabreden başarır, namuslu olmak isteyen ve insanlara muhtaç olmak istemeyen arzusuna kavuşur. Arayan Mevlasını, azan belasını bulur.

  Sual: Allahü teâlâ, sevdiği kulunun dua etmesini sevdiği için duasını geciktirdiği doğru mudur?
  CEVAP
  Öyle durumlar da olabilir. peygamber efendimiz bir hadis-i şerifinde şöyle anlatıyor:

  (Allahü teâlâ bir kulunu severse veya onun sevgili bir kul olmasını isterse, üstüne bardaktan boşanırcasına musibet yağdırır, onun üzerine ardı ardına belalar gönderir. Bu kimse dua ederse, Cebrail aleyhisselam der ki:

  - Ya Rabbi bu sevgili kulun istediğinin verilmemesinin hikmeti nedir ki?

  Allahü teâlâ buyurur ki:
  - Ben onu sesini dinlemeyi seviyorum, bırakın duaya devam etsin.
  Kul ya Rabbi der, Allahü teâlâ lebbeyk der, (Senin her istediğini vereceğim ve memnun edeceğim, İzzetime yemin ederim, ne dua edersen kabul edeceğim, ne istersen vereceğim, ancak bu isteklerini ya dünyada veya ahirette veririm, ahirette verirsem daha üstününü verir, daha büyük belaları üzerinden def ederim) buyurur.

  Kıyamet günü, teraziler kurulur, namaz ehli getirilir, karşılığını tam alırlar. Oruç tutanlar getirilir karşılığını tam alırlar. Zekat ehli getirilir onlar da karşılığın tam alırlar. Hac ehli getirilir onlar da karşılığını tam alırlar. Belaya, musibete uğrayanlar getirilir onlar için terazi kurulmaz, ücretleri, mükafatları tartısız bol bol verilir. Bunlara verilen sevapların büyüklüğünü görenler, (Keşke bizim de dünyada vücutlarımız makaslarla doğransaydı da biz de böyle büyük nimetlere kavuşsaydık) derler. İşte şu âyet-i kerime bunu bildiriyor:

  (Ey îman eden kullarım, Rabbinizden [emir ve yasaklarına riayetsizlikten] korkun. Bu dünyada [Allahü teâlâya itaat ederek] iyi iş yapanlar için, [ahirette] bir güzellik [cennet] vardır. Allahın toprağı yer yüzü geniştir. [Kâfirler içinde daraldığınız zaman, başka ülkelere hicret edebilirsiniz.] Ancak [İbâdete, taate, belâlara ve vatanından ayrılıp hicretin güçlüklerine] sabredenlere ecirleri hesapsız ödenecektir.) [Zümer 10] (Dürr-ül mensûr – İmam-ı Süyûti)

 2. #2
  Yasaklı Kullanıcı
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 25.02.12
  Mesajlar: 3.370
  Teşekkür ve Beğeni

  Çok teferruattan kaçmak lazım...
  Desiseye yol açar...
  Dua et süsle edep ...haya ve ar ile...biraz gözyaşı dök...
  Biraz ümit... biraz ümitsizlik...
  Hayırlı ise kabul olur...
  Hayırsız ise olmaz ...
  Sabret ve çalış dua et...o kadar...

 3. #3
  Yasaklı Kullanıcı
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 25.02.12
  Mesajlar: 3.370
  Teşekkür ve Beğeni

  Çok dua ile ısrarla istersen hayırsız da olsa kabul olur...idrak edip durulmazsan ibtila olur...hayırlısını iste...sabret... güzeli bu...normal çalışmanada... hayırı aramaya da devam et...

 4. #4
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 30.12.09
  Yer: giresun,mersin,ankara
  Mesajlar: 2.177
  Teşekkür ve Beğeni

  Alıntı yakais´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Çok teferruattan kaçmak lazım...
  Desiseye yol açar...
  Dua et süsle edep ...haya ve ar ile...biraz gözyaşı dök...
  Biraz ümit... biraz ümitsizlik...
  Hayırlı ise kabul olur...
  Hayırsız ise olmaz ...
  Sabret ve çalış dua et...o kadar...
  Alıntı yakais´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Çok dua ile ısrarla istersen hayırsız da olsa kabul olur...idrak edip durulmazsan ibtila olur...hayırlısını iste...sabret... güzeli bu...normal çalışmanada... hayırı aramaya da devam et...

  herzaman hayırlısını diliyorum zaten.çok dua ediyorum.gördüğüm rüyalardan ve yaşadığım birtakım olaylardan çok etkileniyorum.hatta dün başıma garip bi olay geldi.gece uyurken bi an uyandım ve üzerime iki silüetin bişey örtmeye çalıştığını gördüm.biri ayak ucumdaydı diğeri koluma bastırıyordu.kalp sıkışması yoktu.uyanıktım çok eminim kesinlikle bi korku hissetmedim.tül örtülmeye çalışılıyordu üzerime ve tülün arkasından görüyordum.kkolumu kaldıramadım çünkü birisi üzerindeydi.zorlanmadan besmele ve ayetel kürsiyi okudum sonra çekildiler.rahat bi şekilde uyumaya çalıştım.rüya konusuna gelince burada anlatmam nekadar uygun olur bilmiyorum ama rüyamıda sizinle paylaşmak istiyorum.yaklaşık 1 ay önce istihareye yatmak istedim fakat olmadı.daha sonra eşimle aramın düzelmesi,evliliğimin devam etmesinin benim için hayırlı olup olmadığına dair çok yürekten dua ettim ve rabbimden bana bunu bi şekilde göstermesini diledim.o gece rüyamda;yemyeşil bi vadi masmavi bir gök yüzü ve vadinin ortasında uzun ayakları olan bi köprü fakat köprü 1 kişinin bile zor geçebileceği genişlikte.kendimi o köprünün başında buluyorum yüzüstü sarılıyorum köprüye ''allahım bu durumu hiç sevmiyorum ama geçecem ve o merdivenden aşağıya inecem''diyorum ve köprünün ortasındaki merdivenin başında buluyorum kendimi,aşağıya rahatlıkla iniyorum.zaten amaçta benim o merdivenden inmemmiş yoksa köprü devam ediyor. (ama dediğim gibi benim gitmem gerekn yol o merdivene kadarmış) aşağıda ise beni bi kalabalık bekliyor mutlu bişey için toplanılmış bi sandalye çekiyorum oturuyorum.bi arkadaşım gelip yanağımdan beni öpüyor ve hiç bişey demeden gidiyor... uyandıktan sonra içim çok huzurluydu fakat bu zamana kadar olumlu bi gelişme olmadı eşimle aramın düzelmesine dair.22 ocakta mahkememiz var ve ben gitmek istemiyorum.2,5 aydır ayrıyız eşimle.zamana ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum,bol bol dua ediyorum,dualarınızı ve yorumlarınızı bekliyorum... selametle ve dua ile....

 5. #5
  Yasaklı Kullanıcı
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 25.02.12
  Mesajlar: 3.370
  Teşekkür ve Beğeni

  Duanız inşallah Allah C.C. nun duası olur da yuvanız kurtulur...

 6. #6
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 15.02.09
  Mesajlar: 12.165
  Teşekkür ve Beğeni

  Alıntı yakais´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Duanız inşallah Allah C.C. nun duası olur da yuvanız kurtulur...
  Amiin inşaAllah..
  Rabbim dualarımızı kabul eylesin..
  Rabbim sabır versin, güç versin..
  Zamanla, sabır ve duayla inşaAllah arkadaşımızın yuvası kurtulur..

 7. #7
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 30.12.09
  Yer: giresun,mersin,ankara
  Mesajlar: 2.177
  Teşekkür ve Beğeni

  aminn inşallah canım...

 8. #8
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 30.12.09
  Yer: giresun,mersin,ankara
  Mesajlar: 2.177
  Teşekkür ve Beğeni

  Alıntı yakais´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Duanız inşallah Allah C.C. nun duası olur da yuvanız kurtulur...
  inşallah hayırlısıyla tek dileğim bu...

 9. #9
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 11.09.06
  Mesajlar: 4.715
  Teşekkür ve Beğeni

  Alıntı yakais´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Duanız inşallah Allah C.C. nun duası olur da yuvanız kurtulur...
  Amin.........

 10. #10
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 30.12.09
  Yer: giresun,mersin,ankara
  Mesajlar: 2.177
  Teşekkür ve Beğeni

  Alıntı KaLBuN_KeSiR´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Amiin inşaAllah..
  Rabbim dualarımızı kabul eylesin..
  Rabbim sabır versin, güç versin..
  Zamanla, sabır ve duayla inşaAllah arkadaşımızın yuvası kurtulur..

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. İnsan Olmak İçin İnsan Doğmuş Olmak Yetmez
  Konu Sahibi Seyren Forum Edebiyat
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 09-05-2012, 19:46
 2. yaaa yeni konu istemiyorum asil
  Konu Sahibi zelal Forum Tanışma Köşesi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 16-12-2008, 01:05
 3. P Harfi Deyimler
  Konu Sahibi réyhæn Forum Atasözleri ve Deyimler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-08-2008, 17:39

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •