Taha 114
Gerçek hükümdar olan Allah yücedir. Sana vahyedilmesi tamamlanmadan önce Kur’an’ı okumakta acele etme. “Rabbim! İlmimi arttır” de. (114 Süredir)

Bismillahirrahmanirrahim..


Alemlerin ve Bütün Yaratılmışların hükümdarı olan Allahım seni tenzih ederim en güzel övgülerin en büyüğü sana olsun, sana dua edip de hiç hüsrana uğramadım. . .
Şeytanların ve ona yardımcı olanların kışkırtmalarından sana sığınırım.. Ve onların huzurumda bulunmalarından ve yarattığın varlıkların zararlarından sana sığınırım..

Rabbim! Bağışla, merhamet et. Çünkü sen merhamet edenlerin en hayırlısısın... Muhakkak ki; benim dualarım namazım, kurbanım, ibadetlerim hayatım ve ölümüm âlemlerin Rabbi Allah içindir..

Rabbim beni sıdk ile dahil et ve beni sıdk ile çıkar. Ve bana senin katından (gizli ilminden) bir yardımcı sultan kıl..
Hak geldi, bâtıl zail oldu yok oldu. Muhakkak ki bâtıl yok olmaya mahkûmdur...

Rabbim muhakkak ki ben, bana hayır olarak indirdiğin herşeye muhtacım. Rabbim taktir ettiğin şekilde ömür kısa bu yüzdendir ki sen benim ilmimi imanımı anlayışımı hikmetimi rızkımı sana olan yakınlığımı ve şükrümü ve bana olan nimetini ve nurunu en hızlı ve en güzel şekilde sıddık üzerine tamam olana dek artır ve koru.. Herşeyin en doğrusunu bilen Allah'ım yanlışlarımı en güzeliyle düzelt...

Muhakkak ki ben, Alemlerin ve Bütün Yaratılmışların Rabbi olan Allah'a tevekkül ettim. Yürüyen hiçbir canlı mahlûk (dabbe) yoktur ki; O (Allahû Tealâ), onun perçeminden tutmuş (O'nun kontrolü altında) olmasın. Muhakkak ki benim Rabbim, Sıratı Mustakîm üzeredir (Sıratı Mustakîm'in kontrolü Allah'tadır) ben ona inandım ve güvendim o azim arşın rabbidir.. Rabbim azabından merhametine yoksunluktan zenginliğine acizlikten üstünlüğüne sığınırım ben varsam seninle varım.. Övgü çocuk edinmeyen (Zaafı Bulunmayan) egemenliğinde ortağı bulunmayan zelil olmadığı için herhangi bir yardımcıyada ihtiyacı olmayan Alemlerin Rabbi olan Allah içindir.. Elhamdülillahi Rabbil Alemin...

Açıklama

Amon-Ra(Amin) yok.. Dileyebildiysek Hamd edelim.. Neden: Amin kelimesi Mısır Tanrısı Amon-Ra'ya el açıpta ardından kabul et diye nida bulunmalarından geliyor kökü ibranice bir kelimedir... Dinde fatiha'dan sonra özellikle söylenen bu kelime Kuran'da bulunmamaktadır. Bakın Kuran Ne diyor..

Yunus 10
Orada onların duâsı: سُبْحَانَكَ اللّٰهُمَّ (Ey Rabbimiz olan yüce Allah! Sen bü tün noksan sıfatlardan münez zeh sin! de meleri)dir. Orada (birbirlerine) ta hıy ye (temennî ve hediye)le ri de 'Selâm!'dır. Duâlarının sonu ise: اَلْحَمْدُ لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَمي۪نَ (Hamd, âlemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur demeleri)dir.

Kuran'da Amin kelimesi yoktur. Kuran bize dua'larımızın sonunda hamd etmemizi istemiştir.

Sebeb

Tekvir 29
Ve âlemlerin Rabbi Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz.

Dileyebildeysek hamd edelim.. Allah dilediğini tutar dilediğine izin verir...

İnsanlara kuran türkçesinden örnek veriyoruz kesin bir delile dayanan şu hadiste böyle diyip karşı geliyor ama islamiyet emeviler dönemindeyken çıkan 100'lerce uydurma hadis ne olacak... oysa Kuran bize ne diyor..

Tekvir 19-29

Şüphesiz o (Kur'an), üstün onur sahibi bir elçinin gerçekten (Allah'tan getirdiği) sözüdür;
(Bu elçi,) Bir güç sahibidir, arşın sahibi Katında şereflidir.
Ona itaat edilir, sonra güvenilirdir.
Sizin Resulunuz bir deli değildir.
Andolsun o (peygamber), onu apaçık bir ufukta görmüştür.
O, gayb haberlerini sizden esirgemez...
O (Kur'an) da kovulmuş şeytanın sözü değildir.
Şu halde, siz nereye gidiyorsunuz (Kuran'dan Başkasını mı Arıyorsunuz)?
O (Kur'an), alemler için yalnızca bir öğüttür;
Sizden dosdoğru bir yol tutturmak dileyenler için..
Alemlerin Rabbi olan Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz.

Resul'umuzun bize en büyük şefaati gelmiş önümüzdeyken biz daha başka kapılarda şefaat arıyoruz Allah kullarına merhametlidir. Allah kullarına azap etmek istemez ama onlar kendilerini ateşe atıyorlar.. Bu söz ne kadar doğru bir söz.. Sözü duyupta dönen var mı?

Dua'da yer alan bazı Süre ve Ayetler...
Tevbe 129
Kassas 84
Furkan 30
Hüd 56
Enam 162
İsra 80 - 81 111
Mü'min 97 98 118
Taha 114
Ve Bazı bir kaç ayetten alıntı yapılarak eklenmiştir.

Allah'ı tanıyarak içten gelerek Dua ettiğinizde hayatınızda öyle değişmeler oluyor ki yaşayın ve görün derim...

Selametle...