Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
Sayfa 5 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci ... 345
41 den 49´e kadar. Toplam 49 Sayfa bulundu

Konu: Hz. Ali ve Alevilik

Forum Üyesi
    Durum: Çevrimdışı
    Teşekkür ve Beğeni

ben lise 1'i yatılı olarak okudum.devlet pansiyonumuzda kürdü,sünnisi ve alevisi hep berber kalırdık.kürt ve alevi gençlerini yakından izleme ve anlama fırsatı bulmuştum.namazını kılan sünni vardı, kılmayanı vardı(ben), abdullah öcalan çağırsın koşarak giderim diye açıkça söyleyen kürt de vardı,o şerefsizle gerçek kürdün işi olmaz diyen ve namazlarını daima kılan sonraları beni de namaza başlatan en yakın arkadaşım olan kürtde vardı,terbiyesizliği normalleştirmiş alevide vardı, bana gizlice gelip ''bana namaz kılmayı öğretir misin?'' diye gelen alevi de vardı.benim bu en yakın arkadaşıma okuldaki alevi kız namaz kılmak istediğini ancak köyünün baskısı ile yapamadığını söylemiş.şimdi buradan hiçbir insanı aynı kefeye koyamayacağımızı her alevinin aynı olmadığını anladık mı?''ne işin var kabede ne ararsan kendinde.'' diyor bir alevi türküsünde.ne demek bu .Hz Ali efendimiz Kabe için canını verirdi.
    aşağıdaki sözü buradan aldım;
    Alevilik Nedir

HZ. ALİ:
    Alevi yolunun kurucusu, İmamların başı, Hz. Hasan ile Hz. Hüseyin’in babasıdır. Tarikatta ‘Yol Ali’nin ‘ deyimi ile anılır. Hz. Muhammet ile aynı gömleğe girdiği ( bir olduğu ), bu yüzden Hz. Muhammed’le ayrı tutulmaması gerektiğine inanılır.
    ALLAH”IN ARSLANI IMAM HZ.ALI

bunu da şu siteden;
    Alevilik - Nedir

Özünü insan sevgisinde bulan, Tanrı’ nın insanda tecelli ettiğine ve zerresinden oluştuğuna, onun için de insanın ölümsüzlüğüne inanan, ibadetlerinde kadın erkek ayrımı yapmadan, kendi öz diliyle, musikisiyle, semahıyla inancını icra etme biçimidir.

Kaynak: Alevilik - Nedir
    alevilerin içlerinde gurupları vardır.bırakın HZ.Ali yi peygamberimizle bir tutmalarını bazı guruplar alemi Hz.Ali'nin yarattığına inanır.Allah Ali dir der.türkçemizdeki ''ALİ M ALLAH KORUSUN.'' deyimide buradan gelir.bu deyimi kullanmamaya özen gösterelim.

Hz.Ali efendimiz camide şehit edildi, namaz uğruna can verdi, ancak günümüz türkiye alevileri namazdan uzak yaşamaktadır maalesef.
    alevilik ile doğru bilgiyi buradan alabilirsiniz.
    Alevilik - Nedir
    biz müslümanlara düşen islamiyetten uzak yaşayan bu insanları islama davet etmektir.Rabbim gönlü aşkıyla çarpan kullarını affeylesin, korusun!

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

arkadaşlar 4. sayfaya bakın ve Adnan OKTAR ın içyüzünü görün!

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Alevilik bi kere yolu itikadı Kuran değildir. Birşey anlattıkların herşeyde ama herşeyde Ali de Ali yav tamam iyi güzel peki diğerleri onlara düşman kesiliyorlar. Heleki türkiyedeki alevilik içler acısı.yok atatürk resimleri enteresan namaz kılmaya benzeyen ritüelleri erkek kadın aynı dini ortam da olması bikerem islamın tam zıttı olan bir haldir. h.z Ali nin resimleri felan koymaları böyle saçmalıkmı olur yav bide onun çok az değişik olan resimleri hemen hemen aynı olanlara 12 imam demeleri.orucları ramazana gelmemesi, namaz kılmamaları, zekat ve hac konsun da ise bişey bilmiyorum

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

3 tane alevi tanıdım malesef biri cuma namazın da benim ne işim var diyebilen bir arkadaştı ikincisi suratı dönmüş içkici,üçüncüsü abdestsiz gezen bir arkadaşımdı, yukarda yazılan her türlüsünden bulabilirsiniz tarzında ki yorumlar isabetli olmuş ama şu bir gerçek ki yüzde sekseni sapkın fazla bir tartışılacak yanının olduğunu da düşünmüyorum Allah hidayet versin.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Alıntı kurt26´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    aleviler hz Ali (r.a) HZ Muhammed s.a.v üstün tutmuyolar mı yani bize mi yanlış anlatılıyor ?
    Ben Alevi olarak şunu diyorum. Hz. Ali (a.s) peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.a.v)'ten sonra geliyor. Alevi müslümanların inancında Hz. Ali (a.s), peygamber vasisi ve ümmetin hak halifesidir.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Alıntı kurt26´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok teşekkürler bilgi için.
    ama gerçekten saçmaymış.
    bir alevide çıkıp açıklama yapmayor hayret.
    Bunun nedeni forumda Alevi olmaması olabilir mi? Ben yeni kayıt oldum. İsterseniz konuyla ilgili açıklama yapabilirim.

Moderator
    Teşekkür ve Beğeni

Hoş geldiniz kardeşim.
    Hoş geldiniz de lütfen saygı çerçevesinde
    Ve niyetiniz Allah için olacaksa sıkıntı yok.
    Yoksa çatışma sataşma ve ayrıştırıcı söylemler ile
    Heybenizde fitnesiz iseniz yine sıkıntı yok.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Alıntı mir_erhan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hoş geldiniz kardeşim.
    Hoş geldiniz de lütfen saygı çerçevesinde
    Ve niyetiniz Allah için olacaksa sıkıntı yok.
    Yoksa çatışma sataşma ve ayrıştırıcı söylemler ile Heybenizde fitnesiz iseniz yine sıkıntı yok.
    Hoş bulduk kardeşim,
    Niyetim saygısızlık etmek değil, Allah içindir. Saygı çerçevesinde Alevilik hakkında merak edilen konuları sizlerle paylaşmayı düşünüyorum. Güzel bir sohbet olacağına inanıyorum.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Alıntı salavatqetir´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    hakikaten yaa bende camiye girmediklerini biliyorum
    mantıklı bir açıklaması var mı bunun?
    Öncelikle şunu en başa büyük harflerle yazalım.
    ALEVİLERİN CAMİYE GİTMEMESİNİN NEDENİ HZ. ALİ’NİN CAMİDE ŞEHİT EDİLMİŞ OLMASI DEĞİLDİR.

İslamiyet’in ilk yıllarında Ehlibeyt (as) yandaşı olan/olmayan her Müslüman aynı mescitte ve aynı imamın arkasında ibadet ediyordu. Hz. Muhammed (s.a.a.v)'in vefatı ve sonrasında hilafet makamının Hz. Ali (a.s)'nin elinden alınmasıyla birlikte halk arasında ayrışmalar başladı. Ancak Alevilerin mescitlerden kopmaları Muaviye döneminde başladı. Çünkü Muaviye döneminden başlamak üzere 1001 ay (yaklaşık 83 yıl) camilerde Hz. Ali (as)'ye lanet okundu.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.a.v.)'in; “Her kim Ali’yi severse, beni sevmiş olur; beni seven de Allah’ı sevmiş olur. Ali’ye kim düşmanlık ederse, bana düşmanlık etmiş olur; bana düşmanlık eden de Allah’a düşmanlık etmiş olur.” dediği Hz. Ali’ye (as.) ve Ehlibeyt’ine (as) yaklaşık 83 yıl boyunca camilerde hem de Cuma namazlarında lanet edilmiştir.
    Hz. Muhammed (s.a.a.v)'in hadisini iyi inceleyecek olursanız, bu lanetin aynı zamanda peygambere ve Allah’a da düşmanlık etmek anlamına geldiğini anlayabilirsiniz. Böyle bir camide ibadet etmeyi bırakın bu binaya ibadethane denmesi dahi caiz değildir.
    83 yılın kaç nesle denk geldiğini düşünecek olursanız camilerin yavaşça Alevilerin hayatından nasıl çıktığını tahmin edebilirsiniz.

Daha sonra Alevi müslümanlar kendi mescitlerini yapmak istemişlerdir, ancak yapılan katliamlar Alevilerin şehirlerden uzaklaşmalarına ve kendilerine ait ibadethane yapmalarına engel olmuştur.

Özellikle Yavuz Sultan Selim’in yapmış olduğu katliamlardan sonra Aleviler iyice dağlık bölgelere çekilmişler, bırakın kendilerine ibadethaneler inşa etmeyi yiyecek ekmeği dahi zor bulmuşlardır. Bu şekilde bin yıldan fazla bir zaman geçmiştir. Dile kolay bin yıl… Bin yıldır camilerden uzaklaştırılmış bir toplum şimdi camiyi nasıl kabullenebilir?
    Ayrıca günümüz camilerinde de iki temel sorun söz konusudur. Birincisi imam meselesi… Arkasında namaz kılınacak imamın itikadı çok önemlidir. İmam temiz (doğru yolda) değilse arkasında namaz kılınamaz.

İkincisi günümüzde Emevi zihniyetinin dine ne kadar hâkim olduğunu ve her alanına nüfuz ettiğini bilmeyen yok. Teoride her ne kadar uygulanan din Hz. Muhammed (s.a.a.v)'in dini gibi görünse de Sünni ilahiyatçıların dahi “bu Emevi dinidir” dedikleri din kurallarına göre uygulama yapan bir imamın arkasında nasıl namaz kılınabilir? Özellikle Ehlibeyt (as)'in katillerine “hazreti” denmesinin moda olduğu bu günlerde böyle bir imamın arkasında namaz kılmak nasıl caiz olabilir? Böyle şahsiyetlerin anıldığı mescitlere nasıl gidilebilir?

Şimdi Tevbe Suresi 107. ve 108. ayeti dikkatlice okuyalım:

“Zarar vermek, küfre sapmak, müminler arasında ayrılık çıkarmak için ve önceden Allah ve Resulüne karşı savaşanlara üs olsun diye mescit yapan kimseler vardır. “İyilikten başka bir niyetimiz yok” diye yemin ederler. Ama Allah, onların yalan söylediklerine şahittir. Asla orada namaz kılma!”

Yani yukarıda açıklanan vasıflara uyan camilerde namaz kılmak Allah tarafından yasaklanmıştır.

HANGİ MESCİTTE NAMAZ KILINIR?
    Tevbe Suresi 108. ayette buyuruyor: “Şüphesiz, ilk günden takva üzerine kurulan mescit, içinde namaz kılınmaya daha layıktır. Orada arınmayı seven kişiler vardır. Allah Tahirleri (arınanları) sever.”

Bu ayetten anlaşılacağı üzere “ibadeti hak eden mescit Allah’ın kendilerini Tahir, tertemiz pak eylediği Ehlibeyt (as) mescididir.
    Demek ki; bir Müslüman’ın bir mescitte namaz kılabilmesi için başta oradaki imamın Ehlibeyt’e (as) kalben ve fiilen bağlı olması, onları seveni sevmesi, onların düşmanına düşman olması gerekir. Ayrıca orada okunacak ezan, kılınacak namaz Ehlibeyt’in (as.)emrettiği usulde olmalıdır.

Özetle burada iki şart yerine gelmelidir, birincisi; İmam, Ehlibeyt (as) yolunda yürüyen bir imam olmalıdır. İkincisi; mescitte yapılan ibadetler Ehlibeyt (as.) fıkhına uygun olmalıdır.
    Konu Aleviyyun tarafından (11-10-2018 Saat 14:00 ) değiştirilmiştir.

Sayfa 5 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci ... 345

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)