Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
11 den 20´e kadar. Toplam 35 Sayfa bulundu

Konu: Hazret-i Ebu Bekrin üç vasfı

Forum Üyesi
    Durum: Çevrimdışı
    Yer: İstanbul
    Teşekkür ve Beğeni

Alıntı acem_kizi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    selamünaleyküm kardeşim,bu güzel paylaşım için teşekkür ediyorum
    Rica ederim efendim .Ben teşekkür ederim.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Hz. Ebu Bekir'i cok seviyorum dogrusu. Böylesine Peygamber aski görülmemistir ki. Zira Peygamber Efendimiz (sav) ona SIddIk demis. Düsünsenize, 3 gün kendinde degil, kendine gelince 'ben yasiyorum' diye düsünmeden Efendimz (sav)'i soruyor o nasil diye. Mükemmel insanlar desem yanlis olmaz sanirim?

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Alıntı TrTs´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hz. Ebu Bekir'i cok seviyorum dogrusu. Böylesine Peygamber aski görülmemistir ki. Zira Peygamber Efendimiz (sav) ona SIddIk demis. Düsünsenize, 3 gün kendinde degil, kendine gelince 'ben yasiyorum' diye düsünmeden Efendimz (sav)'i soruyor o nasil diye. Mükemmel insanlar desem yanlis olmaz sanirim?
    Mübarek olsun .. kişi sevdiği ile beraberdir. Aşağıdaki linkte bir kitab var. Dört halifenin menkıbelerini anlatıyor. Sevdiğiniz için okurken büyük keyif alacağınıza inanıyorum. tavsiye ederim.

http://kitap.hakikatkitabevi.com/[email protected]%7D?firsthit

Dualarınızı beklerim.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Cebrâîl aleyhisselâm'ın hocası

Yirmibirinci Menâkıb:

Birgün Server-i Enbiyâ “sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem” mescidde oturmuş idi. Cebrâîl aleyhisselâm geldi. Sultân-ı Enbiyâ, hazret-i Cebrâîl ile söyleşirdi. Eshâb-ı kirâm mescide gelip, Seyyid-i kâinâtı meşgûl görüp, bildiler ki, hazret-i Cebrâîl ile söyleşir. Sükût edip, oturdular. O sırada hazret-i Alî “radıyallahü teâlâ anh” içeri girip, selâm verip, yerine oturdu. Hazret-i Osmân “radıyallahü teâlâ anh” gelip, selâm verip, yerine oturdu. Sonra Ebû Bekr “radıyallahü teâlâ anh” gelip, selâm verdikde, hazret-i Cebrâîl aleyhisselâm ayak üzerine kalkdı. Sultân-ı Enbiyâ hazretleri de ayak üzerine kalkdı. Eshâb-ı kirâm, Server-i kâinâtı ayak üzere kalkdığını görüp, hepsi ayağa kalkıp, hayret etdiler. Zîrâ Fahr-i âlem, Eshâb-ı güzînden kimseye ayak üzerine kalkmamışdır. Sonra bu husûsu, hazret-i Resûl-i ekremden sordular. Buyurdular ki: Ebû Bekr-i Sıddîk mescide girip, selâm verdiği zemân, Cebrâîl aleyhisselâm Ebû Bekr-i Sıddîka ta’zîm için ayak üzerine kalkdı. Ben de ayak üzerine kalkdım. Sonra, yâ kardeşim Cebrâîl, Ebû Bekre ne için ta’zîm etdiniz, diye sordum. Dedi ki: Yâ Resûlallah! Ebû Bekre ta’zîm bana vâcibdir. Zîrâ Ebû Bekr benim hocamdır. Ben sordum, neden dolayı hocandır. Cebrâîl aleyhisselâm dedi ki: Yâ Muhammed “sallallahü aleyhi ve sellem”! Hak Sübhânehü ve teâlâ, Âdem aleyhisselâtü vesselâmı yaratdığı zemân, meleklere, hazret-i Âdeme secde ediniz, diye emr etdi. Benim hâtırıma geldi ki, secde etmiyeyim. Ben ondan efdalim. Zîrâ ki, o balçıkdan yaratılmışdır, dedim. Bunun üzerine olmağa niyyet eyledim. O zemân ki, Ebû Bekrin rûhu arş altında nûrdan bir kubbe [köşk] içinde idi. Köşkün kapısı açıldı, Ebû Bekrin rûhu çıkdı. Bana dedi ki, yâ Cebrâîl secde eyle. Sakın muhâlefet etme. Bunu üç kerre tekrârladı. Arkama üç kerre eliyle vurdu. O sırada kalbimden kibr ve enâniyyet ve inâd gitdi. Âdeme secde eyledim. Benden kibr ve enâniyyet, iblîse intikâl edip, Âdeme secde etmedi. Ebedî tard edilip, mel’ûn oldu ve ben de ebedî se’âdete kavuşdum. Yâ Muhammed “sallallahü aleyhi ve sellem”! Ebû Bekr bu şeklde bana hoca olmuşdur, dedi.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

— Bu mezarda yatan kişinin dünyaya tekrar gelip gelemeyeceği şüphelidir; ama sizin oraya gideceğiniz kesindir; yani siz de onun gibi öleceksiniz. O halde neden şimdi bu söylediklerinizi yapmıyorsunuz? Neyi bekliyorsunuz? Onun kaybettiği fırsatı, siz bir ganimet bilmelisiniz, yarına bırakmadan bu faydalı işlerle uğraşmalısınız.

Allahü teala razı olsun kardeşim.Dualarınızı istirham ederiz.Selametle kalın.

Forum Üyesi
    Yer: istanbul
    Teşekkür ve Beğeni

1- Allah yolunda malının hepsini verdi. Kendi çok zengindi, sonunda üstünde sadece gömlek kaldı, hepsini verdi. Peygamber efendimiz (Hiç kimsenin malı, Ebu Bekrin ki gibi faydalı olmadı) buyurdu.

2- Canını feda etti. Bir gün müşrikler Peygamber efendimize saldırdılar. O da kurtarmak için araya girdi. Öyle bir dövdüler ki, kemikleri kırıldı, öldü diye bıraktılar. Sonra da cesedini bir çuvala koyup evine götürdüler. Üç gün kendine gelmedi. Üçüncü günün sonunda gözlerine açtı, annesi hemen yavrum diye koştu. Ağzına bir yudum su vermek istedi. O zaman, (Muhammed aleyhisselam nerede, onun durumu nasıl, ben onun iyilik haberini almadıkça ağzıma hiçbir şey sürmem) dedi.

3- Trilyonda, katrilyonda bir, kalbinde küçücük bir (Acaba?) yoktu. Tam iman, tam tasdik! Mesela Mirac olayı… Müşrikler bu iş bitti diye sevinerek geldiklerinde, senin efendin bir anda Kudüs’e, oradan göklere gitmiş dediler. (O söylüyorsa doğrudur, inandım) diyerek müşrikleri şaşkına çevirdi ve Müslümanların imanlarında sebat etmelerine vesile oldu. Peygamberlerden sonra insanların en üstünü olmak şerefine kavuştu.

BÖYLESİ ULVİ ÖZELLİKLERE SAHİP İNSANLARA CANIMIZ FEDA OLSUN.RABBİM YOLUNDAN AYIRMASIN.
    AMİN AMİN AMİN.........

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Alıntı kardelele´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    1- Allah yolunda malının hepsini verdi. Kendi çok zengindi, sonunda üstünde sadece gömlek kaldı, hepsini verdi. Peygamber efendimiz (Hiç kimsenin malı, Ebu Bekrin ki gibi faydalı olmadı) buyurdu.

2- Canını feda etti. Bir gün müşrikler Peygamber efendimize saldırdılar. O da kurtarmak için araya girdi. Öyle bir dövdüler ki, kemikleri kırıldı, öldü diye bıraktılar. Sonra da cesedini bir çuvala koyup evine götürdüler. Üç gün kendine gelmedi. Üçüncü günün sonunda gözlerine açtı, annesi hemen yavrum diye koştu. Ağzına bir yudum su vermek istedi. O zaman, (Muhammed aleyhisselam nerede, onun durumu nasıl, ben onun iyilik haberini almadıkça ağzıma hiçbir şey sürmem) dedi.

3- Trilyonda, katrilyonda bir, kalbinde küçücük bir (Acaba?) yoktu. Tam iman, tam tasdik! Mesela Mirac olayı… Müşrikler bu iş bitti diye sevinerek geldiklerinde, senin efendin bir anda Kudüs’e, oradan göklere gitmiş dediler. (O söylüyorsa doğrudur, inandım) diyerek müşrikleri şaşkına çevirdi ve Müslümanların imanlarında sebat etmelerine vesile oldu. Peygamberlerden sonra insanların en üstünü olmak şerefine kavuştu.

BÖYLESİ ULVİ ÖZELLİKLERE SAHİP İNSANLARA CANIMIZ FEDA OLSUN.RABBİM YOLUNDAN AYIRMASIN.
    AMİN AMİN AMİN.........
    Amin. İnşaallahü teala.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Amin inşaallahü teala.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Çok güzel bir yazı..emeği geçenlerden Allahü teala razi olsun. Dua beklerim

Ayrıca Huyela kardeş vakti zamanında bahsettiğiniz kitabı Menakıb-i Çihar Yar-i güzini okumuştum daha doğrusu yalnızca Ebu Bekir-i Sıddık radıyallahu anh kısmını okuyabilmiştim nefisti..yanılmıyorsam şimdi internette seslendirilmişi de var

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Hadis-i Şerifte: "kişi, sevdiği ile beraberdir." buyruluyor. inşallahu teala Bu Peygamberlerden sonra en üstün kimsenin radıyallahu anh dizi dibinde oluruz..

Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)