Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 18 Sayfa bulundu

Konu: dualardaki sayı adetlerini kim çıkarmıştır

 1. #1
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 24.03.08
  Yaş: 27
  Mesajlar: 3

  dualardaki sayı adetlerini kim çıkarmıştır

  hayırlı günler ben dualardaki sayıların ne anlama geldiğini gerçekten çok merak ediyorum mesela salat-ı tefriciye 4444 defa okunurmuş neden 4444 özellikle bu sayı yada ihlas 1000 kere okunu neden 1001 değil lütfen bana bu konuda yardımcı olurmuusnuz

 2. #2
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 27.12.07
  Mesajlar: 252

  Alıntı mücahit58´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  hayırlı günler kardeşim.bu sayıların aslı astarı yok.bazı islam düşmanlarının uydurması.aslı astarı olmayan şeylerede yani hurafelerede insanların eğilimi daha fazla.şeytan insanlara hoş gösteriyo bu tip sayılı duaları.ve cahil müslümanda 1000 1001 4444 bilmem kaç yüz bilmem kaçbin vaktini boşa geçirip duruyor....selametle...
  heyy Allahım bu kez de cahil dediniz ne diyeyim size bilmiyorum.rica ediyorum sözünüzü geri alın.

 3. #3
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 27.12.07
  Mesajlar: 252

  nisa kardeşim dualardaki sayı ve adetleri hakkında sana şöyle diyebilirim
  Evet dua ve zikirde sayı önemli.
  Bu hususta canım daha fazla yapmak daha iyidir anlayışı doğru değil.
  Şöyleki; Eğer sayı Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem tarafından belirtilmişse burada o sayıyı yaparak sünnet sevabına da nail olunuyor ki farz ve vacipler dışındaki ibadetlerde sünneti seniyedeki nurlar ve faziletler aynı derecede görünmez.
  Hem efendimizin vakit ve yer belirttiği durumlarda buna uymamanın bidat olma ihtimali vardır ki her bidat bir sünneti ortadan kaldırır. Mahzurlu bir durum ortaya çıkmış olur.
  Eğer Alim veya Evliyanın (veya tabi olunan bir mürşit) verdiği rakamlar ise onlara ittiba etme onların ayak izlerini takip daha salim bir yoldur.
  Bu mesele açıklanırken anahtar misali de verilir. Anahtarın dişlerinin sayısının çok veya az olması kilidin açılmasına engeldir. Dua ve zikiri de buna benzetiyorlar.

 4. #4
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 27.12.07
  Mesajlar: 252

  ben hayatımdan memnunum okuduğum dualrın her seferinde karşşılığını aldım şimdide alıyorum rabbimin izniylede diğer dualrımda kabul olur.siz böyle yapmayın o zaman kendi fikrinizi kendinize saklayın hayat bizim hayatımız asırlardır olan gerçekleri sizin gibi biri çıkıpta şöyledir böyledr derse oo bu islam topluluğu ne yapar hiç düşündünüz mü sizde hurafe yok böyle birşey diyorsunuz ya bunu ispatlayan bir islam alimi gösteremediniz.

 5. #5
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 15.08.07
  Yer: İZMİR
  Mesajlar: 814

  Alıntı mücahit58´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  bu alimlerin evliyaların rakam vermesine dair kuran ve sünnetten delil getirebilirmisin?yani bir hadis veya ayet varmıdır evliyalar alimler sayı verebilir diye duada?yok...senin sağdan soldan öğrendiğin kulaktan dolma bilgiler bunlar.oysaki kuran ve sünnet müslümanın temel kaynaklarıdır.
  EVLİYALAR BİZLER GİBİ DÜNYA DERDİNE DÜŞMÜŞMÜKÜ SANKİ?BİRDE OTURUP SAYI VERECEKLER BİYERDEN DUYMUŞTUM AMA SADECE DUYDUM OKUMADIM BAZI EVLİYALAR HİÇBİR SIKINTILARI OLMADIĞINDA PANİĞE KAPILIRLARMIŞ ALLAHIM BENDEN VAZMI GEÇTİN DİYE.BİRDE OTURUP SAYI MI VERCEKLER.ONLAR ALLAH C.C RIZASINI KAZANMAK İÇİN DUA EDERLERMİŞ

 6. #6
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 27.12.07
  Mesajlar: 252

  size cevap vermedim ben mücahit bey nisa hanıma verdim
  evet savunuyorum efendimize bir şikayeti olupta gelenlere efendimiz şunu şu kadar okuyunuz bunu bu kadar okuyunuz diye vermiştir.dinimizde sayılar vardır. o zaman sabah namazını 4 rekat kılmayalım 5 rekat kılalım.yada namazdan sonra 33 defa sübhanellah niyue diyoruz 54 kere diyelim
  yada neden namazlarınızda rükuya eğilirken üç kere sübhanel rabbiyel ala diyoruz 15 kere diyelim sayısız diyelim
  yada neden fatiha suresinin diğer ismi yedi kere okunan süre
  tesbihlerimizde neden 100 33 33 33 ayrılmış bunlar sayı değil mi daha çoğaltayım mı isterseniz...internetten araştırıp vermiyorum size azda olsa bilgimiz var Allaha şükürler olsun
  sizde sağdan soldan öğrenmiş olsaydıonız en azından kendi kendinize birşeyler uydurmazdınız..

 7. #7
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 14.12.07
  Mesajlar: 192

  Alıntı mücahit58´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  delil göster diyorum delilin yok.bu sayıların çaput bağlamaktan hiçbir farkı yoktur.bak kardeşim seni ve senin gibi düşünenleri uyarıyorum.yanlış yapıyorsunuz...aslı astarı olmayan sayılarla amel ediyorsunuz.islam düşündüğünüz kadar ucuz değil.herkes kafasına göre rakamlar uydurup bu kadar okunursa şu murat gerçekleşir diyemez.diyenlerede inanılıp bunlarla amel edilmez.

  Arkadaşım siz olayı saptırıyorsunuz..

  Fazla okumanın zararı değil faydası vardır.. 1000-10000 gibi rakamlar insanların hafızalarında kolay şekillenen rakamlar olduğu için insanlar kendilerine böyle bir limit belirlerler...Yoksa kimse 1001 tane okudum tamam bu iş demiyor ki?

  1000 tane 10000 tane okumakla 3 tane okuma arasında fark vardır. Bunlar uydurma değildir..Allah, duada ısrarcı olanları, yani gönülden, bıkmadan usanmadan dua edenleri sever.

  Amaaaa 4444 adet okudun ya da 1555 tane okudun tamamdır kesin kabul olur diye beklemek tamamen yanlıştır..

  Bunlar çok farklı şeyler..Arada çok fark var..Mümkün olduğunca çok okumak adına hafızada kolay kalması için, şahsen ben okumalarımı alt taban olarak 1000 _10000 gibi rakamlarla sınırlarım..Bunlarda bir mahsur göremiyorum...


  Siz belki doğru söylüyorsunuz ama farklı yerden giriyorsunuz konuya, deyin ki '' bir rakama bağlı kalıp, tamam kesin kabul olacak '' diye beklemek yanlış, o zaman ok.. Ama neden 1001 tane okuyorsun diyorsan, açıklamasını yukarda yaptım kendi adıma.1000 le başlarım 10000 e tamamlarım örneğin. O ayrı.

  yukarda bahsettiğim 2 okuma arasında fark var...
  Konu ORKİDE tarafından (24-03-2008 Saat 14:50 ) değiştirilmiştir.

 8. #8
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 14.12.07
  Mesajlar: 192

  Alıntı mücahit58´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  bu sahih hadiste delili olan bir konudur.ve peygamberimizin sünnetidir.buna kimse itiraz edemez.ama senin 4444 tefriciyen senin zannındır.hiçbir delil getiremiyorsun.namazdan sonraki tesbihatı bende yapıyorumj.çünkü rasulullah sav in sünnetidir.peki 4444 tefriciyenin delili ne?
  Siz tefriciye konusunu açmışsınız zaten başka bir topicte..

  Ama bu topiğin başlığı çok genel....Dualardaki sayıları kim çıkarmış? Şaşırtıcı bir başlık bence..

  Yanlış anlamayın Mücahit kardeş..Hakkınızı helal edin.

 9. #9
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 27.12.07
  Mesajlar: 252

  onuda alimlerimiz söylemiştir.
  kardeşim herkesin duası kendisine herkesin yaptığı ibadet Allahadır.
  sizeneki karıştırmayın bence konunuza bundan sonra yorum yapmıyorum çünkü kalbimi kırıyorsunuz bu konuda siz kırdıkça ben ş
  üpheleniyorum kendimden hiç ibadet yapasım gelmiyor.
  Allaha emanet olun..

 10. #10
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 14.12.07
  Mesajlar: 192

  Alıntı mücahit58´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  konuyu saptıran sensin.duada ısrarcı olmakla duaya rakam koymak ayrı şeyler.ve heleki şu kadar okursam muradım gerçekleşir demek dahada sakıncalı bir uydurma.neyi savunuyorsun anlamadım.sende anlayamadın gibi geliyor....
  Ben hafızamda daha kolay kalması için duaya rakam koyarım.(topic başlığı bu).O yüzden konuyu böyle algıladım belki yanlış anladım..Özür dilerim.. ama benim içim rahat..

  Ama 10000 okudum tamamdır da asla demem.Orasını Allah bilir..Ama ben elimden geldiğince rakamla okurum, salavat olsun, tesbih olsun, benim böyle kolayıma geliyor belki de ne bileyim içimi rahatlatıyorum manevi olarak, çok okudum ne güzel, diye sayı tutmakla..


  Dediğim gibi gönlüm müsterih..


  Bu arada kaş yapayım derken göz çıkardığınızı hatırlatmak isterim mücahit kardeş, bilmem anlatabildim mi? Neyse hakkınızı helal edin..
  Konu ORKİDE tarafından (24-03-2008 Saat 15:06 ) değiştirilmiştir.

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. <> 1 İle 100 Arası bir sayı tutun <>
  Konu Sahibi meltem Forum Sünnet-i Seniyye
  Cevaplar: 299
  Son Mesaj: 06-11-2014, 18:17
 2. <> 1 İle 100 Arası bir sayı tutun <>
  Konu Sahibi MiftahülCenneh Forum Bize Ayıracak 5 (beş) Dakikanız var mı
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 19-07-2008, 23:44
 3. 1'den önce sayı var mı?
  Konu Sahibi _Resul_ Forum Dini sohbet
  Cevaplar: 14
  Son Mesaj: 27-04-2008, 11:36
 4. 1’den önce sayı var mı?
  Konu Sahibi dost_37 Forum Dini Hikayeler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18-09-2006, 14:06

İşaretlemeler

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •