1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Konu: Cennet Ve Cennetliklerin özellikleri

 1. #1
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 05.11.07
  Yaş: 29
  Mesajlar: 140

  Cennet Ve Cennetliklerin özellikleri

  CENNET VE CENNETLİKLERİN ÖZELLİKLERİ

  Cennet, Yüce Allah’ın mümin kulları için hazırladığı ve çeşitli nimetlerle donattığı ebedî mutluluk yurdudur. Mutlak adalet sahibi olan Cenab-ı Hak, bu imtihan dünyasında başarılı olanları cennetiyle ödüllendirecek, yapılan hiçbir iyiliği karşılıksız bırakmayacaktır. Cennet ve Cehennem bu fani dünyayı anlamlı kılan ebedî mekânlardır.
  Yüce Rabbimiz, cennete talip olan mü’minleri şöyle uyarmaktadır: “Rabbinizin mağfiretini, Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için hazırlanmış bulunan ve genişliği gökler ve yerler kadar olan cennetini kazanmada yarışınız.”
  “İman edip salih ameller işleyenleri, içlerinden ırmaklar akan, ebedi olarak kalacakları cennetlere koyacağız. Allah’ın va’di gerçektir. Allah’tan daha doğru sözlü kim vardır?” [2]

  Ahiret ve cennet hayatına ait bilgiler, Kur’an-ı Kerim ve Hadis-i şeriflerde yer almaktadır. Yüce Allah, Kur’an-ı Kerim’in muhtelif âyetlerinde cennetin ve cennetliklerin özelliklerini bize şöyle tasvir etmektedir:
  “(Cennette) onların altlarından ırmaklar akar. Kalplerinde (dünyadan kalma) kinden ne varsa hepsini çıkarıp atarız. Ve onlar derler ki: “Hidayetiyle bizi (bu nimete) kavuşturan Allah’a hamdolsun! Allah bizi doğru yola iletmeseydi kendiliğimizden doğru yolu bulacak değildik. Hakikaten Rabbimizin elçileri gerçeği getirmişler.” Onlara: İşte size cennet; yapmış olduğunuz iyi amellere karşılık ona vâris kılındınız diye seslenilir.”[3]
  Ra’d suresinde cennetliklerin vasıfları şöyle sıralanıyor:
  “Onlar, Allah’a verdikleri sözü yerine getirenler ve sözleşmeyi bozmayanlardır. Onlar, Allah’ın gözetilmesini emrettiği haklara riayet eden, Rablerine saygı besleyen ve kötü hesaptan korkan kimselerdir. Onlar, Rablerinin rızasına ermek için sabreden, namazı dosdoğru kılan, kendilerine verdiğimiz rızıklardan gizli olarak ve açıktan Allah için harcayan ve kötülüğü iyilikle ortadan kaldıranlardır. İşte bunlar için, dünya yurdunun (güzel) sonucu vardır. Bu sonuç da Adin cennetleridir. Atalarından, eşlerinden ve çocuklarından salih olanlarla beraber oraya girerler, melekler de her bir kapıdan onların yanlarına varırlar ve ‘sabretmenize karşılık selam sizlere! Dünya yurdunun sonucu (cennet) ne güzeldir!’ (derler)” [4].
  Mü’minûn suresinde de cennetlik mü’minler şöyle tanıtılıyor: “Gerçekten mü’minler kurtuluşa ermişlerdir. Onlar namazlarında huşu içindedirler. Boş ve yararsız şeylerden yüz çevirirler, zekatı verir, iffetlerini korurlar. Onlar, emanetlerine ve ahidlerine riayet eder ve namazlarına devam ederler. İşte bunlar varis olanların ta kendileridir. Bunlar, firdevs cennetine varis olur ve onlar orada ebedî kalırlar”[5].

  Cennete girmek, Yüce Allah’ın cemalini seyretmek, büyük bir nimettir. Kur’an-ı Kerim’de: “O gün bazı yüzler aydındır. Rablerine bakarlar”[6] buyrulmaktadır. Ancak bütün bu nimetlere ermeye vesile olan Allah’ın rızasını kazanmak, daha büyüktür. Nitekim Yüce Rabbimiz (c.c.) şöyle buyuruyor: “Allah’ın rızası ise bunların hepsinden daha büyüktür [7]”.
  Mahşer günü hesabını kolay verip yüzü ak çıkmak cennete girmek ve Yüce Rabbinin cemaliyle müşerref olmak ne güzeldir.
  Konu susuzyaz tarafından (12-11-2007 Saat 14:26 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 05.10.07
  Yer: bursa
  Yaş: 37
  Mesajlar: 3.415

  sa kardeşim.rabbim herkesi cennet ehlinden olmayı nasip etsin.amin..amin...amin...

 3. #3
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 05.11.07
  Yaş: 29
  Mesajlar: 140

  Amin. Cümlemizi.
  Allah Cennette de Peygamberimize komşu olmayı nasip etsin.

Benzer Konular

 1. Mehdinin özellikleri
  Konu Sahibi gülefşan Forum Ahiret ve Kıyamet
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 13-02-2013, 20:27
 2. Cennetliklerin Dünyadaki Durumları
  Konu Sahibi Delete Forum Ahiret ve Kıyamet
  Cevaplar: 23
  Son Mesaj: 27-05-2009, 00:03
 3. cennet ehlinin özellikleri
  Konu Sahibi hafiz mehmet Forum Dini sohbet
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18-09-2008, 16:30
 4. Seytan´in Özellikleri:
  Konu Sahibi muhammedsas Forum Dini sohbet
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 29-10-2006, 17:48
 5. Cennet Ehlinin Özellikleri
  Konu Sahibi istikbal Forum Dini sohbet
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 14-08-2006, 14:01

İşaretlemeler

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •