Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 19 Sayfa bulundu

Konu: EVLİLER,EVLENECEK OLANLAR!....

 1. #1
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 06.09.06
  Mesajlar: 3.661
  Teşekkür ve Beğeni

  EVLİLER,EVLENECEK OLANLAR!....

  Yayın Tarihi: 21-01-2007
  Aile hayatımız tarumar olmasın

  Üstad Bediüzzaman diyor ki;

  "Şimdi aile hayatında en mühim nokta budur ki:

  Kadın, kocasında fenalık ve sadâkatsizlik görse, o da kocasının inadına, kadının vazife-i âilevîsi olan sadâkat ve emniyeti bozsa, aynen askeriyedeki itaatin bozulması gibi, o âile hayatının fabrikası zîr ü zeber olur.
  Belki o kadın, elinden geldiği kadar kocasının kusurunu ıslâha çalışmalıdır ki, ebedî arkadaşını kurtarsın." (Hanımlar Rehberi, s. 26)

  Dünyanın her yerinde erkekler zor şartlar altında çalışır. Erkeğin en büyük derdi ailesine bakmaktır. Çocuklarını okutacak veya meslek sahibi yapacak, hanımını giydirip kuşatacak. Barınma, beslenme... Bunların bütünü erkeğin sorumluluğudur.

  Erkek kendisini böyle sıkıntılar içinde görürken, eşi onu rahatlatır veya sıkıntısını daha çok artırır. Onun için demişler ki: İyi bir eş, Allah'ın hususi hediyesidir.

  Karadenizliye sormuşlar; "Senin anan baban denizde boğuldu. Denize girmekten korkmuyor musun?" O da demiş ki, "Senin anan baban yatakta öldü, yatağa girmeğe korkmuyor musun?" Gerçekten de hayat, denize benzer. Denizlerdeki dalgalardan daha fazlası karalarda vardır.

  Her insan hayat gemisine binmiş, bu dalgalı denizde ebedî saadete gitmeye çalışıyor. Erkek ister ki, hanımı bu hayat gemisinde, onun yardımcısı olsun. Hayatın dalgaları arasında yorulan erkek, adeta titrer... Bu hâlet-i ruhiyeden erkeği kurtaracak, onu dinlendirecek olan tek şey evidir, eşidir.

  İnsan evvelâ insan...

  Kabadayı bir arkadaşım vardı. Vurduğu vurduk, kırdığı kırdık!.. Bu arkadaşı evlendirmekten korktuk. Adam karısına bir vursa, el kadar kadın uçar gider... Evlendi... Bizim arkadaş önceleri kadına bağırmış, çağırmış. Kadın sesini çıkarmadan oturmuş. Öyle bir adam ki, kadının kolundan tutmuş, "Kalk sen de bana bağırsana! Ne oturuyorsun?.." Kadıncağız sadece susmuş... O arkadaş, kadının karşısında öyle hale geldi, öyle değişti ki... Birgün dedi ki, "Şu kadın var ya, beni yoğurdu. Hamur etti." "Ne yaparsın ağabey, hayat..." dedim. "Ben halimden memnunum." dedi.

  Eşler birbirlerine bağırarak, işlerini halletmeye çalışıyorlar. Ya karşısındakinin hamuru da kendisi gibi sertse? Hâlbuki yumuşak huylulukla işler mutlaka yoluna girer. Mutlaka!

  Niye bunca erkek kahvehaneye üşüşüyor? İnsan durup dururken kahvehaneye gider mi? Kahvehane pis, kalabalık, her taraf duman, dedikodu bir taraftan... Fakat adam için kahvehane, evden iyi(!) Hanımı suratını asıp oturursa, konuşmaz, gülmezse adam da ceketini taktığı gibi kahveye gidiyor. Hanımından çay istemeye korkan adam kahvehaneye gidiyor, garsona diyor ki, "Garson! Bana bir çay!" "Başüstüne!" diyor garson. Garson, hanımdan iyi...

  Çirkin kadın yoktur. Huyu çirkin kadın vardır. Uyum şart diyoruz. "Zenginsen zenginle evlen. Tahsilliysen tahsilliyle evlen!" Hayır efendim. Bu neyin uyumu? Uyum derken, denklikten bahsetmiyoruz. Huyda uyum olacak.

  İnsanı; bilhassa erkeği evlenmeye zorlayan cinsel arzularıdır. Eğer erkek, karısını aldatmışsa, çoğunlukla kadın suçludur. Çünkü erkeğin cinsî arzuları yoğundur. O cinsî arzuları kadın bitirirse, adam da başı önde biri olur. Çünkü arzusu kalmamış.

  Eşlerin kendine bakmaması... O da ayrı bir dert. Yıkanmayan, kokan kendine bakmayan insandan kim hoşlanır? Eşi için ruj sürmeyen kadın, dışarıya çıkarken kim için ruj sürüyor?

  Aile huzurunu yakalamamız ve kötü insanlardan korunmamız için Rabbimiz şöyle dua etmemizi tavsiye eder: "Rabbim, gözler sevindiren, gönüller ısındıran eş ve çocuklar ihsan et bizlere. Bizi takva sahipleri için örnek kıl." (Furkan 25/74)
  HEKİMOĞLU İSMAİL
  Zaman
  20.01.2007

 2. #2
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 10.01.07
  Mesajlar: 49
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: EVLİLER,EVLENECEK OLANLAR!....

  Peygamber Efendimiz veda haccından sonra ölümüne yakın bir konuşma yapmıştır. Buyurdu ki; erkeklere kadınlar size emanettir emanete hikanet etmeyin onlara sahip çıkın buyurmuştur. Ama malesef bizim yaşadığımız şu dünyada ne kadına değer var nede evlilik hükmüne değer var.

 3. #3
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 20.10.06
  Mesajlar: 802
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: EVLİLER,EVLENECEK OLANLAR!....

  S.A.Allah razı olsun ablam bu yazıyıyı bizimle paylaştığın için biz hanımlara güzel tavsiyeler var.emeğine sağlık.

 4. #4
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 28.07.06
  Mesajlar: 23
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: EVLİLER,EVLENECEK OLANLAR!....

  sselamün aleyküm kardeşim çok haklısınız ama günümüzün erkekleri hep farklı şeyler peşinde kimin güvenilir kimin güvensiz olduğunu çözemiyorsunuz.inşallah bekar olan bütün müslüman kardeşlerimin ve benimkarşısına hayırlı kısmetler çıkar...selam ve dua ile karşıma çıkan Rabbimin yolunda olsa canım feda ama nafile

 5. #5
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 18.11.06
  Mesajlar: 969
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: EVLİLER,EVLENECEK OLANLAR!....

  ablaaa YAA ÖZÜRDİLERİM CANINI SIKTIM ÜZÜLDÜM BOŞVER ONU YAZIYI OKUYAMADIM AMA KAYDETTİM SONRA OKUCAM ....ALLAH RAZI OLSUN ŞEKERİM.

 6. #6
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 19.01.07
  Mesajlar: 13
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: EVLİLER,EVLENECEK OLANLAR!....

  İSLAMDA EVLENMENİN HÜKMÜ


  --------------------------------------------------------------------------------

  İslamda evlenmenin hükmü üç kısımdır: Vacip, sünnet ve mübahtır.  1- Bir kimsenin şehveti galebe çalıp günaha girmekten endişe ederse evlenmesi vaciptir.

  2- Bir kimse şehvet hissine sahip olur, fakat iradesi kuvvetli olduğundan günaha girmesi söz konusu olmazsa maddi durumu müsaid olduğu takdirde evlenmesi sünnettir. Peygamber (sav) şöyle buyuruyor: "Ey gençler cemaatı! Sizden evlenmeye gücü yeten evlensin. Çünkü evlenmek gözü haramdan en çok çevirici ve ırzı en ziyade koruyucudur. Evlenmeye gücü yetmeyen oruç tutsun. Çünkü oruç onun için şehvet kırıcıdır" (Buhari, Müslim). İmam-ı Şafii (ra) şöyle diyor: "İradesi kuvvetli olduğundan harama girmekten endişesi olmayan kimsenin evlenmeyip ibadetle meşgul olması daha iyidir. Çünkü Cenab-ı Allah Kur'an-ı Kerim'de Hz. Yahya'yı "Hasun" –kadınlara karışmayan- kelimesiyle meth ve sena ediyor."

  3- Bir kimse yaşlı veya cinsi iktidarı zayıf olursa evlenmesi mübah ise de, evlenmemesi daha iyidir. Çünkü evlenme gereği olmadığı halde ağır bir yük altına girmiş olur (al-Müğni li ibn Kudame). 7. #7
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 25.10.06
  Yer: ~* پایتخت آن بهشت *~
  Mesajlar: 16.944
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: EVLİLER,EVLENECEK OLANLAR!....

  Allah razı olsun kardeşim.. paylaştığınız için teşekkürler, selam ve dua ile

 8. #8
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 29.09.06
  Mesajlar: 923
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: EVLİLER,EVLENECEK OLANLAR!....

  ABLACIĞIM BU YAZIYI BİZİMLE PAYLAŞTIĞIN İÇİN ALLAH (CC) SENDEN RAZI OLSUN....EMEĞİNE,YÜREĞİNE SAĞLIK...BENCE HERKES BU YAZIYI 2 DEFA OKUSUN...SELAM,SEVGİ VE DUA İLE ABLACIĞIM....

 9. #9
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 05.05.06
  Mesajlar: 859
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: EVLİLER,EVLENECEK OLANLAR!....

  PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER EMEĞİNİZE SAĞLIK ALLAH RAZI OLSUN

 10. #10
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 24.02.07
  Mesajlar: 2.088
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: EVLİLER,EVLENECEK OLANLAR!....

  AMİN GERCEKLERİ YAZMIŞSIN ABLA ELLERİNE SAĞLIK ASLINDA DÜŞÜNECEK OLURSAK BÜTÜN HERŞEY KADINA BAKIYO HERSEY KADININ ÜSTÜNE YIĞILIYO AMA BAZI ERKEKLER KADINLARI BASİT BULUYO RABBİM HERKESE İİ AHLAK VERSİN VE İİ AHLAKLILAR LA KARŞILAŞTIRMAYI NASİP EYLESİN AMİN

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Güneş Kavuruyor Sıcaktan ve Emir Geliyor Semadan...
  Konu Sahibi -ŞEB-İ ARUS- Forum Ramazan Ayı
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 01-07-2011, 14:02
 2. Yazık, çok yazık, hala bakıyor alık alık!
  Konu Sahibi Mustafa Cilasun Forum Kendi Şiirleriniz
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-08-2010, 14:41
 3. Besmelenin farkı (hayvan kesimlerinde)
  Konu Sahibi kaniirfan Forum Dini sohbet
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 04-07-2009, 10:14
 4. endonezyadan selamlar!!
  Konu Sahibi endonezyadan... Forum Tanışma Köşesi
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 27-10-2008, 21:41
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22-01-2008, 11:58

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •