Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
1 den 7´e kadar. Toplam 7 Sayfa bulundu

Konu: Hiç Bir Şekilde Namaza İzin Vermez miş miş

 1. #1
  FiSeBiLiLLaH

  Hiç Bir Şekilde Namaza İzin Vermez miş miş

  "HİÇ BİR ŞEKİLDE NAMAZA İZİN VERMEM"

  Merinos Halı'nın sahibi İbrahim Erdemoğlu'nun "Cuma namazları dahi olsa hiçbir şekilde namaza izin vermem" şeklindeki sözlerine her kesimden tepki yağarken, firmanın camilere sattığı halılarla büyüdüğü ortaya çıktı.

  AKİT gazetesinin Merinos'ta namaz kılmanın yasak olduğu yönündeki haberinden sonra ilginç bir konu daha gündeme geldi.

  Merinos Halı'nın sahibi İbrahim Erdemoğlu, skandal sözler sarfetmiş, "Cuma namazları dahi olsa hiçbir şekilde namaza izin vermem. İbadetler kesinlikle işletme dışında olur. İşletme bir ibadethane değildir. İşletmede inanç olmaz. İşletmede iş yapılır" demişti. Aslında böyle konuşarak, günde neredeyse 3 vakit namazı işyerinde geçiren işçilere, 'eğer namaz kılıyorsanız burada çalışamazsınız' demek istemişti.

  Merinos'un Gaziantep'teki 240 bin metrekare kapalı alana sahip olan fabrikasında, küçük bir mescit bile bulunmuyor. Yaklaşık 2 bin kişinin çalıştığı fabrikada işçiler, iş saatlerinde kesinlikle namaz kılmadıklarını, öğlen paydosları gibi aralarda ise namazlarını dolapların bulunduğu bölüm veya merdiven altlarında kılmalarına rağmen rahatsız edildiklerini söylüyorlar. Erdemoğlu'ndan fabrikaya mescit yapmasını istiyorlar.

  Yönetici de namaz kılan işçilere 'müsaade yok' demişti!

  Merinos Halı İşletme Grup Yöneticisi Şahin Borlu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, iş saatinde namaz kılan işçilere müsaade etmediklerini söylemişti.

  Erdemoğlu Holding'in yönetim kurulunun aldığı kararla işçinin iş saatinde makinesinin başında durması gerektiğini ifade eden Şahin Borlu, Cuma namazı için de aynı kuralların geçerli olduğunu vurgulamıştı. Borlu, "İşyerinde verim esastır. Çalışmak en güzel ibadettir mantığıyla böyle bir karar alınmıştır" demişti.

  İşte tezat burada başlıyor!

  Merinos'un patronu ve yetkili ismi bu açıklamaları yaparken, markanın bugünkü konumuna gelmesinde en büyük faktörün 'cami'ler olduğu iddia edildi.

  Merinos'un cami halısı üretiminde oldukça önemli bir paya sahip olduğunu anlatan sektörün önemli isimleri, açıklamalara oldukça şaşırdıklarını bildirdi. Diğer taraftan vatandaşlar da "Madem Merinos namaz kılmaya imkan tanımıyor, cami cemaati de yarın, 'işçisine namazı kıldırmayan bir firmanın ürünlerini de bundan sonra biz kullanmayacağız, satın almayacağız' diyeceğiz" diye konuşuyor. Toplumsal hafıza

  İşte o halı  MERİNOS'A EVLERİMİZDE YER YOK

  Namaz Gönüllüleri'nden Merinos'a boykot çağrısı

  Gaziantep'te 2 bin işçinin çalıştığı Merinos'ta fabrika sahibi İbrahim Erdemoğlu'nun vakit namazları bir yana Cuma namazları için dahi işçilere izin vermemesi büyük tepkiye sebep oldu. İslam'ın beş şartından biri olan ve Peygamber Efendimiz (SAV)'in “Gözümün nuru” diye nitelediği namaz ibadetine yönelik engellemeyi sert bir dille eleştiren Namaz Gönüllüleri Platformu Sözcüsü Abdullah Yıldız, Müslümanları Merinos'u ambargoya davet etti. Yıldız, işçilere namaz kılmayı yasaklayan Merinos Halı sahibi İbrahim Erdemoğlu'nu uyararak, “İnancımıza saygı göstermeyenin evimizde yeri yok” dedi.

  Merinos Halı'nın sahibi İbrahim Erdemoğlu'nun, fabrikasındaki 2 bin işçiye, vakit namazları bir yana, Cuma namazı için bile izin vermemesine, Namaz Gönüllüleri Platformu'ndan sert tepki geldi.

  1 milyon 50 bin metrekare üzerinde 240 bin metrekare kapalı alana sahip olan fabrikada çalışan, yaklaşık 2 bin kişinin namaz kılmasına yasak getirilmesine tepki gösteren Namaz Gönüllüleri Platformu, vatandaşları bu marka halıları protesto etmeye davet etti.

  Namaz Gönüllüleri Platformu adına açıklama yapan Abdullah Yıldız, Ahmet Bulut ve Cemil Tokpınar; "Halkının yüzde 99'u Müslüman olan ve yüzde 65'i Cuma namazı kılan Türkiye'de inanç özgürlüğü ile bağdaşmayan böylesi yasakçı bir uygulamanın büyük çelişki olduğunu, Merinos Halı sahibi Erdemoğlu'nun açıklamasının da bir talihsizlik olduğunu" söylediler.

  İBADET HAKKI EN TABİİ HAKTIR
  Merinos Halı fabrikasında çalışan işçilerin, iş saatleri dışında, öğlen paydosunda dahi namaz kılmalarından rahatsız olan yöneticilerden Şahin Borlu'nun "Çalışmak en güzel ibadettir" açıklamasının bir yanıltmaca olduğunu, İbrahim Erdemoğlu'nun "İbadetler kesinlikle işletme dışında olur; işletme bir ibadethane değildir" şeklindeki açıklamasının da kötü niyet içerdiğini kaydeden Namaz Gönüllüleri Platformu sözcüsü Abdullah Yıldız, "her çalışanın iş saatlerinde tuvalete gitme, su içme, çay içme gibi bedeni ihtiyaçlarını karşılamaları nasıl ki işlerini aksatmıyorsa, namaz için ayıracakları beş-on dakikanın da üretimi engellemeyeceğini ve bu gibi manevi ihtiyaçların da tıpkı bedeni ihtiyaçlar kadar vazgeçilmez olduğunu" söyledi.

  Çalışma hayatının insanın her türlü ihtiyacına göre düzenlenmesi gerektiğini belirten Yıldız; "çalışanın manevi ve moral dünyasında sıkıntı yaşamasının tam tersine üretimi olumsuz yönde etkileyeceğini" vurguladı.

  Namaz Gönüllüleri Platformu kurucularından Cemil Tokpınar ve Ahmet Bulut da, yaptıkları açıklamada; namaz kılan işçilerin işlerinde daha özenli ve dikkatli olduklarını, hakka ve hukuka herkesten çok riayet ettiklerini hatırlatarak, namazın üretime engelmiş gibi gösterilmesine tepki gösterdiler.

  Özellikle Erdemoğlu'nun "Cuma namazına bile izin vermem" ifadesinin inanç ve ibadet özgürlüğüyle bağdaşmadığını hatırlatan Tokpınar ve Bulut, üstelik, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, Cuma namazı saatlerini düşünerek, Cuma ezanının büyük şehirlerde saat 12.10'da okunması uygulaması başlattığına dikkat çektiler. Tokpınar ve Bulut, buna rağmen Merinos yönetiminin bu yasaklamasının akla ziyan bir uygulama olduğunu söylediler.

  “MERİNOS'U AMBARGO EDECEĞİZ”
  İşçilere namaz kılmayı yasaklayan Merinos Halı sahibi İbrahim Erdemoğlu'nu uyaran Namaz Gönüllüleri Platformu Sözcüsü Abdullah Yıldız, “İnancımıza saygı göstermeyenin evimizde yeri yok” diyerek Merinos marka halıları protesto edeceklerini söyledi. Yıldız, halkımızın yüzde 65'inden fazlasının Cuma namazı kıldığına dikkat çekerek; namaza duyarlı halkımızı Merinos halılarını protesto etmeye ve tüketici haklarını kullanarak ürünleri konusunda duyarlı olmaya çağırdı. Yıldız, namaz kılmayı yasaklayan bir firmanın ürünlerini almamanın da her tüketicinin tabii hakkı olduğunu ifade etti.

  KEMAL GÜMÜŞ / YENİ AKİT

 2. #2
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 14.01.07
  Yer: hatay
  Mesajlar: 14
  Teşekkür ve Beğeni

  selamınaleyküm böyle bir konuyu bizimle paylaştığınız için allah razı olsun sizden.... şimdi ben büyük bir ikilemin içine düştüm sebepse benimde evimde merinos halılarımın olması 3 yıldan beridir kullanıyorum vede memnunun biraz pahalıya almıştım ama açıkçası değdi vede bende her sorana tavsiye ediyordum ama bu haberi okuduktan sonra asla böyle birşey yapmam dinimizin en üyük yapı taşlarından olan gözümüzün nuru namazı nasıl olurda yasaklayabilir .....şimdi ben bu halılarımı kullanmamazlık edemem bir yandanda vicdanım bana hatırlatır durur pişmanlık duyarım nasıl edecem karmakarışık duygulara karıştım.....ama şimdilik yapabileceğim sadece arkadaşlarımı çevremdekileri uyarabilmek bu haberi herkese olabildiğince çok duyurabilmek.........yüce mevlam herşeyi görüyor ve biliyor böyle insanlara rabbim hidayet versin başka birşey diyemiyorum

 3. #3
  FiSeBiLiLLaH

  aleykum selam.
  Kardeşim halıları kullanabilirsiniz bir sakınca yok lakin bundan sonra tavsiye etmezsiniz ve buradan halı alacaklara bu haberi hatırlatıp uyarırsınız.Unutmayın bunların ilahı paradır gelecek paraları biraz kısılsın hemen adam olmaya başlarlar açıktan küfürlerini söyleyemezler.

 4. #4
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 25.09.09
  Yer: Konya
  Mesajlar: 6.153
  Teşekkür ve Beğeni

  İşte günümüzdeki kölelik!

 5. #5
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 09.12.10
  Mesajlar: 8
  Teşekkür ve Beğeni

  allah ıslah etsin

 6. #6
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 15.02.09
  Mesajlar: 12.165
  Teşekkür ve Beğeni

  Allah celle celaluhu razı olsun..

 7. #7
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 28.01.09
  Yer: istanbul
  Mesajlar: 15.429
  Teşekkür ve Beğeni

  Allah razı olsun paylaşımınız için........
  Gereğini yapalım.allahın izniyle.....

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Çocuğa Hitap
  Konu Sahibi aKis Forum Video, Klipler, Slayt ve Animasyonlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 14-10-2009, 15:55
 2. allah rameti
  Konu Sahibi gizem helin demi Forum Dini sohbet
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18-11-2007, 13:09

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •