Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Konu: Hurmada 'İsrail' oyunu

 1. #1
  Moderator
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 15.10.07
  Mesajlar: 9.969
  Teşekkür ve Beğeni

  Hurmada 'İsrail' oyunu

  Tohum teknolojisiyle üretildiği için daha iri ve parlak görünen İsrail hurması üzerine, 'Filistin', 'Medine' ya da 'Mescid-i Aksa' etiketi yapıştırılarak yüksek fiyata satılıyor.


  Türkiye'de bazı esnaflar İsrail hurmasını, müşteriden tepki almamak için üzerine 'Filistin', 'Medine' ya da 'Mescid-i Aksa' etiketi yapıştırarak satıyor.

  Tohum teknolojisiyle bilinen ve dünyanın birçok ülkesine, genetiğiyle oynanmış tohum ihraç eden İsrail'in ürettiği hurmalar, bölgedeki diğer ülkelerde üretilenlerin çoğundan iri ve parlak görünüme sahip. Türk firmaları son yıllarda, İsrail'den tonlarca hurma ithal ediyor. İsrail'den gelen hurma paketlerinin üzerinde, “Produce of İsrael” yazıyor. Ancak bu hurmalar, nasıl oluyorsa, Mısır Çarşısı ve diğer kuruyemişçilerin çoğunda, üzerine 'Filistin', 'Medine' ya da 'Mescid-i Aksa' gibi etiketler konularak tezgaha konuluyor.

  Türkiye'de, kuru yemişçilerin tezgahında, kilosu 5 YTL ile 80 YTL arasında hurma satılıyor. Peygamberimiz Hz. Muhammed'in diktiği bilinen ağaçlardan elde edilen Acve hurması, kilosu 80 YTL'den satılırken, bölgedeki diğer ülkelerden gelen hurmalar, 5 YTL ile 50 YTL arasında değişen fiyatlardan alıcı buluyor. Genetiğiyle oynanmış, parlak ve iri görünümlü İsrail üretimi hurmalar, pazarda, kaliteli hurma sınıfından işlem görüyor. Tepki görüp satılmayacağı endişesiyle, İslam ülkelerinin etiketiyle satılan İsrail hurmasının tezgah satış fiyatı ise 28-30 YTL civarında.

  HAKSIZ REKABET VAR

  Mısır Çarşısı esnaflarından Hacı Bayram Şahin, İsrail üretimi hurmaya Filistin hurması etiketi konmasının, tüketiciyi kandırmak, insanların dini inançlarıyla alay etmek anlamı taşıdığını söylüyor. Bunun ne ticari ahlaka, ne de insanlığa sığdığını anlatan Şahin, esnafın, maddi kaygıyla kendi halkını aldatmasının doğru olmadığını söylüyor. İsrail hurmasının 28-30 YTL'den satılmasını haksızlık olarak değerlendiren Şahin, Türkiye'ye ihraç edilen hurma kutularında yer alan ve hurmanın ithal edildiği ülkenin menşeini gösteren 'İsrail' ve 'Tel-Aviv' yazılarının üzeri kapatılıyor. Çok ciddi haksız rekabet yaşanıyor” diyor.

  ESNAF ARTIK SATMIYOR

  Hurma piyasasının en hareketli olduğu Mısır Çarşısı'nda olayın vehametinin farkına varan bir çok esnaf, tezgahından İsrail hurmasını kaldırdı. Mısır Çarşısı'nda işyeri bulunan Doğan Keseler, elinde kalan son İsrail hurmasını da tükettikten sonra bir daha satmayacağını söyledi. Balıkesir'den İstanbul'un tarihi yerlerini gezmek için gelen Rahim Ökmen, Türkiye'de İsrail hurması satıldığını duyduktan sonra şoke olduğunu söyledi.
  yeni şafak

 2. #2
  Moderator
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 15.10.07
  Mesajlar: 9.969
  Teşekkür ve Beğeni

  İsrail hurması yemeyin

  Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte değişik cinsteki hurmalar da tezgahları süslemeye başladı.
  En ucuz hurma, kilosu 5 liradan satılırken Peygamberimiz`in diktiğine inanılan Acve hurmaları ise kilosu 100 liraya kadar değişen fiyatlarla satılıyor.

  Toptan hurma satışı ve ithalatı yapan Mehmet Özkan, satışlarının ve siparişlerinin arttığını ancak şu anda satılan ürünlerin geçen yıldan kalma olduğunu söyledi.

  Yeni ürün hurmanın ağustos ayı sonunda piyasaya çıkabileceğini kaydeden Özkan, halen Suudi Arabistan, Tunus, İran, Ürdün ve İsrail`den hurma ithalatı yapıldığını belirterek şu bilgileri verdi: "En ucuz hurma kilosu 5 liraya, en pahalı hurma ise kilosu 100 liraya satılıyor. İran`dan ithal edilen hurmalar kilosu 5-6 liraya satılıyor. Peygamberimiz`in diktiğine inanılan Medine`den getirdiğimiz Acve cinsi hurma ise, üretimi az yapıldığı için kilosu 100 liraya satışa sunuluyor."

  Özkan, şeker hastalarının tüketebileceği özel hurmaları da bulunduğunu kaydederek, şeker oranı düşük olan bazı cins hurmaları şeker hastaları için ithal ettiklerini belirtti. Bu tür özel hurmaların kilosu 18-20 lira arasında değişiyor.

  HURMA CİNSİ - KİLO FİYATI
  Meşruk 15-20
  Berni 15-22
  Hudri 20-25
  İran 5-6
  Acve 80-100
  Şelebi 20-22
  Safavi 25-30
  Hilliye 25-30
  Sugi 35-40
  Amber 50-60
  Mebrun 10-30
  Yaş 12-25

  HURMA FIRSATÇILARIN İŞTAHINI AÇTI

  Ramazan`ın yaklaşmasıyla birlikte artan Hurma tüketimini farkeden Ramazan fırsatçılarının 15-20 liraya satılan Medine Hurmasını 25-30 liraya 40-50 lira civarında satılan ACVE hurmasının ise 80-100 liraya yükselttikleri gözleniyor. Timeturk muhabirinin edindiği bilgiye göre açık ortamlarda satılan hurmaların sağlıksız olduğu ve satın alınmaması gerekiyor. Ayrıca pazarlıkla hurmaların yarı fiyatına satın alınabileceği öğrenildi.

  İSRAİL HURMASI YEMEYİN

  Gıda Güvenliği Hareketi uzmanları iri hurmaların İsrail`den ithal edildiğini, küçük olan ve parlak olmayan hurmaların tercih edilmesi gerektiğini bildirdi. Ayrıca hurmanın yenilecek kadarının yıkanarak tüketilmesi gerektiği edinilen bilgiler arasında.

  anadolu haber

 3. #3
  Moderator
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 15.10.07
  Mesajlar: 9.969
  Teşekkür ve Beğeni

  Ramazan'ın yaklaşmasıyla birlikte son hazırlıklarını yapan İngiltere'deki camiler, her yıl olduğu gibi bu yıl da iftar yemeği verecek. Ramazan ayı boyunca tüm cami ve mescitlerde hayırsever Müslümanların katkılarıyla verilecek iftar yemeklerine Müslüman olmayanlar da katılabilecek.  Öte yandan İngiltere'deki Müslüman aktivistler, Ramazan ayı dolayısıyla çokça tüketilen hurmayı satın alırken dikkat edilmesi gerektiğini bildirdi. El Aksa Dostları kampanyasının organizatörleri, Müslümanların İsrail'den gelen hurmaları boykot etmesi gerektiği aksi taktirde, satın alınan her İsrail ürünüyle Filistinlilere karşı işlenen suçlara ortak olunduğunu bildirdi.

  MEHMET NEDİM ASLAN/LONDRA
  İngiltere'de her yıl Ramazan ayında camilerde verilen ve gelenekselleşen iftar yemeği bu yıl da gerçekleştirilecek. Başta başkent Londra olmak üzere ülkenin her yerinde bulunan tüm cami ve mescitlerde, iftar yemeği verilecek. Hayırsever Müslümanların katkısıyla verilen iftar yemeğine Müslüman olmayanlar da katılabilecek. Müslümanlar arasında paylaşım ve kardeşlik duygusunu pekiştirmek amacıyla camilerde verilen iftar yemeğiyle ilgili olarak Londra Belediye Başkanı Boris Johnson da geçtiğimiz yıl İngilizlere “Müslüman komşularınızla birlikte camide iftar yemeğine katılan” diyerek, İngilizleri Müslümanları anlamaya teşvek etmişti.

  İSRAİL HURMASINA BOYKOT
  Öte yandan İngiltere'deki Müslüman liderler Müslüman halkı, Filistin'i işgal altında bulunduran ve etnik temizlik yapan İsrail'i boykot etmeye çağırdı. Müslümanların özellikle Ramazan ayında İsrail'de işgal altındaki topraklarda üretilen hurmaları tüketmemesi çağrısı yapan toplum liderleri, hurmanın sembolik bir değeri olduğunu ve İsrail'in el koyduğu Filistin topraklarında ürettiği hurmayı Müslümanlara satttığı hatırlatıldı.

  ETİKETLERE DİKKAT EDİN
  El Aksa Dostları isimli kampanyanın organizatörleri, Filistinlilerin acısı hakkında konuşurken, İsrail'in ürettiği hurmaları tüketmenin iki yüzlülük olacağını belirterek, İsrail ürünlerinin ve hurmasının satın alınmasının Filistinlilere karşı işlenen suçlara ortak olunması anlamına geldiğini bildirdi. Organizatörler, Müslümanların hurma satın alırken üzerindeki etiketleri kontrol etmesi gerektiğini ve eğer İsrail'den gelmişse kesinlikle satın almaması uyarısında bulundu.

  İSRAİL BÜYÜKELÇİSİ ALAY ETTİ
  Müslümanların İsrail hurmasını boykot kararı almasıyla ilgili olarak konuşan İsrail Büyükelçisi Ron Prosor ise, başkaları nefret ihraç ederken ülkesinin hurma ihraç etmeye devam edeceğini söyledi. Prosor, Müslümanlara da ilginç bir çağrıda bulunarak, “Bizler Müslüman müşterilerin bu tür propagandaya kanmamasını istiyoruz. Bunun yerine hurmalardan iki defa almamılar. Böylece iki hurmalı çözüme katkı sağlanır” şeklinde alaycı ifadeler kullandı.

  YAHUDİ YERLEŞİMCİLER BATI ŞERİA'DA ÜRETİYOR
  Öte yandan Müslüman aktivistler Ürdün Vadisi ve Batı Şeria'da yetiştirilen hurmaların da boykot edilmesi gerektiğini, çünkü bu hurmaların Yahudi yerleşimciler tarafından üretildiğini belirtiyor. Aktivistler, Yahudi yerleşimcilerin hurma hasatı için Filistinli çocukları çalıştırdığı ve çok az ücret verdiğini kaydediyor. Uluslararası hukuka göre, İsrail'in ve yerleştirdiği Yahudi yerleşimcilerin Filistin topraklarında üretim yapıp ihracat yapması yasak olmasına rağmen, İsrail işgal altında bulundurduğu topraklarda ürettiği tarım ürünlerini başta Avrupa Birliği olmak üzere birçok ülkeye ihraç ediyor.

  HABERVAKTİM.COM

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. KÜLLÎ KAİDELER--4- Fiillerin Neticeleri Kaidesi:
  Konu Sahibi HUSEYIN SASMAZ Forum Fıkıh ve Akaîd
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-06-2011, 12:41
 2. 18 Mart Şehitleri Anma Ve Çanakkale Zaferi
  Konu Sahibi Goldenrose Forum Genel Konular
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 22-03-2011, 22:13
 3. Tüm İslam Aleminin Kandili Mübarek Olsun
  Konu Sahibi eko67 Forum Kutlama ve Tebrik Mesajları
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 14-02-2011, 11:30
 4. Muhammed Masum hazretleri buyuruyor ki:
  Konu Sahibi haya87 Forum İslam Alimlerimiz - Büyüklerimiz
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 21-06-2009, 11:21

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •