Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
Sayfa 4 Toplam 10 Sayfadan BirinciBirinci ... 23456 ... SonuncuSonuncu
31 den 40´e kadar. Toplam 91 Sayfa bulundu

Konu: İslama Uygun isimleri paylaşalım..

Forum Üyesi
    Durum: Çevrimdışı
    Teşekkür ve Beğeni

Alıntı buket_zeynep´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    ve kardeşimin oğlunun ismi..
    EYMEN.. 1. Daha uğurlu, çok talihli, hayırlı, kutlu. 2. Sağ taraftaki. Eymen b. Hureym:. Sahabedendir. Mekke'nin alınışı sırasında müslüman oldu. Babası ve amcası Bedir şehitlerindendir. Hadis rivayctiylc ün kazandı.
    isim annesi benim.. kardeşim ümmü eymen olsun inşallah.. yavrumuzda hayırlı bir evlat..
    Benim torunumun adı da Eymen Talha'dır.Genellikle ona Eymen diyorlar.Ben yine ona çift ismiyle hitap ediyorum.Henüz 5 yaşındadır.Maaşallah, Allah nazardan saklasın çok zeki ve matraktır.Hazır cevaplıdır.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Alıntı buket_zeynep´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    ve kardeşimin oğlunun ismi..
    EYMEN.. 1. Daha uğurlu, çok talihli, hayırlı, kutlu. 2. Sağ taraftaki. Eymen b. Hureym:. Sahabedendir. Mekke'nin alınışı sırasında müslüman oldu. Babası ve amcası Bedir şehitlerindendir. Hadis rivayctiylc ün kazandı.
    isim annesi benim.. kardeşim ümmü eymen olsun inşallah.. yavrumuzda hayırlı bir evlat..

O mübarek sahabenin adı da çok meşhur olup Hz.peygamber efendimiz Sallalllahu aleyhi vessellem'in dadısı olan Ümmi Eymen'in oğludur.Efendimiz ona "benim ikinci annem" demiştir.Ruhları şad olsun...

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Alıntı HÜDAVENDİGAR´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    Zeynep ismi de çok güzel.Allah razı olsun.peygamber efendimizin kızlarından birisi de Zeynep'tir.Mübarek olsun.Allah evladınızı vatanımıza milletimize mukaddesatımıza karşı hayırlı olur İnşaallah.

Aşağıda ki anlamsız ve tuhaf isimlere hele bir bakalım neymiş...

Atilla,Atakan,Aylin, Yağmur, Deniz,Toprak,Jülide,Nilda,Aleyna, Tuğçe,Sanem,Adanur,Berkin,Bulut,Burçin,Cankurt,Cem inay,Didem,Doğaç,Doğan,Gürçin,Gürdal,Kurthan,Nurka n,Nida,Poyraz,Rüzgar, ,Senday,Saruhan,Songül,Sorgun,Şincan,Tolon,Tijen,T anju,Tuğcan,Türel,Uluç,Ünsan,Yalınay,Zeynur,Zorbey vb...Daha niceleri var...

Şu acaip ve anlamsız isimlere gıcık kapıyorum.Niye bu isimleri veriyorlar ki çocuklarına..Yarın ruz-i mahşerde hesap vereceklerini herhalde unutuyorlar.Bu isimleri müslüman aileler de veriyor.Bunlar cahil ailelerdir.
    Benim torunumun adı da Eymen Talha'dır.Genellikle ona Eymen diyorlar.Ben yine ona çift ismiyle hitap ediyorum.Henüz 5 yaşındadır.Maaşallah, Allah nazardan saklasın çok zeki ve matraktır.Hazır cevaplıdır.
    ALLAH razı olsun büyüğümüz .. adlarıyla yaşayıp hayırlı evlatlar olsunlar inşallah..
    kulağa hoş gelsin farklı olsun derdinde herkes... duyulmamış olması yeterli.. kimse sorumluluğunun farkında değil..

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

O mübarek sahabenin adı da çok meşhur olup Hz.peygamber efendimiz Sallalllahu aleyhi vessellem'in dadısı olan Ümmi Eymen'in oğludur.Efendimiz ona "benim ikinci annem" demiştir.Ruhları şad olsun...
    amin.. amin.. kardeşime demiştim.. ümmi eymen olursun sende inşallah diye .. inşallah.. hayırlısıyla..

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

anne babalar ya da diğer akraba eş dost isim önerisinde bulunabilirler ama koymadığımızda da kırılmaca darılmaca hatta küsmece hakkını helal etmemece vs. gibi şeyler kesinlikle hoş şeyler değil. o bebeği Allahın izniyle anne dünyaya getiriyor. ve onunda bir babası var. anne ve baba ortak karar vermelidirler.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Alıntı mehtap58´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    anne babalar ya da diğer akraba eş dost isim önerisinde bulunabilirler ama koymadığımızda da kırılmaca darılmaca hatta küsmece hakkını helal etmemece vs. gibi şeyler kesinlikle hoş şeyler değil. o bebeği Allahın izniyle anne dünyaya getiriyor. ve onunda bir babası var. anne ve baba ortak karar vermelidirler.
    Çocuğa İslami isimlerden birisi koyulunca akrabalar darılsa bile mesuliyet altına girmezsiniz.Ancak onların gönüllerini de kırmak caiz değildir.Usulünce vermiş olduğunuz kesin kararınızdan sonra onları ikna edebilirsiniz.onların da darılmaya hakkı yoktur.Bazıları vardır ki filan ölenin adını unutturmamak için, veya ünlü bir kimsenin ismini çocuğuna vermeye çalışıyor.Oysa Allah katında ünlü olmak yoktur.Mühim olan, Allah'ımızı razı etmektir.Gerisi laf-ı güzaftır.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Başkasının kulağına hoş gelecek diye çocuklara İslami isimleri vermekten vazgeçmek gafillik ve cehalettir.Bunun bile hesabı sorulacaktır.Başkası değil, yeterki Allah razı olsun hepimizden.Müslümanın bütün derdi Allah'ın rızasını kazanmaktır.Şu fani dünyada gelip geçici işlerle uğraşmak beyhude bir ömür çabasıdır.Müslümanlar, faniyi değil baki olanı tercih etmelidirler.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

İslami isimden anlaşılması gereken şey nedir. Kuranda ehlibeytte yeri olması mıdır.? ya da öyle olmasa bile anlamının güzel olması mıdır?

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Alıntı mehtap58´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    İslami isimden anlaşılması gereken şey nedir. Kuranda ehlibeytte yeri olması mıdır.? ya da öyle olmasa bile anlamının güzel olması mıdır?
    İslami isimlerden maksat, aslında mahiyeti en güzel ve anlamlı oluyorsa bu, İslami isim katogorisine girebilir.Yeter ki verilecek isimlerin anlamları güzel ve hoş olsun ki,Allah bunlardan zaten razı olacaktır.

Dikkat edecek olursanız aleviler kendi çocuklarının ismine Ebubekir,Ömer, Osman,Ayşe,Mervan,Yavuz ismi koymazlar.Bunlara karşı allerjileri vardır.Allah onları ıslah etsin.Sünni müslümanlar ise sadece çocuklarına Yezid ismi vermezler.Bu isim tarihte çok kötü nam saldığı için sünni müslümanlar için verilmesi pek uygun görülmez..Zira bu isim verilecek olsa o çocuk biraz büyüdüğünde büyük bir psikolojik baskı ile karşı karşıya kalır.Mahalle baskısına da düçar olabilir.Hatta aleviler o çocuğu bi şekilde ya dövmeye çalışırlar ya da öldürmeye...Bu Yezid ismi bu zamanda pek de hoş bir isim değildir.Konulmasında çok sakıncalar vardır. Hatta bu isim bile Nefret söylemi suçu yasası kapsamına da girmiştir.

Forum Üyesi
    Yer: Mevlana diyarı
    Teşekkür ve Beğeni

kız ismi olarak elif, erkek ismi olarakda kur'anın diğer bir ismi olup hak ile batılı ayıran anlamına gelen furkan gayet güzel bence

Sayfa 4 Toplam 10 Sayfadan BirinciBirinci ... 23456 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)