Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 19 Sayfa bulundu

Konu: Yetimler Diyarı

Forum Üyesi
    Durum: Çevrimdışı
    Teşekkür ve Beğeni

Yetimler Diyarı

Anne-Baba
    Basit iki kelimeden daha fazla anlam taşıyor..Özellikle Yetimler ve kimsesizler için..Bir çoğumuzun çok şükür anne ve babası sağ,yanında ama milyonlarca çocuk gece duvara çizdikleri resimleri öpüpte yatıyorlar..Bir çocuğu anne yazıyor yataklarının yanına..
    Sadece bir anlık düşünün;annenizin sesini duymadığınızı artık duyamayacağınızı,hiç duymadığınızı..Annemizin eline çöp batsa bizim canımız daha çok yanar..Bir düşünün annenizin yaşayıp/yaşamadığını bile bilmediğinizi..
    Yetimlerin yerine koyun kendinizi..Bayramları pencereden annesinin elini tutan çocukları izleyerek geçirdiğinizi düşünün..Anne diye ağladığınızda dudaklarınızdan dökülen kelimelerin ve "anne ?" sorusunun cevapsız kaldığını düşünün..
    Çok zor değil düşünmek ama can yakıyor..Bir an bile olsa ondan ayrı kalmanın ağırlığı çöküyordur size..
    Bir sokak çocuğunu düşünün bayramlarda;yağmur altında ıslanarak uyuduğunu,hasta olarak uyandığınız..Bir düşünün;"iyi misin yavrum,nasılsın ?" diyen bir anne sesinin olmadığını..Düşünmek zor değil ama can yakıyor..
    Düşünmek kolay ama onlara yardım etmek daha kolay..Bir Yetimin yanına gidin,saçını okşayın..Yetimhanelere gidin onlarla gülün,hediyeler alın..İmkanınız yoksa onlar için dua edin,Kuran okuyun..Yetimleri;ne hayatınızda,ne göyaşlarınızda,ne gülümsemelerinizde,ne hüzünlerinizde,ne sevinçlerinizde nede dualarınızda unutmayın..
    Unutmayın;Hepimiz Yetimiz..Dünya Yetimler Diyarı..

Kalbinin yumusamasini ve hacetinin gorulmesini sever misin? Yetime merhamet et, onun basini oksa ve ona yediginden yedir. Kalbin yumusar ve hacetine erisirsin.
    Hz. Ebud Derda (r.a.)
    Allah Resûlü Sallallahu Aleyhi ve Sellem buyurdu:
    "Sofralarında yetim bulunduran kimselerin sofrasına şeytan asla yaklaşamaz."

Ebû Mûsa (R.A) Taberânî (R.A)
    Allah'a en sevgili ev, içinde ikram gören yetim bulunan evdir.
    Hz. Ibni Omer (R.A)

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Yetim kızın basını oksayan mübarek el,
    Yetim kızın basını oksayan mübarek el,
    Ben de yetim bır kızım ne olur bana da gel,
    Ben de yetim bır kızım ne olur bana da gel.

Yetim kizi kendine evlat sayan Muhammed,
    Bende yetim bir kizim beni yavrun kabul et.
    Gül sevgin yeter bana ey sevgili Resulüm,
    Öyle muhtacim sana ne verirsen kabulüm.

Ya Resulallah kimsesizlerin sahibi senmissin.
    Öyle demisti dedem.
    Bugün sokakta cocuklar sek sek oynarken,
    yine aralarina almadilar beni ittiler.
    Cok üzüldüm agladim.
    Dedemle babaanem teselli etti,
    ya Resulallah uyurken de oyuncagima sarilip yatiyorum
    Bazen teselli ediyor ama cogu zaman agliyorum,
    Benimde annem olsa bana masal okur ninni söyler uyuturdu,
    Benim annem de babamda sen ol ya Resulallah!
    Benim basimi da sen oksa, beni de sen sev!
    Biliyorum geliyorsun basimi oksuyorsun üstümü örtüyorsun,
    Cünkü bazi geceler kalktigimda biri üzerimi örtüyor,
    Benim annemde babamda sensin ya Resulallah!
    Sensin ya Resulallah! Sensin ya Resulallah!

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

YETİM HAKKINDA AYETLER

BAKARA SURESİ 83. AYET:

Hani, biz İsrailoğulları’ndan, “Allah’tan başkasına ibadet etmeyeceksiniz, anne babaya, yakınlara, yetimlere, yoksullara iyilik edeceksiniz, herkese güzel sözler söyleyeceksiniz, namazı kılacaksınız, zekâtı vereceksiniz” diye söz almıştık. Sonra pek azınız hariç, yüz çevirerek sözünüzden döndünüz.

BAKARA SURESİ 177. AYET:

İyilik, yüzlerinizi doğu ve batı taraflarına çevirmeniz(den ibaret) değildir. Asıl iyilik, Allah’a, ahiret gününe, meleklere, kitap ve peygamberlere iman edenlerin; mala olan sevgilerine rağmen, onu yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışa, (ihtiyacından dolayı) isteyene ve (özgürlükleri için) kölelere verenlerin; namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren, antlaşma yaptıklarında sözlerini yerine getirenlerin ve zorda, hastalıkta ve savaşın kızıştığı zamanlarda (direnip) sabredenlerin tutum ve davranışlarıdır. İşte bunlar, doğru olanlardır. İşte bunlar, Allah’a karşı gelmekten sakınanların ta kendileridir

BAKARA SURESİ 215. AYET:

Sana Allah yolunda ne harcayacaklarını soruyorlar. De ki: “Hayır olarak ne harcarsanız o, ana-baba, akraba, yetimler, fakirler ve yolda kalmışlar içindir. Hayır olarak ne yaparsanız, gerçekten Allah onu hakkıyla bilir.”

BAKARA SURESİ 220. AYET:

Dünya ve ahiret hakkında düşünesiniz diye böyle yapıyor. Bir de sana yetimleri soruyorlar. De ki: “Onların durumlarını düzeltmek hayırlıdır. Eğer onlara karışıp (birlikte yaşar)sanız (sakıncası yok). (Onlar da) sizin kardeşlerinizdir. Allah bozguncuyu yapıcı olandan ayırır. Allah dileseydi sizi zora sokardı. Şüphesiz Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir

NİSÂ SURESİ 2. AYET:

Yetimlere mallarını verin. Temizi pis olanla (helâli haramla) değişmeyin. Onların mallarını kendi mallarınıza katıp yemeyin. Çünkü bu, büyük bir günahtır.

NİSÂ SURESİ 3. AYET:

Eğer, (velisi olduğunuz) yetim kızlar (ile evlenip onlar) hakkında adaletsizlik etmekten korkarsanız, (onları değil), size helâl olan (başka) kadınlardan ikişer, üçer, dörder olmak üzere nikahlayın.2 Eğer (o kadınlar arasında da) adaletli davranmayacağınızdan korkarsanız o taktirde bir tane alın veya sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin. Bu, adaletten ayrılmamanız için daha uygundur.

NİSÂ SURESİ 6. AYET:

Yetimleri deneyin. Evlenme çağına (buluğa) erdiklerinde, eğer reşit olduklarını görürseniz, mallarını kendilerine verin. Büyüyecekler (ve mallarını geri alacaklar) diye israf ederek ve aceleye getirerek mallarını yemeyin. (Velilerden) kim zengin ise (yetim malından yemeğe) tenezzül etmesin. Kim de fakir ise, aklın ve dinin gereklerine uygun bir biçimde (hizmetinin karşılığı kadar) yesin. Mallarını kendilerine geri verdiğiniz zaman da yanlarında şahit bulundurun. Hesap görücü olarak Allah yeter.

NİSÂ SURESİ 8. AYET:

Miras taksiminde (kendilerine pay düşmeyen) akrabalar, yetimler ve fakirler hazır bulunurlarsa, onlara da maldan bir şeyler verin ve onlara (gönüllerini alacak) güzel sözler söyleyin.

NİSÂ SURESİ 10. AYET:

Yetimlerin mallarını haksız yere yiyenler, ancak ve ancak karınlarını doldurasıya ateş yemiş olurlar ve zaten onlar çılgın bir ateşe (cehenneme) gireceklerdir

NİSÂ SURESİ 36. AYET:

Allah’a ibadet edin ve ona hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya, elinizin altındakilere iyilik edin. Şüphesiz, Allah kibirlenen ve övünen kimseleri sevmez.

NİSÂ SURESİ 127. AYET:

Kadınlar hakkında senden fetva istiyorlar. De ki: “Onlar hakkında size fetvayı Allah veriyor.” Kitapta, kendilerine (verilmesi) farz kılınan (miras)ı vermediğiniz ve evlenmek istediğiniz yetim kızlara, zavallı çocuklara ve yetimlere adil davranmanıza dair, size okunmakta olan âyetler de bunu açıklıyor. Ne hayır yaparsanız şüphesiz Allah onu bilir.

EN'ÂM SURESİ 152. AYET:

Rüştüne erişinceye kadar yetimin malına ancak en güzel şekilde yaklaşın. Ölçüyü ve tartıyı adaletle tam yapın. Biz herkesi ancak gücünün yettiği kadarıyla sorumlu tutarız. (Birisi hakkında) konuştuğunuz zaman yakınınız bile olsa adil olun. Allah’a verdiğiniz sözü tutun. İşte bunları Allah size öğüt alasınız diye emretti.

ENFÂL SURESİ 41. AYET:

Bilin ki, ganimet olarak aldığınız herhangi bir şeyin beşte biri mutlaka Allah’a, Peygamber’e, onun yakınlarına, yetimlere, yoksullara ve yolculara aittir. Eğer Allah’a; hak ile batılın birbirinden ayrıldığı gün, (yani) iki ordunun (Bedir’de) karşılaştığı gün kulumuza indirdiklerimize inandıysanız (bunu böyle bilin). Allah her şeye hakkıyla gücü yetendir.

İSRÂ SURESİ 34. AYET:

Rüştüne erişinceye kadar, yetimin malına ancak en güzel şekilde yaklaşın, verdiğiniz sözü de yerine getirin. Çünkü söz (veren sözünden) sorumludur.

KEHF SURESİ 82. AYET:

“Duvar ise şehirdeki iki yetim çocuğa ait idi. Altında onlara ait bir define vardı. Babaları da iyi bir insandı. Rabbin, onların olgunluk çağına ulaşmalarını ve Rabbinden bir rahmet olarak definelerini çıkarmalarını istedi. Bunları ben kendi görüşüme göre yapmadım. İşte senin, sabredemediğin şeylerin içyüzü budur.”

HAŞR SURESİ 7. AYET:

Allah’ın, (fethedilen) memleketlerin ahalisinden savaşılmaksızın peygamberine kazandırdığı mallar; Allah’a, peygambere, onun yakınlarına, yetimlere, yoksullara ve yolda kalmışlara aittir. O mallar, içinizden yalnız zenginler arasında dolaşan bir servet (ve güç) haline gelmesin diye (Allah böyle hükmetmiştir). Peygamber size ne verdiyse onu alın, neyi de size yasak ettiyse ondan vazgeçin. Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz, Allah’ın azabı çetindir.

İNSAN SURESİ 8. AYET:

Onlar, seve seve yiyeceği yoksula, yetime ve esire yedirirler.

FECR SURESİ 17. AYET:

Hayır, hayır! Yetime ikram etmiyorsunuz.

BELED SURESİ 16. AYET:

Yahut şiddetli bir açlık gününde kendisiyle yakınlığı olan bir yetimi yahut yerde sürünen bir yoksulu doyurmaktır.

DUHÂ SURESİ 6. AYET:

Seni yetim bulup da barındırmadı mı?

YETİM HAKKINDA HADİSLER

"Kendi yetimini veya başkasına ait bir yetimi himaye eden kimseyle ben, cennette şöyle yan yana bulunacağız."

Hadisin ravisi Malik İbni Enes, -Peygamber Aleyhisselam'ın yaptığı gibi- işaret parmağıyla orta parmağını gösterdi. Müslim, Zühd 42.

"Bir kimse sırf Allah rızası için bir yetimin başını okşarsa, elinin dokunduğu her saç teline karşılık ona sevap vardır".

Ahmed ibni Hanbel, Müsned, V, 250.

"Bir kimse, Müslümanların arasında bulunan bir yetimi alarak yedirip içirmek üzere evine götürürse, affedilmeyecek bir suç işlemediği takdirde, Allah Teala onu mutlaka cennete koyar".

Tirmizî, Birr 14.

Allah Resulü Sallallahu Aleyhi ve Sellem buyurdu:

"Ben ve yanakları solmuş dul kadın, kıyamet gününde, yan yana iki parmak gibi beraber olacağız. Mevki ve güzellik sahibi bu kadın, kocasından dul kalmıştır. Kendini yetimlerine adamış ve bu durum onlar evleninceye, ya da ölünceye dek böyle devam etmiştir."

İbn Mâlik (R.A) Ebû Dâvud (R.A)

Allah Resûlü Sallallahu Aleyhi ve Sellem buyurdu:

"Sofralarında yetim bulunduran kimselerin sofrasına şeytan asla yaklaşamaz."

Ebû Mûsa (R.A) Taberânî (R.A)

"Bir kimse, akrabasından veya başkasından olan bir yetimi, yetim kendisini kurtarana kadar uhdesine alsa, o kimseye Cennet vacip olur."

Ravi: Hz. Adiyy Ibni Hakem (R.A.)

"Üç kişiye kıyamet gününde Allah, nazar etmez; onları tezkiye etmez ve onlar için elim bir azap vardır: Okuturken yetimi ezen hoca, ihtiyacı yok iken dilencilik yapan kimse, yaranmak için sultana dalkavukluk yapan adam. "

Ravi: Hz. Ibni Abbas ((R.A)

Halkın içinde Allah’tan en uzak olan iki kimsedir: Birincisi, ümeranın meclisinde oturur da zulme ait sözlerinde onları tasdik eder. Diğeri ise çocukların muallimidir. Fakat onların hepsini ayni derecede eşit tutmaz. Ve yetimin hakki hususunda Allah’tan korkmaz.

Ravi: Hz. Ebu Umame (R.A)

Kalbinin yumuşamasını ve hacetinin görülmesini sever misin? Yetime merhamet et, onun başını oksa ve ona yediğinden yedir. Kalbin yumuşar ve hacetine erişirsin.

Ravi: Hz. Ebud Derda (R.A)

Namaz hususunda Allah'tan korkun. Namaz hususunda Allah'tan korkun. Namaz hususunda Allah'tan korkun. Köleleriniz hakkında da Allah'tan korkun. Su iki zaif hakkında da Allah'tan korkun; Dul kadın ve yetim çocuk.

Ravi: Hz. Enes (R.A)

Allah'a en sevgili ev, içinde ikram gören yetim bulunan evdir.

Ravi: Hz. Ibni Omer (R.A)

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Yoksul ve yetim Hakkı

Çarşamba, 21 Şubat2007 İnsanlar içinde yakın alâkaya ve yardıma en çok muhtaç olanlar, daha hayatın başında iken, yalnız ve muhtaç kalan yetim ve öksüz çocuklardır. Bunları himaye etmek, ellerinden tutmak, ihtiyaçlarını gidermek müslümanların başta gelen vazifelerindendir. Böyle öksüz ve yetim olanlar, Allahü teâlânın bütün kullarına emânetidir. Yakınlarından başlamak üzere bütün müslümanlara bu emâneti korumak vazife olarak verilmiştir. Bu görevi yerine getirenler, Allahü teâlânın ve O'nun sevgili Peygamberi Muhammed aleyhisselâmın rızasına kavuşmuş olur.

Peygamber Efendimiz buyuruyor ki: (Yetim işlerine bakan kimse, ister yetimin akrabasından olsun, ister yabancılardan olsun, benimle o, Cennette şu iki parmak gibi bulunacağız). Peygamberimiz bunu söylerken orta parmağı ile şehâdet parmağını biraz açarak göstermiştir.

Yetimleri gözetmek ve korumak, aynı zamanda Sevgili Peygamberimize karşı bir borçtur. Çünkü Peygamberimiz de, hem yetim, hem de öksüz olarak büyümüştür. Yetim sevindirmek çok sevaptır. İnsanı, Cennete yüksek derecelere kavuşturur. Sevgili Peygamberimiz bunu haber vererek buyurdu ki:

(Bir kimse merhametle yetimin başını okşasa, elini üstünde gezdirdiği her kıl için, bir kötülüğü siler. Her kıl için, bir derecesini arttırır.)

Allahü teâlâ Nisa sûresi 10. âyetinde buyurdu ki:

(Yetimlerin mallarını haksız olarak yiyenler, karınlarına ancak bir ateş yerler ve yakında alevli ateşe gireceklerdir.)

Peygamber Efendimiz de; insanı helak eden, Cehennemde azap görmesine sebep olan yedi şeyden birinin yetim malı yemek olduğunu, haber vermiştir. Bir hadîs-i şeriflerinde:

(Ben iki zayıfın; yetim ile kadının hakkına tecavüz etmeyi yasaklıyorum!) buyurdu.

Eshâb-ı kiram, İslâmiyetin emirlerine uyarak yetimleri gözetirdi. Onların yedirilip, içirilmesinde kendilerine maddi yardımlarda bulunmayı vazife kabul etmişlerdi. Hazret-i Ömer'in oğlu, sofrasında bir yetim bulunmadan yemek yemezdi. Yolculukta bile, bir yetim bulur, öyle yemeğe başlardı.

Hazret-i Ömer "radıyallahü anh" bir gün çarşıya çıkmıştı. Genç bir kadın yanına gelerek O'na dedi ki:

- Ey müminlerin Emiri! Kocam öldü. Geride yetim küçük çocuklar bıraktı. Onlar, kendi yiyeceklerini temin edemiyorlar. Ekinleri ve davarları da yok. Onların, kıtlıktan yok olup gitmelerinden korkuyorum. Ben, Huzef bin Eyma el-Gif'ari'nin kızıyım. Babam, Hudeybiye'de Peygamber Efendimizle beraber bulundu.

O zaman Hazret-i Ömer durdu ve:

- Bu ne büyük şeref! dedi. Evinin önünde bağlı duran besili devenin yanına gitti. Yiyecek ve elbise dolu iki çuvalı deveye yükledi. Yularını ona vererek:

- Bunu al götür. Bitince Allah daha hayırlısını verir, dedi.

Dinimiz, yetimin zayıf sayılmamasını ve horlanmamasını emretmektedir. Zira, yetimin kalbi çok hassastır. Yardımcısı Allahü teâlâdır. Bu sebeple yetime haksızlık etmekten, onu incitip ağlatmaktan Allah'a sığınmak ve korkunç belâ ve musibetlerle karşılaşmaya sebep olan yetim hakkı yemekten şiddetle kaçınmak gerekir.

Birçok şehirlerin batmasına, sarayların ve köşklerin yıkılmasına yetimlerin ahı sebep olmuştur. Peygamberimiz buyurdu ki:

(Yetim dövüldüğü zaman ağlamasından dolayı arş-ı âlâ titrer ve Allahü teâlâ, meleklerine şöyle buyurur:

- Ey meleklerim, babasını toprağa gömdüğüm yetimi kim ağlattı?)

Kendisi onu ağlatanı en iyi bildiği halde, yetimin şanını yükseltmek için böyle sorar. Melekler de:

- Allahü teâlâ en iyisini bilir der.

(- Ey meleklerim, sizi şahit tutuyorum ki, her kim o yetimi memnun ederse, ben de onu kıyamet günü memnun ederim!)

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Allah razı olsun...Yetimlerin başını okşamaktan uzak kalmayalım..Rabbim herkesten razı olsun İnşaAllah..

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

SEBEPLER
    Yetim oranının artmasına sebep olan başlıca faktörler;savaş salgın hastalıklar açlık kuraklık kazalardır..Her yıl milyonlarca çocuğun AIDS yüzünden Yetim kaldığı bilinmektedir..

ORANLAR
    Yetimlik oranı gelişmemiş ülkelerde gelişmiş ülkelere göre daha yüksektir..En yüksek Yetimlik oranı Asya ve Afrika kıtasındadır..Bu yerlerde savaş,salgın hastalık,açlık gibi olguların gelişmiş ülkelere göre daha sık görülmesi sebebiyle yetimlik oranı daha fazladır..

ÇOCUK HAKLARI
    1990 tarihinde Birleşmiş Milletlerin kabul ettiği ve yürürlüğe giren Türkiye'ninde imzalamış olduğu bir sözleşme vardır;Çocuk Hakları Sözleşmesi..Bu sözleşmeyle amaçlanan olgu;dünyadaki öksüz ve yetim çocukların haklarını din,dil,ırk,renk ayrımı yapmadan eşit bir şekilde korumak ve onlara yardım etmektir..

Yasaklı Kullanıcı
    Teşekkür ve Beğeni

Gülün sana aşkı ...:
    Kardeşim arkadaşlık kabulünde profil sayfamız çok karışık oluyor...Mağlum olduğunuz üzere yaşlı birinin takibinde kafa karışıklığı oluşuyor ...
    O yüzden sildim sakın darılmayın olur mu ...zaten biz sizinle yiz endişeye mahal yok tabi ki sizi takip ediyoruz...
    Selamlar...

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Tamam abi..Allah razı olsun

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

senden başka kimim varki
    sensiz yetim öksüzüm resul s.as.
    tutunacak dalımmı varki
    alsan beni yanına nolur

dardayım çok dardayım rasul
    dardayım çok dardayım rasul çıkmaz yollardayım ey rasul
    çıkmaz yollardayım ey rasul aşkınla bi çareyim rasul
    aşkınla bi çareyim rasul sevdalıyım sana ey rasul sevdalıyım sana ey rasul

gel efendim imdadıma
    gel efendim imdadıma yetiş benim feryadıma
    yetiş benim feryadıma tez ereyim muradıma
    tez ereyim muradıma alsan beni yanına nolur alsan beni yanına nolur

kimsesizim biçareyim kimsesizim biçareyim
    ezilmiş yanmış yüreğim ezilmiş yanmış yüreğim
    uğruna canımı vereyim uğruna canımı vereyim
    bassan beni bağrına nolur

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bookmarks