BAYRAM'DA BİZLERİ BEKLEYENLERİ HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?

RAMAZAN BAYRAMIBAYRAM NAMAZI |

Ramazan-ı Şerif ayını uğurladığımız şu günlerde, bir yandan üzüntü, bir yandan Bayram sevinciyle iki farklı duyguyu beraber yaşamaktayız. Bizler Ramazan-ı Şerif den memnun ve razıyız. Rabbimizde Ramazan ayını bizden memnun ve razı eylesin inşaAllah Amin. Bu mübarek ay içersinde tutmuş olduğumuz oruçları, kıldığımız Teravihleri, verilen sadaka-ı fıtır ve Zekatları Rabbimiz celle celalühü kabul buyursun inşaAllah.(Amin) Ramazan Ayının ilk gelişinde ki duyduğumuz özlem duygularını, daha bitmeden tekrarını istiyor ve arzuluyoruz. Rabbimiz celle celalühü tekrarını nasip eylesin inşaAllah. Kardeşlik duygularının daha çok pekiştiği, hayır ve hasenatlarında çokça yapıldığı bir ay sonunda, Ramazan Bayramına kavuşmanın heyecanını yaşıyoruz. Akraba ziyaretlerini, kabir ziyaretlerini, Hastalarımızı, komşularımızı, dost ve yakınlarımızı ziyaret ederek bayramlaşmayı ihmal etmeyelim. Bayram gününde Salavat-ı Şeriflerimizi unutmayalım. Rabbimiz feyz ve bereketinden bizleri de hissedar eylesin inşaAllah. Küskün olduklarımız varsa mutlaka gönüllerini alalım, kimseyle kırgın olarak yaşamayalım.

Hüzünle birlikte elveda deme zamanı geldi çattı. "Ey Mübarek Kuran ayı, Saimlere gufran ayı, Müminlere ihsan ayı, Şehri Mübarek elveda Gündüzlerin Rahmet idi, Gecelerin nimet idi, Âşıklara vuslat idi, Şehri Mübarek elveda Hakkıyla kadrin bilmedik, Pek çok kusurlar eyledik, Nâdim olup tövbe ettik, Şehri Mübarek elveda"  

Ramazan Bayramınız mübarek olsun.

Islamiyet.gen.tr - Yönetim Ailesi

1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Konu: sigara abdesti bozarmı ?

Durum: Çevrimdışı

sigara abdesti bozarmı ?

merak ettigim bir konu sigara mekruh yada haram ise alınan abdeste zararı varmı arkadaşlar ben bazı yerlerde sigarayı içip sonra namaza girenler gördügüm için soruyorum

inşallah bozmaz kardeşim bende bazen yapıyorum o dediğini sorduğun iyi olmuş bilen bi arkadaşımız açıklar inşaallah

Yer: İstanbul

Rahman ve Rahiym olan ALLAH'ın adıyla,
    Bildiğim kadarıyla sigara içmek abdesti bozmaz. Abdesti bozan şeyler çeşitli hadis ve fıkıh kitaplarında açıkça belirtilmiştir. Ama sigaranın bence daha kötü bir noktası var. Özellikle ben camiye gittiğimde sigara içmeyen kişilerin yanında saf tutmaya çalışıyorum. Gerekirse namaza başlamadan yerimi değiştiriyorum. Çünkü; rahatsız edici bir kokusu olduğundan dolayı ,namaz kılarken dikkatimi dağıtıp, uhuviyetimi bozabiliyor. Bu nedenle yanınızdaki kişinin dikkatinin dağıtıp, uhuviyetini bozmayı göze almamak için bence sigara terki diyar edilmelidir. Yüce ALLAH affedicidir, işlenilen haramı affedebilir ama yanında saf tuttuğunuz adamın dikkatini dağıtarak yenilen kul hakkının vebali altına girilmemelidir.

Selam ve dua ile...