1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Konu: Allah ıslah etsin demek ne manaya gelir

 1. #1
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 14.08.08
  Yer: İstanbul
  Mesajlar: 1.309

  Allah ıslah etsin demek ne manaya gelir

  gunluk olarak sık sık kullandığımız "ALLAH seni islah etsin" cümlesinin tam manasını biliyormuyuz..

  "islah" bir yanlışın cezayla belayla kazayla duzeltılmeye gıdılmesı yoludur..

  yanı söz ıle uslanmayanın hakkı kotektır mısalı...ozellıkle analarımız "ALLAH seni İSLAH etsin" cumlesını cok kullanır...çocuklarına karsı...evladın hayra ulasması ıcın ALLAH'tan onun için afet felaket nusıbet dılemektense duamızı "ALLAH seni hayırlı bir evlat eylesin" şeklinde kullanmak daha güzel olacaktır.Eminim bundan sonra bu cümleyi kullanırken durup bir kere daha düşüneceğiz...

 2. #2
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 04.01.09
  Yer: -55- سا مْ سونْ
  Yaş: 30
  Mesajlar: 1.875
  Blog Mesajları : 1

  bence o şekilde söylenmesinde bi sakınca yok
  "Allah seni düzeltsin anlamına gelir" belayla kazayla ilgisi yok burda Allah ıslah etsin denilerek Allah seni düzeltsin anlamı dile getirilir ama nasıl hangi yolla ıslah etsin o Rabbimin bileceği bir husus
  Türkçe anlamı:
  ıslah;
  İyileştirmek. Düzeltmek. Kusurları gidermek,akıllanmak, yola sokmak, adam etmek.
  büyükler tarafından gençlere sık sık söylenen, "Allah akıl fikir versin, allah seni iyi etsin" anlamına gelen duadır
  # yolundan çıkmış nereye gittiği belli olmayan insanları Allah a havale etmektir
  # bela okumaktan daha iyi niyetli bir temennidir.

  ISLAH KELİMESİ İLE İLGİLİ AYETLER


  Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla


  * Hem dünya (konusun)da, hem ahiret (konusunda). Ve sana yetimleri sorarlar. De ki: "Onları ıslah etmek (yararlı kılmak) hayırlıdır. Eğer onları aranıza katarsanız, artık onlar sizin kardeşlerinizdir. Allah bozgun (fesad) çıkaranı ıslah ediciden bilir (ayırdeder). Eğer Allah dileseydi size güçlük çıkarırdı. Şüphesiz Allah güçlü ve üstün olandır, hüküm ve hikmet sahibidir." (BAKARA SURESİ / 220)
  * Sizlerden fuhuş yapanların, her ikisine eziyet edin. Eğer tevbe ederler de ıslah olurlarsa artık onlardan vazgeçin. Şüphesiz Allah, tevbeleri kabul edendir, esirgeyendir. (NİSA SURESİ / 16)
  * Ancak tevbe edenler, ıslah edenler, Allah'a sımsıkı sarılanlar ve dinlerini katıksız olarak Allah için (halis) kılanlar başka; işte onlar mü'minlerle beraberdirler. Allah mü'minlere büyük bir ecir verecektir. (NİSA SURESİ / 146)
  * Bizim ayetlerimize iman edenler sana geldiklerinde, onlara de ki: "Selam olsun size. Rabbiniz rahmeti kendi üzerine yazdı ki, içinizden kim bir cehalet sonucu bir kötülük işler sonra tevbe eder ve (kendini) ıslah ederse şüphesiz, O, bağışlayandır, esirgeyendir." (EN'AM SURESİ / 54)
  * Musa ile otuz gece için sözleştik ve ona bir on daha ekledik. Böylece Rabbinin belirlediği süre, kırk geceye tamamlandı. Musa, kardeşi Harun'a "Kavmimde benim yerime geç, ıslah et ve bozguncuların yolunu tutma" dedi. (A'RAF SURESİ / 142)
  * Dedi ki: "Ey kavmim görüşünüz nedir söyler misiniz? Ya ben Rabbimden apaçık bir belge üzerinde isem ve O da beni kendisinden güzel bir rızık ile rızıklandırmışsa? Ben, size yasakladığım şeylere (kendim sahiplenmek suretiyle) size aykırı düşmek istemiyorum. Benim istediğim, gücüm oranında yalnızca ıslah etmektir. Benim başarım ancak Allah iledir; O'na tevekkül ettim ve O'na içten yönelip-dönerim." (HUD SURESİ / 88)
  * Halkı, ıslah eden kimseler iken, senin Rabbin o ülkeleri zulm ile helak edecek değildi. (HUD SURESİ / 117)
  * Sonra gerçekten Rabbin, cehalet sonucu kötülük işleyen, sonra bunun ardından tevbe eden ve ıslah olanlar(la beraberdir). Şüphesiz Rabbin bundan sonra bağışlayandır, esirgeyendir. (NAHL SURESİ / 119)
  * Sonunda ikisinin de düşmanı olan (adam)ı yakalamak isterken (adam ona) dedi ki: "Ey Musa dün birini öldürdüğün gibi, bugün de beni mi öldürmek istiyorsun? Sen yeryüzünde yalnızca bir zorba olmak istiyorsun, ıslah edicilerden olmak istemiyorsun." (KASAS SURESİ / 19)
  * Ki O ( Allah), amellerinizi ıslah etsin ve günahlarınızı bağışlasın. Kim Allah'a ve elçisine itaat ederse, artık o en büyük kurtuluşla kurtulmuştur. (AHZAB SURESİ / 71)
  * Kötülüğün karşılığı, onun misli (benzeri) olan kötülüktür. Ama kim affeder ve ıslah ederse (dirliği kurup-sağlarsa) artık onun ecri Allah'a aittir. Gerçekten O, zalimleri sevmez. (ŞURA SURESİ / 40 )  Konu ismaile tarafından (16-03-2009 Saat 15:39 ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. medyayayı ıslah etsin mevlam....
  Konu Sahibi asos1907 Forum Boykot
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 25-02-2009, 20:53
 2. Allah(c.c) kabul etsin inşallah..
  Konu Sahibi _Resul_ Forum Bize Ayıracak 5 (beş) Dakikanız var mı
  Cevaplar: 79
  Son Mesaj: 18-08-2007, 11:37
 3. böyle dinsizlere Allah'tan ıslah...
  Konu Sahibi Allah_affetsin Forum Dini sohbet
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 08-06-2007, 12:47

Bu Konu için Etiketler

İşaretlemeler

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •