Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
Sayfa 20 Toplam 31 Sayfadan BirinciBirinci ... 10181920212230 ... SonuncuSonuncu
191 den 200´e kadar. Toplam 305 Sayfa bulundu

Konu: Farzet ki öldün...

 1. #191
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 25.08.07
  Mesajlar: 1.771
  Teşekkür ve Beğeni

  Alıntı KaLBuN_KeSiR´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster


  Her gün dinlenesi, dinlenmesi gerekli bir video..

  UNUTTUK...

  Ayağımızı yere sabit belledik
  Elimizdekileri sahiplendik
  Değil elimizdekilerin,
  elimizin bile elimizde olmadığını hatırlamak zamanı şimdi.
  Biriktirdik, çoğalttık, artırdık ve saydık
  Geriye ne kaldı?
  Şimdi hatırladık
  Sermayemiz yokluktu, servetimiz acizlikti..
  Allah razı olsun kardeşim çok çok güzelmiş..

  "Ne çok unuttuk, ne çabuk unuttuk... Bizden önce gelenleri.. Ve bizden önce gidenleri.."

  Offf offff........

 2. #192
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 04.09.06
  Yer: .........
  Mesajlar: 7.341
  Teşekkür ve Beğeni

  Ölümü ne kadar da az düşünüyoruz. Oysa ölüm, hem mütevazı olmamıza hem de Allah korkumuzun artmasına sebeptir. Bizi sığlarda çırpınmaktan kurtarır, derin düşünmemizi ve dengeli yaşamamızı sağlar.

  Ölüm konusundan kaçarak, düşünmeyerek mutlu olacağımızı mı zannederiz? Her nefis ölümü tatmayacak mı? Bir mezarlığın kapısındaki, üzerinde “Her nefis ölümü tadıcıdır" ayeti yazılı olan tabelanın kaldırılmasını istemişti bazı kişiler. Söz konusu ayet meali bir tehdit değil, insanın, yaşamını sorgulaması yönünde bir hatırlatmaydı yalnızca. Oradan ayetin kaldırılması gibi, yaşamımızdan ölüm düşüncesini kaldırdığımızda, dünya hayatına ve geçici süslerine hırsla bağlanır, bencilleşiriz.

  Ölüme direnmek imkansız. Ölümü sıkça düşünmek, dünyaya ve metaına hırsla bağlanmaktan alıkoyar. Sıcak kalpli, cömert, sevecen olur insan; dostlarını arar, onlara daha yakın olur. Sevgi yoksa dostluk, kardeşlik, merhamet, bağışlayıcılık ve sabır yoksa yaşamımızda hiçbir şey yok demektir. İnsanda sabır olmazsa dostluğun ve sevginin sürmesi zorlaşır. Aniden aklına eser, en yakın arkadaşına, “artık seninle arkadaşlığımı sürdürmek istemiyorum” diyerek, keser atar. Davranışına mazeret de aramaz; yalnızca "sıkılmıştır"; o kadar. Oysa insan gerçek dostunu bırakmaz. Hatası varsa uyarır, yanında olur, yol gösterir; bencilce bırakıp gitmez.

  Bir başlangıcımız var kuşkusuz ancak sonumuz yok. Ölüm bizim değil, yalnızca dünya hayatımızdaki imtihanın sonu. İnsan dünyaya gelir, çocukluk safhasını yaşar, gelişir. Orta yaş, ihtiyarlık derken, zaman da hızla ölüme doğru akmaya devam eder.

  Allah’ın varlığı apaçık ortada olduğu halde çoğunluk gaflette yaşam sürer. Kuran ayetlerinde, çoğunluğa uymanın Kendi yolundan saptırdığına dikkat çeker Rabbimiz. O halde çoğunluğa göre hareket etmek yanılgıdır. Allah, “yapayalnız, tek başına Bana geleceksiniz” (Meryem Suresi, 95) buyurur. Allah'ın huzuruna annemiz, babamız, eşimiz ya da sosyal paylaşım sitelerindeki arkadaşlarımızla çıkmayacağımız açık.

  Ani ölüm, insanın hiç beklemediği bir sürprizdir. Arkadaşlarıyla eğlenirken, yemek yerken, hiç ummadığı bir anda insan, ölüm meleklerini karşısında bulabilir. Genellikle hastalık ya da yaşlılık sonucu ölümün geleceğini zannederiz. Ancak Allah, genç ve sağlıklıyken, ayaktayken, konuşurken ya da en eğlendiği anda da aniden insanın canını alabilir. Uzun bir sürece, yaşlanmaya ya da hastalanmaya ihtiyaç yoktur.

  Allah'ın sınırlarını çiğnerken canının alınması ise insan için müthiş bir şoktur. Barınma yurdunun sonsuz azap olduğunu gördüğünde ise insanın yaşadığı şok katlanır. Allah'ın huzurunda başı öne eğilmiş olarak: "... Rabbimiz, gördük ve işittik; şimdi bizi (bir kere daha dünyaya) geri çevir, salih bir amelde bulunalım, artık biz gerçekten kesin bilgiyle inananlarız..." (Secde Suresi, 12) diye yalvarır. O şoku yaşayan her insan kuşkusuz, boğulacağını anladığında Firavun'un mantığında olduğu gibi iman ettiğini söyler. Ama kabul edilmez. Aldığı cevap Firavun’a verilendir; “Şimdi öyle mi?”... Allah, "... geri çevrilseler bile, kendisinden sakındırıldıkları şeylere şüphesiz yine döneceklerdir..." (En'am Suresi, 28) buyurur. Çünkü kişiye unutturulur. Unutturulduğu için dönse de azgınlığına kaldığı yerden devam edecektir.

  Allah’ı aşkla sevmek, sonsuz yaşamda O'nunla beraber olmak müthiş güzel olmalı. Ölüm, inananlar için Rabbine kavuşma yönünde büyük bir nimettir. İnanmayanlar için ise büyük bir şok, büyük bir beladır.

  Öldüğünde kişi kendisi için hazırlanan mezarına, iki buçuk metre toprağın altına konur. Üzerine kürek kürek toprak atılır. Bundan sonra artık toplumla bağlantısı biter. Simsiyah karanlığın içinde arkadaşları bakterilerdir. Akşam, yemeğini sindirmeye yardımcı olan enzimler, öldükten üç gün sonra onu yok etmeye başlarlar. Bedeni, iç ve dış etkilerle hızlı bir parçalanma sürecine girer. Her geçen dakika bedeni daha da tanınmaz hale gelir.

  Dünyanın en yakışıklı erkeği veya en güzel kadını da olsa, aynı sona uğrar. Oradan artık ne arkadaşları ve yakınlarıyla haberleşebilir ne internette chatleşebilir. Marka giysileri, ayakkabıları, otomobili, holdingi hepsi arkasında kalır. Eşyaları dağıtılır, iş yerinde işçiler çalışmaya devam eder, ölmeden önce aldığı binlerce TL tutarındaki siparişleri hazırlarlar. O ise ayakları ve çenesi bağlı, beyaz beze sarılmış, toprağın altındadır. Arkasında bıraktığı yakınları onun için helva yapıp birlikte yerken, onun 'ben' dediği bedeni, korkunç ve iğrenç bir şekilde yavaş yavaş yok olmaya başlar.

  İnsan vücudunun öldükten sonra- Allah'ın dilemesiyle- bu ürkütücü hale gelmesinde çok büyük bir hikmet vardır. İnsan et ve kemikten ibaret değildir, bedeninin dışında ayrı bir varlıktır. Bedeni yalnızca kendisine giydirilmiş geçici bir kılıftır. Bedenimizin ölüm sonrası alacağı ibret verici durumuna bakmalı, dünyada sonsuza dek yaşayacakmış gibi sahiplendiğimiz bedenimizin sonu hakkında tefekkür etmeliyiz.

  Yaşımız kaç olursa olsun, hepimiz ölüme aynı yakınlıktayız. İnsanların bir taraftan ölürken, diğer taraftan yenilerinin dünyaya geliyor olması bizi gaflete düşürmemeli. Hiç doğan olmasa, sürekli ölümlere tanık olsak ve çevremizdeki insanların sayısı gittikçe azalsaydı, nasıl panik olurduk. İşte bu ruh haliyle yaşayalım, ölümü sıkça düşünelim. "Yaş 35, yolun yarısı eder" der şair. Oysa 35 yaş yolun sonu bile olabilir hatta insan 35 yaşını hiç göremeyebilir. Geriye dönüp baktığımızda, yaşadığımız yılların ne kadar da çabuk geçtiğini düşünürüz. Yaşayacağımız yıllar da aynı hızla geçecek unutmayalım. Ki yavaş da geçse ölüm sonunda bizi bulacak...

  De ki: "Elbette sizin kendisinden kaçtığınız ölüm, şüphesiz sizinle karşılaşıp-buluşacaktır. Sonra gaybı da, müşahede edilebileni de bilen (Allah)a döndürüleceksiniz; O da size yaptıklarınızı haber verecektir." ( Cum'a Suresi, 8 )


  ...Makale Kaynağı:
  Fuat Türker

 3. #193
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 15.02.09
  Mesajlar: 12.165
  Teşekkür ve Beğeni

  Ölüm sarhoşluğu gerçekten geldiğinde, "Ey insan! İşte bu senin öteden beri kaçtığın şeydir." denir. (Kaf, 50/19)

 4. #194
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 30.03.08
  Mesajlar: 9.993
  Teşekkür ve Beğeni


 5. #195
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 29.12.11
  Mesajlar: 1.972
  Teşekkür ve Beğeni

  Unuttuk... Rabbim bagisla
  Biz unutursak sen bizi asla unutma (nasil olur bilmem ama)
  Rabbim seni bilmek cok guzel bu dunyada
  Zaten öldugumuzde istesekte , istemesekte hatirlayacagiz ama heyhat! pismanliklar icini yakar
  Ya Rab acilari cekerim ya bosver ne feryat edersem edeyim aldirma, yeter ki tertemiz al yanina...

 6. #196
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 30.03.08
  Mesajlar: 9.993
  Teşekkür ve Beğeni

  İnsanların hesap günleri yaklaştı. Böyleyken onlar hala gaflet içindeler. Ölümü düşünmekten nasıl da yüz çeviriyorlar!” (Enbiya, 1)
  Evet bu ayeti kerime ölümü düşünmemizi emrediyor.. Ezelde de Ebed’de de diri (Hayy) olan, yalnızca Rabb’imizdir.. 7. #197
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 01.05.12
  Mesajlar: 332
  Teşekkür ve Beğeni

  Aman bea Tek Sevgilim Allah olduğu için sorun yok zaten bu dünya Cennet bana

 8. #198
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 01.05.12
  Mesajlar: 332
  Teşekkür ve Beğeni

  başka Sevgilim yok Elhemdülillah bi yönden Çok Şükürler olsun

 9. #199
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 01.05.12
  Mesajlar: 332
  Teşekkür ve Beğeni

  umrumda değil zaten kötülemeleri açıkçası işime yarıyor çnkü Gerçek kimliklerini görüyorum değmeyen birine bağlanılmaz

 10. #200
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 15.02.09
  Mesajlar: 12.165
  Teşekkür ve Beğeni

  Büyük randevu.. Bilsem nerede, saat kaçta?
  Tabutumun tahtası bilsem hangi ağaçta?

  N.F.K.


Sayfa 20 Toplam 31 Sayfadan BirinciBirinci ... 10181920212230 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Camp David'in Koruyucularından İkincisi de Yıkılıp Gitti!
  Konu Sahibi HUSEYIN SASMAZ Forum Görüş- Öneri- İstek
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 14-02-2011, 16:31
 2. Eğer Bir Cocuk..
  Konu Sahibi ´´GüLiѕтaи´´ Forum Nasihatler
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 31-10-2009, 07:22
 3. dahilik sorusu
  Konu Sahibi şekerleme Forum Fıkra, Mizah Bölümü
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 19-07-2009, 20:14
 4. Neden İnşaallah Demeliyiz?
  Konu Sahibi hafiz mehmet Forum Dini sohbet
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 13-11-2008, 18:00

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •