1 den 4´e kadar. Toplam 4 Sayfa bulundu

Konu: dövme yaptırmak caizmidir??

 1. #1
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 16.09.06
  Mesajlar: 85

  dövme yaptırmak caizmidir??

  selamunalekum...ben geçici dövme yaptırmak istiyorum. sağ omuzumun yan tarafına arapça muhammed (sav.) yazısını azdırmak istiyorum. acaba günah olurmu ve caizmidir...hristiyanlar kendi dinlerinin temsili olan haç işaretini yaptırıyorlar...ben onlarla bişy gösteremediğim için sıkıntı duyuyorum o yüzden bende arapça muhammed yazdırmak istiyorum.

 2. #2
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 26.08.06
  Yaş: 44
  Mesajlar: 2.711

  s.a. kardeşim,
  Allah (cc) insana özel bir önem vererek onu en güzel biçimde, azalarını son derece dengeli ve bir o kadar da âhenkli bir şekilde yaratmıştır. Güzel yaratılan insanın güzelliklerine güzellik katması için süslenmesine de izin verilmiştir. Yüce Allah Kur’ân-ı Kerîm’de şöyle buyurmuştur: “Allah’ın kulları için yarattığı süsü ve güzel rızıkları kim haram kıldı? De ki; onlar dünya hayatında, özellikle kıyamet gününde mü’minlerindir” (el-A’râf 7/32). Bir sahâbe güzel giyinme hakkında Hz. Muhammed’ (sas) sorduğunda şu cevabı aldı: “Allah güzeldir, güzelliği sever” (Müslim, “Îmân”, 147).
  Bu bilgilerden anlaşıldığı gibi insana güzel giyinmesi, takı-ziynet takınması, bedenini ve elbisesini süslemesi, güzelliklerini koruması, kendisini güzelleştirerek görünmesi helâl kılınmıştır. Ancak insanın yaratılışından gelen özellik ve şeklini değiştirmeyi, yani fıtratı değiştirmeyi hedef alan müdahaleleri ve tasarrufları yasaklanmıştır. “Dövme” buna örnektir. Arapçada; “veşm” denilen dövme yaptırma, yaratılışta vücutta olmayan bir şekli, motifi, resmi vücut derisine iğneyle bir tür kazıyarak, hayat boyu kalacak şekilde işlenmesi demektir. Bu izahtan da anlaşıldığı gibi dövme ile insan, vücuduna kalıcı olacak değişim müdahalesi yaparak hakkı olmayan bir tasarrufa kalkışmaktadır.
  Hilkatin (yaratış, yaratılış) değiştirilmesinin yasak oluşu Kur’an’da şu âyetle açıklanmıştır: “Allah onu (şeytanı) lânetlemiş; o da: ‘Yemin ederim ki, kullarından belli bir pay edineceğim’ demiştir. ‘Onları mutlaka saptıracağım, muhakkak onları boş kuruntulara boğacağım, kesinlikle onlara emredeceğim de hayvanların kulaklarını yaracaklar (putlar için nişanlayacaklar), şüphesiz onlara emredeceğim de Allah’ın yarattığını değiştirecekler’ (dedi). Kim Allah’ı bırakır da şeytanı dost edinirse elbette apaçık bir ziyana düşmüştür” (en- Nisâ 4/118,119).
  Dövme yaptırma, Hz. Muhammed (sas)’in hadislerinde de yer alarak yapılması şiddetle yasaklanıp lânetlenmiştir (Buhârî, “Libâs, 85-87; Müslim, “Libâs”, 119). İslâm bilginleri de vücuda bir estetik görünüm kazandırmak için yapılan dövme ve dağlamayı Allah’ın yarattığı şekil ve surette kalıcı değişiklikler meydana getirdiği için câiz görmemişlerdir. Şâfiîlerden bir grup âlim de, dövme yapılan yerde biriken kanın necis, pis olduğunu, dövmenin ortadan kaldırılmasının vâcip olduğunu ifade eder. Dövme yapılmış bir vücuda gusül abdesti aldırılması anında gusül suyunun cildin, yani vücudun üzerinden geçmesiyle ıslanma şartı yerine gelir. Çünkü dövme, derinin üzerini kaplayan, örtücü bir madde gibi örtmeyip deri altına yerleştiğinden gusül suyu için bir engel teşkil etmez. Fakat, gusle engel değil diye yapılmış bir dövmenin kalabileceğini söylemek yukarıdaki bilgilere rağmen mümkün değildir. Bir hata sonucu yaptırılmış dövmenin mümkün olan en yakın zamanda silinmesi “vücut” adlı eserin tek sahibi olan Yüce Allah’ın hilkatine (yaratışına) duyulan saygının ve kulluğun gereğidir.
  k.s.e.o

 3. #3
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 16.09.06
  Mesajlar: 85

  mtekik abi allah razı olsun valla bunları hiç bilmiyodum..dövem artık haramdır bana allah korusun beni ondan..artık böle bi düşünceye kapılmıcam..hayırlı ramazanlar...

 4. #4
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 26.08.06
  Yaş: 44
  Mesajlar: 2.711

  Alıntı ferit_pilsen´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  mtekik abi allah razı olsun valla bunları hiç bilmiyodum..dövem artık haramdır bana allah korusun beni ondan..artık böle bi düşünceye kapılmıcam..hayırlı ramazanlar...
  s.a.
  ALLAH c.c. senden de razı olsun. Cümlemize hayırlı ramazanlar.
  k.s.e.o.

Benzer Konular

 1. DöVMe Ve YüZe VuRMaK
  Konu Sahibi ''levent'' Forum Hadis-i Şerif
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 06-08-2008, 10:55
 2. estetik yaptırmak günah mı?
  Konu Sahibi mcagatayk Forum Dini sohbet
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 06-06-2008, 19:13
 3. DÖVME YAPTIRMAK
  Konu Sahibi AHSEN-I FIGAN Forum Dini sohbet
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 21-05-2007, 16:51
 4. Dövme ve Gusül Abdesti
  Konu Sahibi sert Forum Fıkıh ve Akaîd
  Cevaplar: 12
  Son Mesaj: 18-03-2007, 19:07
 5. KADINI DÖVME HAKKI
  Konu Sahibi DIDEM Forum İslam'da Aile Hayatı
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 13-08-2006, 12:12

İşaretlemeler

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •