1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Konu: İSLAMDA SÜNNET MERASİMİ NASILDIR?

 1. #1
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 24.01.07
  Mesajlar: 543

  İSLAMDA SÜNNET MERASİMİ NASILDIR?

  S.A ARKADAŞLAR.BENİM ŞÖLE BİR SORUM OLCAK SİZLERE HERKES ADETLERİNDEKİ GİBİ DEĞİLDE İSLAMDA ERKEK ÇOCUĞUN SÜNNET MERASİMİ NASIL OLMALIDIR.PEYGAMBER EFENDİMİZsav)EFENDİMİZİN TORUNLARI HASAN VE HÜSEYİNİN SÜNNET MERASİMLERİ NASIL OLMUŞTUR.YANİ PEYGAMBER EFENDİMİZİN ZAMANINDA MERASİMLER NASIL OLMUŞTUR NASIL YAPILMIŞTIR.İKRAMLAR ,ŞÖLENLER VARMIYDI,BU KONUDA BİLDİKLERİNİZİ PAYLAŞIRSANIZ SEVİNRİRM.YORUMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN RABBİM RAZI OLSUN


  SÜNNET DÜĞÜNÜ  Çocuğun sünnet edilmesi münasebetiyle yapılan düğün ve eğlenceler.

  Cahiliye devrinde de var olan sünnet eğlenme için bir vesile sayılmıştır. Araplar sünnet yemeğine "azira" diyorlardı (es-Seâlîbî, Fıkhul-Luşa, 266).

  Ashabı kiram sünnette ziyafet verir eğlenirlerdi. Abdullah İbn Abbas, Mekke'de oğlunun sünnetinde oyuncular çağırmış ve kendilerine dört dirhem kadar ücret ödemiştir (İbn Ebi Şeybe, Nikâh, 66). Fakihî'nin rivayetine göre şarkı söyleyip, oynayanlar el-Garid ve İbn Süreye idi. Ata, bunlardan bize sesli olan İbn Süreye'nin okuyuşunu beğenmişti (Rekihi, Ahbaru Mekke, II, 23). Eğlenceye iştirak konusunda titiz olan Abdullah b. Ömer, sünnet yemeklerine iştirak ederdi (İbn Ebi Şeybe, Nikâh, 155). Sünnetlerde arap yemekleri ikram edilirdi. Urve b. ez-Zübeyr sünnet olduğunda annesi hurmayla yapılan bir bulamaç olan "asıde" yemeği yapmıştı (Abdurrezzâk, Musannes IV, 335). Abdürezzak'ın bir rivayetine göre, Hz. Ömer hilafetinde ne zaman bir def sesi duysa "evlenme mi var yoksa hitan mı?" diye sorar, bunlar için düzenlenen eğlencelere ses çıkarmazdı.

  İslâm dünyasında yörelere göre bu kutlamalar çeşitlilik arzetmiştir. Mekkede "tahar" adı verilen şenlikler düzenlenirdi. Genellikle çocuklar 3-7 yaşlarında sünnet edilir, sünnetin yapılacağı günde güzel elbiseler giydirilir ve at üzerinde dolaştırılır. İki yanında, attan düşmesini engelleyecek ve mendillerle kendini yelpazeleyecek adamlar dolaşır. Önde davulcu ve defçiler gider, zenci bir hizmetçi içinde kömürde reçine ve tuz yanan bir mangalı başında taşır. Çocuğun arkadaşları alayın ikinci kısmını teşkil eder. İkindi vaktine kadar şehrin sokaklarında dua okuyarak, eğlenerek dolaşan çocuklar, gece de bunu sürdürürler. Ertesi gün arka üstü yatırılarak çocuğun dikkati tatlılarla başka tarafa çekilerek operasyon gerçekleştirilir. Evliya Çelebi'ye göre, Mısır'da erkek çocuklar 5-6 yaşlarında sünnet edilirler. Genellikle masrafı azaltmak için sünnet gruplar halinde yapılır: Kız gibi giydirilen çocukların, yüzlerinin bir kısmı mendille örtülür. Böylece nazardan korunacağına inanılır. Atlara bindirilerek, çalgıcılar, yaşlılar yardımcılarıyla peştemal kuşanmış sünnetçi ellerinde kandiller, büyük bir alayla sokaklarda dolaşırlar. Üç gün üç gece ziyafet verilir, eğlenilir ve son gün çocuk sünnet edilir (Evliya Çelebi, Seyahatname, İstanbul 1971, XV, 25).

  Yakın zamana kadar Cezayir'de sünnet, 7 günlük ile 13 yaş arasında berberler tarafından yapılırdı.

  Cava'da sünnet İslâm'a giriş merasimi olarak kabul edilir. Bu nedenle sünnete "müslüman kılma işi" denilir. Sünnet sırasında Kur'ân hatmedilir. Çocuk ata mezarlarına ziyarete götürülür. Çocuk için özel bir yatak hazırlanır ve buraya çeşitli yiyecekler ve meyveler konur. Bunların sembolik anlamları vardır. Sünnetten bir gün öncesi çocuk yıkanır, bir alay tertiplenerek, arkadaşlarıyla arabalarla dolaştırılır. Süslü bir elbise giymiştir. Sünnet günü yaşlı ve çok çocuklu bir kimsenin dizine oturtularak sünnet edilir. Bunun ilerdeki evliliğini olumlu yönde etkileyeceğine inanılır.

  Türkiye'de sünnet merasimleri genellikle yemekli, yapılmaktadır. Bazı yörelerde kirvelik büyük bir önem kazanmıştır. Sünnet çocuğunun yatağı gelin odası gibi süslenir. Başucuna işlemeli bir mahfaza içinde Kur'ân-ı Kerim asılır. Etrafına güzel kokular serpilir. Ailenin maddî durumuna göre çocuk sırmalı, işlemeli, nazarlıklı başlık ve elbise giyer. Külah ve omuzdan koltuk altına uzanan bir kuşak üzerinde Maşaallah yazılır.

  Davetlilerin sünnet olana hediye getirmesi veya zarf içinde para vermesi âdet olmuştur. Hediyeler çocuğun yatağına veya yastığının altına bırakılır.

  Eski İstanbul'da sünnet düğünlerinin genellikle yapıldığı sonbahar bir eğlence mevsimiydi. Yazın sıcağında sünnet yeri geç iyileşir düşüncesiyle düğünler sonbaharda yapılırdı.

  O dönem düğünlerinin en muhteşemi Osmanlı şehzadeleri için yapılan Sür-ı Humayumlar'dır. 1457'de II. Mehmed'in oğulları Bayezid ve Mustafa için yapılan sünnet düğünü bir ay kadar sürmüştür. Edirne'de bu düğüne bir çok devletin ileri gelenleri ile birlikte komşu hükümdarlar da davet edilmiştir. Devletler arası tebrikleşmeler için Kalkaşandî örnekler vermiştir (Subhul-Âşâ, IX, 78). Kanunî'nin oğulları Mustafa, Mehmed ve Selim için tertiplediği sünnet düğünü üç hafta kadar sürmüştür. Şehzade düğünlerinin en ihtişamlısı 1582'de III. Mustafa'nın Şehzade Mehmet için tertiplemiş olduğu sünnet düğünüdür. Bu düğün iki ay kadar sürmüş düğünde olup bitenler devlet bünyesinin bir hayli zayıflamasına neden olmuştur. 1858 yazında I. Abdülmecid, dört oğlunu birden sünnet ettirdi. Halkın eğlencelere iştirakini sağlamak için düğün açık havada yapıldı. Açık hava sahasına binlerce Türk ve İran halısı serildi. Atlas ve kıymetli kumaşlardan yüzlerce çadır kuruldu. Bütün İstanbul'un donandığı bu düğün de şehzadelerle birlikte 10 bin çocuk sünnet ediliyordu. Şehzadelerle pek çok çocuğun sünnet edilmesi eski bir âdetti. Sünnet düğünleri, çocuklar için şeref, padişah için hayır, halk için eğlence idi. Minyatürlere de yansıyan eğlencelerde, cambazlar, ortaoyunları, gölge oyunları, hokkabazlar, tiyatro temsilleri, musikî...12 gün 12 gece devam eden Sür-i Humayun, Osmanlı kültürünün bir sergisi mahiyetindeydi. Bugün de gelenek olarak yapılan bu sünnet düğünlerin de gösterişe varan büyük israflar ve İslamın reddettiği amel ve davranışlar yapılmaktadır. Sünnet olarak icra edilen bu prensip içki alemleri ve gayr-i meşrû israf ve eğlencelerle kirletilmektedir. Allah'ın razı olacağı amel-i salihlerle ve helal şekilde yapılması gereken bir gelenektir.

  Nebi BOZKURT


 2. #2
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 24.01.07
  Mesajlar: 543

  RE: İSLAMDA SÜNNET MERASİMİ NASILDIR?

  Peygamber'imizin yaptığı,söylediği, ya da yapmayı, uygulamayı öğütlediği şeylere uymaya İslam dininde "sünnet" denilmektedir.
  Dinimiz de Sünnet geleneğinin köklü oluşunun bir başka gerekcesi de, Peygam-ber'imizin bir rivayete göre sünnetli doğmuş olduğu inancından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle her erkek Çocuğunun hayatının en önemli anılarından biri, sünnetinin yapıldığı gündür.


  Erkek çocuklarımızın sünnet merasimleri de isminden de anlaşıldığı gibi sünneti içermesi gerekirdi. Sünnet adı altında gayr-i meşru hareketler, nice gafletler, Peygamberimizin ümmetiyim diyenler için gariptir.Maalesef zamanımızda bir kısım Müslüman aileler, içkili çalgılı sünnetler,nişanlar ve düğünler tertip ederek, aile binasının temellerine haram harcı koymaktadırlar

  Bu çocuklarımızın bizlere Allah’ın bir emaneti olduğunu unutmadan, bu güzel emanetleri günahla kirletmeden; inancımıza uygun bir düğün yapmamız, dünya ve ahiret mutluluğu için koskocaman bir şarttır.Şart olduğu gibi her Anne ve Babanın evladı için yapacağı başlıca yükümlülüklerden biridir

Benzer Konular

 1. HAKÎKÎ SEVGİ NASILDIR?
  Konu Sahibi medahms Forum Dini Hikayeler
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 20-08-2007, 13:38
 2. .: BİR ÖĞRENCİ EVİ NASILDIR? :.
  Konu Sahibi aliye_aliye Forum Fıkra, Mizah Bölümü
  Cevaplar: 103
  Son Mesaj: 29-07-2007, 19:55
 3. İSLAMDA EVLİLİK
  Konu Sahibi mavim1 Forum İslam'da Aile Hayatı
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 06-09-2006, 17:05
 4. MAHREM OLMAYAN KADINLARA BAKMAK DİNEN NASILDIR?
  Konu Sahibi Ravza_Nur Forum İslami Bilgi ve Kaynaklar
  Cevaplar: 13
  Son Mesaj: 01-09-2006, 12:42
 5. HAKÎKÎ SEVGİ NASILDIR?
  Konu Sahibi istikbal Forum Şiirler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 27-08-2006, 20:49

İşaretlemeler

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •