BAYRAM'DA BİZLERİ BEKLEYENLERİ HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?

RAMAZAN BAYRAMIBAYRAM NAMAZI |

Ramazan-ı Şerif ayını uğurladığımız şu günlerde, bir yandan üzüntü, bir yandan Bayram sevinciyle iki farklı duyguyu beraber yaşamaktayız. Bizler Ramazan-ı Şerif den memnun ve razıyız. Rabbimizde Ramazan ayını bizden memnun ve razı eylesin inşaAllah Amin. Bu mübarek ay içersinde tutmuş olduğumuz oruçları, kıldığımız Teravihleri, verilen sadaka-ı fıtır ve Zekatları Rabbimiz celle celalühü kabul buyursun inşaAllah.(Amin) Ramazan Ayının ilk gelişinde ki duyduğumuz özlem duygularını, daha bitmeden tekrarını istiyor ve arzuluyoruz. Rabbimiz celle celalühü tekrarını nasip eylesin inşaAllah. Kardeşlik duygularının daha çok pekiştiği, hayır ve hasenatlarında çokça yapıldığı bir ay sonunda, Ramazan Bayramına kavuşmanın heyecanını yaşıyoruz. Akraba ziyaretlerini, kabir ziyaretlerini, Hastalarımızı, komşularımızı, dost ve yakınlarımızı ziyaret ederek bayramlaşmayı ihmal etmeyelim. Bayram gününde Salavat-ı Şeriflerimizi unutmayalım. Rabbimiz feyz ve bereketinden bizleri de hissedar eylesin inşaAllah. Küskün olduklarımız varsa mutlaka gönüllerini alalım, kimseyle kırgın olarak yaşamayalım.

Hüzünle birlikte elveda deme zamanı geldi çattı. "Ey Mübarek Kuran ayı, Saimlere gufran ayı, Müminlere ihsan ayı, Şehri Mübarek elveda Gündüzlerin Rahmet idi, Gecelerin nimet idi, Âşıklara vuslat idi, Şehri Mübarek elveda Hakkıyla kadrin bilmedik, Pek çok kusurlar eyledik, Nâdim olup tövbe ettik, Şehri Mübarek elveda"  

Ramazan Bayramınız mübarek olsun.

Islamiyet.gen.tr - Yönetim Ailesi

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 26 Sayfa bulundu

Konu: **HÜVALLAHÜLLEZİ**

Durum: Çevrimdışı

**HÜVALLAHÜLLEZİ**

HÜVALLAHÜLLEZİ, haşr süresinin son üç ayetidir.

Hadisi şerifte:

Kim sabahladığında üç kere " EÜZÜ BİLLAHİS-SEMİİL ALİMİ MİNEŞ-ŞEYTANİRRACİM " (ALLAH'ın rahmetinden kovulmuş şeytandan, işiten ve bilen ALLAH'a sığınırım) diyerek haşr süresinin son üç ayetini okursa, ALLAH ona akşama kadar YETMİŞ BİN MELEĞİ - salevat getirmek, istigfar etmek üzere -müvekkel kılar.
    O gün kişi ölürse ŞEHİTLİK sevabına yakın bir sevap kazanır.

Akşam okunup yatıldığında sabaha kadar, sabah okunduğunda akşama kadar aynı sevap verilir.

HÜVALLAHÜLLEZİ

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

HÜVALLAHÜLLEZİ LA İLAHE İLLA HÜ, ALİMÜLĞAYBİ VEŞŞEHADEH, HÜVERRAHMANÜRRAHİM.

HÜVALLAHÜLLEZİ LA İLAHE İLLA HÜ, ELMELİKÜL KUDDÜSÜSSELAMÜL MÜMİNÜL MÜHEYMİNÜL AZİZÜL CEBBARÜL MÜTEKEBBİR, SÜBHANALLAHİ AMMA YÜŞRİKÜN.
    HÜVALLAHÜL HALİKÜL BARİÜL MUSAVVİRU LEHÜL ESMAÜLHÜSNA, YÜSEBBİHÜ LEHÜ MA FİSSEMAVATİ VEL ARD. VE HÜVEL AZİZÜL-HAKİM.

ANLAMI:

O, ÖYLE BİR ALLAH'TIR Kİ, ONDAN BAŞKA İLAH YOKTUR. GÖRÜLMEYENİ VE GÖRÜLENİ BİLENDİR. O, RAHMAN VE RAHİMDİR. O. ÖYLE BİR ALLAH' TIR Kİ, KENDİSİNDEN BAŞKA HİÇ BİR İLAH YOKTUR. O, MALİK VE SAHİPTİR, MÜNEZZEHTİR, SELAMET VERENDİR, EMNİYETE KAVUŞTURANDIR, GÖZETİP KORUYANDIR, ÜSTÜNDÜR, İSTEDİĞİNİ ZORLA YAPTIRAN, BÜYÜKLÜKTE EŞİ OLMAYANDIR. ALLAH MÜŞRİKLERİN ORTAK KOŞTUKLARI ŞEYDEN MÜNEZZEHTİR. O, YARATAN, VAR EDEN, VARLIKLARA ŞEKİL VEREN ALLAH'TIR. EN GÜZEL İSİMLER ONUNDUR. GÖKLERDE VE YERDE OLANLAR ONU TESBİH ETMEKTE VE ŞANINI YÜCELTMEKTEDİRLER. O, GALİP OLAN, HERŞEYİ HİKMETİ UYARINCA YAPANDIR.

Rabbim dualarınızı kabul etsin...

RE: **HÜVALLAHÜLLEZİ**

merhaba ,sanırım burda sabahlamanın nedeni de önem li değil mi ??

Yer: İsTaNBuL

Allah razı olsun Ablam.Her sabah ve Akşam Namazlarından sonra okuyorum.Rabbim kabul etsin inşAllah.Bundan sonra anlamını bilerek okuyacağım sayenizde ablacım

Yer: Fatih - İstanbul
    Blog Mesajları : 3

HÜVALLAHÜLLEZİ

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

HÜVALLAHÜLLEZİ LA İLAHE İLLA HÜ, ELMELİKÜL KUDDÜSÜSSELAMÜL MÜMİNÜL MÜHEYMİNÜL AZİZÜL CEBBARÜL MÜTEKEBBİR, SÜBHANALLAHİ AMMA YÜŞRİKÜN.
    HÜVALLAHÜL HALİKÜL BARİÜL MUSAVVİRU LEHÜL ESMAÜLHÜSNA, YÜSEBBİHÜ LEHÜ MA FİSSEMAVATİ VEL ARD. VE HÜVEL AZİZÜL-HAKİM.

Selamünaleyküm;

Allah razı olsun Teşekkür ederim..emeğine sağlık

selamünaleyküm emin kardeşim ben sorunuzu net olarak anlayamadım biraz açıklarsanız sorunuza daha sağlıklı bir açıklama yapabilirim, selametle..

Birnur yazdı:
    Allah razı olsun Ablam.Her sabah ve Akşam Namazlarından sonra okuyorum.Rabbim kabul etsin inşAllah.Bundan sonra anlamını bilerek okuyacağım sayenizde ablacım
    ESTAGFULLAH KARDEŞİM ALLAH SİZDEN DE RAZI OLSUN, SELAMETLE...

ASKA MECNUN KARDEŞİM ALLAH SİZDEN DE RAZI OLSUN

gulen yazdı:
    HÜVALLAHÜLLEZİ, haşr süresinin son üç ayetidir.

Hadisi şerifte:

Kim sabahladığında üç kere " EÜZÜ BİLLAHİS-SEMİİL ALİMİ MİNEŞ-ŞEYTANİRRACİM " (ALLAH'ın rahmetinden kovulmuş şeytandan, işiten ve bilen ALLAH'a sığınırım) diyerek haşr süresinin son üç ayetini okursa, ALLAH ona akşama kadar YETMİŞ BİN MELEĞİ - salevat getirmek, istigfar etmek üzere -müvekkel kılar.
    O gün kişi ölürse ŞEHİTLİK sevabına yakın bir sevap kazanır.

Akşam okunup yatıldığında sabaha kadar, sabah okunduğunda akşama kadar aynı sevap verilir.

Bu yazmış olduğunuz yazıda bahsettiğiniz "kim sabahlarsa ...." derken ,burada kasttettiğiniz sabahlamanın amacının önemli olup olmadığını sormuştum;Yani ibadetlerle meşkul olmak için sabahlandığında mı sadece bu yapılırsa yazıda bahsettiğiniz sevaba ulaşılır ,yoksa ders çalışmak,sınavlar..vb bir nedenle sabahlayan bir kişi de aynı şeyi yaparsa bu sevaba ulaşır mı ?

selamlar !

HÜVALLAHÜLLEZİ

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

ANLAMI:

O, ÖYLE BİR ALLAH'TIR Kİ, ONDAN BAŞKA İLAH YOKTUR. GÖRÜLMEYENİ VE GÖRÜLENİ BİLENDİR. O, RAHMAN VE RAHİMDİR. O. ÖYLE BİR ALLAH' TIR Kİ, KENDİSİNDEN BAŞKA HİÇ BİR İLAH YOKTUR. O, MALİK VE SAHİPTİR, MÜNEZZEHTİR, SELAMET VERENDİR, EMNİYETE KAVUŞTURANDIR, GÖZETİP KORUYANDIR, ÜSTÜNDÜR, İSTEDİĞİNİ ZORLA YAPTIRAN, BÜYÜKLÜKTE EŞİ OLMAYANDIR. ALLAH MÜŞRİKLERİN ORTAK KOŞTUKLARI ŞEYDEN MÜNEZZEHTİR. O, YARATAN, VAR EDEN, VARLIKLARA ŞEKİL VEREN ALLAH'TIR. EN GÜZEL İSİMLER ONUNDUR. GÖKLERDE VE YERDE OLANLAR ONU TESBİH ETMEKTE VE ŞANINI YÜCELTMEKTEDİRLER. O, GALİP OLAN, HERŞEYİ HİKMETİ UYARINCA YAPANDIR.

Rabbim dualarınızı kabul etsin...

Kusura bakmayın ,metni yazarken yaptığım bir yanlışlıkltan dolayı yazım sizin yazmış olduğunuz metne karışmış bu nedenle özür diliyor ve yazımı burada tekrar yazıyorum ...

Bu yazmış olduğunuz yazıda bahsettiğiniz "kim sabahlarsa ...." derken ,burada kasttettiğiniz sabahlamanın amacının önemli olup olmadığını sormuştum;Yani ibadetlerle meşkul olmak için sabahlandığında mı sadece bu yapılırsa yazıda bahsettiğiniz sevaba ulaşılır ,yoksa ders çalışmak,sınavlar..vb bir nedenle sabahlayan bir kişi de aynı şeyi yaparsa bu sevaba ulaşır mı ?

selamlar !

MERHABA EMİN KARDEŞİM DÜN GECE SAAT 01:00 KADAR SİZE CEVAP VERMEK İÇİN BEKLEDİM. OFFLİNE DURUMUNDAYDINIZ.YARDIMCI OLAMADIM KUSURA BAKMAYIN.

HADİSTE BAHSEDİLEN DURUM;

BELİRTİLEN ŞEKİLDE 3 KERE AKŞAM NAMAZINDAN SONRA OKUNMASI VE UYANDIKTAN SONRA

DA SABAH NAMAZININ ARKASINDAN AYNI ŞEKİLDE 3 KERE OKUNMASIDIR.

HERHANGİ BİR ŞART BELİRTİLMEMİŞTİR.

SADECE YAZILAN BESMELE İLE 3 KERE OKUNMASI TAVSİYE EDİLMİŞTİR.

İşaretlemeler