1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Konu: CUMHURİYETİ ve ANAYASAMIZI SEVİYORUM

 1. #1

  CUMHURİYETİ ve ANAYASAMIZI SEVİYORUM

  VI. Din ve vicdan hürriyeti
  MADDE 24. – Herkes, vicdan, dinî inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir.
  14 üncü madde hükümlerine aykırı olmamak şartıyla ibadet, dinî âyin ve törenler serbesttir.
  Kimse, ibadete, dinî âyin ve törenlere katılmaya, dinî inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; dinî inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz ve suçlanamaz.
  Din ve ahlâk eğitim ve öğretimi Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Din kültürü ve ahlâk öğretimi ilk ve orta-öğretim kurumlarında okutulan zorunlu dersler arasında yer alır. Bunun dışındaki din eğitim ve öğretimi ancak, kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanunî temsilcisinin talebine bağlıdır.
  Kimse, Devletin sosyal, ekonomik, siyasî veya hukukî temel düzenini kısmen de olsa, din kurallarına dayandırma veya siyasî veya kişisel çıkar yahut nüfuz sağlama amacıyla her ne suretle olursa olsun, dini veya din duygularını yahut dince kutsal sayılan şeyleri istismar edemez ve kötüye kullanamaz.

  III. Temel hak ve hürriyetlerin kötüye kullanılamaması
  MADDE 14. – (Değişik: 3.10.2001-4709/3 md.) Anayasada yer alan hak ve hürriyetlerden hiçbiri, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve insan haklarına dayanan demokratik ve lâik Cumhuriyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetler biçiminde kullanılamaz.
  Anayasa hükümlerinden hiçbiri, Devlete veya kişilere, Anayasayla tanınan temel hak ve hürriyetlerin yok edilmesini veya Anayasada belirtilenden daha geniş şekilde sınırlandırılmasını amaçlayan bir faaliyette bulunmayı mümkün kılacak şekilde yorumlanamaz.
  Bu hükümlere aykırı faaliyette bulunanlar hakkında uygulanacak müeyyideler, kanunla düzenlenir.

  Bu maddeler,son derece bağlı ve saygılı olduğumuz Anayasamızın iki maddesi.Ve soruyorum,hangi türban takan cumhuriyeti yıkmak,düzeni bozmak ister?Böyle bir tek kişi yokken niye bu yasak.Üstelik anayasamızda kimse dini inançlarından dolayı kınanamaz ve suçlanamaz derken,bu kadar demokratik bir sistemi niye değiştirsin insanlar?Tesettür dini inancımızın gereği değil mi?Buna uygun davranan kişiler niye temel hak ve özgürlüklerden kısıtlanırki?

 2. #2

  RE: CUMHURİYETİ ve ANAYASAMIZI SEVİYORUM

  evet bakıyorum ama bu maddelerden şu anki durumumuza atıf bulamıyorum.neden bu kaideler kağıt üzerinde kalıyor.neden laikliğin gerçk anlamı maddede yazdığı şekliyle uygulanmıyor.bizler üvey evlat değiliz.vatanını bunları yanlış uygulayanlardan daha çok seven insanlarız.canımızı malımızı vaktimizi bu vatan için harcadık harcamayada devam edeceğiz.ama üvey evlat olmak istemiyoruz.anayasayı yazanlar şu anki uygulamayı görseler herhalde bu maddeler şunuda eklerlerdi. ''bu kanunlar herkes için eşit olarak uygulanacaktır.kimsa bu maddeleri kendi dünya görüşü için bir diğerine dikte edemez.''

 3. #3
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 26.08.06
  Yaş: 44
  Mesajlar: 2.711

  RE: CUMHURİYETİ ve ANAYASAMIZI SEVİYORUM

  S.A. KARDEŞİM,
  BUNLARIN DEMOKRASİ ANLAYIŞI BİZİMKİ İLE AYNI DEĞİL Kİ; ONLAR DEMOKRASİYİ BAZEN DİKTATÖRLÜK, BAZEN ZORBALIK, BAZEN DEMOGOJİ OLARAK ALGILIYOR VE ONA GÖREDE AMEL EDİYORLAR.
  YANİ KARDEŞİM BİZ AĞZIMIZLA KUŞ TUTSAK, ONUNLADA KALMAYIP BÜTÜN VARLIK VE BENLİĞİMİZLE ONLARA AİT OLSAK, ONLAR BİZE KARŞI TUTUMLARINI DEĞİŞTİRMEZLER. ÇÜNKÜ BENİM BACIMIN BAŞINDAKİ ÖRTÜSÜ, SIRTINDAKİ CİLBABI, ELİNDEKİ TESBİHİ, ALNINDAKİ SECDE İZİ, ERKEK KARDEŞİMİN SAKALI, TAKKESİ, SARIĞI ONLAR İÇİN BİRER SCUD FÜZESİ, ATOM BOMBASI F16 SAVAŞ UÇAĞI OLUYOR. DURUM BU HALDE İKEN BİZİ BENİMSEMELERİNİ BEKLEMEK ZANNIMCA ÇOK FAZLA İYİMSERLİK OLUR.

  K.S.E.O.


Benzer Konular

 1. HAYAT SENİ SEVİYORUM ~~
  Konu Sahibi aliye_aliye Forum Bize Ayıracak 5 (beş) Dakikanız var mı
  Cevaplar: 30
  Son Mesaj: 18-06-2008, 07:09
 2. DERDİMİ SEVİYORUM
  Konu Sahibi Ravza_Nur Forum Nasihatler
  Cevaplar: 222
  Son Mesaj: 13-11-2007, 16:39
 3. SENİ SEVİYORUM
  Konu Sahibi hafize Forum Bize Ayıracak 5 (beş) Dakikanız var mı
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 21-01-2007, 23:25
 4. BÖYLE SEVİYORUM
  Konu Sahibi yeliz Forum Kendi Şiirleriniz
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 23-10-2006, 16:31
 5. AZRAİLİ SEVİYORUM (fussilet_19)...
  Konu Sahibi emengen Forum Şiirler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 22-08-2006, 17:33

İşaretlemeler

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •