Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 11 Sayfa bulundu

Konu: EŞ SEÇİMİ....

 1. #1
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 11.10.06
  Mesajlar: 3.404
  Teşekkür ve Beğeni

  EŞ SEÇİMİ....

  Eş seçiminde nelere dikkat edilmeli?

  Hayatın önemli dönemeçlerinden biri olan evlilik kararını vermeden önce dikkat edilmesi gerekli bir takım süreçlerden söz etmek gerekir. Kişiler arası ilişkilerde hissedilen sevgi, aşk ve çekicilik gibi duygular evlilik kararı almada bazen yeterli olmamaktadır. Eş seçimine dair kararın üç aşamalı bir süreçten geçmesi gerekir.

  1. Koşul: EŞ SEÇİMİNDE ASLOLAN KİŞİNİN KENDİSİNİ TANIMASIDIR.

  Kişinin kiminle evlilik kararı alacağının öncelikli koşulu kişinin kendisini tanımasından geçer. Kişi kendini ne denli iyi ve doğru tanımlarsa aynı oranda kararında isabetli davranabilecektir.

  - Kişi ne aradığını

  - Kendisi için nelerin önemli olduğunu bilmeden alacağı evlilik kararı tamamen şans ve tesadüf içeren karar olacaktır
  Bazen karşınıza çıkan insanın ekonomik durumunun iyiliği, kariyer sahibi oluşu ya da sizin evlilik arzunuz ötekini doğru değerlendirmenizde bir takım perdeler oluşturabilmektedir. Onun içindir ki “evleneceğim insan benim için uygun biri midir?” sorusuna doğru cevap verebilmesi için kişinin kendini yeterince tanıması ve nelere tahammül edip edemeyeceğini bilmesi gereklidir.
  Kişi kendine dair farkındalığı arttırmak için kendine ilişkin önemli sorular üzerine düşünmüş ve bu sorulara az çok tatminkar cevaplar bulmuş olması gerekir.

  Örneğin;

  - Kişiliğim nasıl

  - Güçlü ve zayıf yanlarım neler

  - Nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmıyorum

  - Hayattan ne bekliyorum

  - İdealim ne

  - Hangi tür insanlarla ilişki beni mutlu ediyor gibi sorulara verilecek cevaplar karşısındaki kişide arayacağı özelliklere ilişkin ipucu ve bilgiler verecektir.

  2. Koşul: EŞ OLARAK SEÇECEĞİNİZ KİŞİYE İLİŞKİN ÖZELLİKLERİ DOĞRU TANIMLAMALISINIZ.

  Evleneceği kişide aradığı ve istemediği özellikleri doğru belirlemek son derece önemlidir. Bu özellikler derecesine ve önemine göre sıralanmalıdır. Kişi kendisi için önemli özellikleri göz ardı etmemeli ve sonrasında durum değişir diye kendini avutucu savunmalar geliştirmemelidir.

  Eş seçimine dair yapılan araştırmalarda erkeklerin eşlerini fiziksel çekiciliğe sahip olmasına verdikleri önem, kadınlardan daha fazla olmasına rağmen, kadınların da eşlerinin maddi olanaklarına verdikleri önemin daha fazla olduğu gözlenmiştir.

  Eş seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de iyi bir evlilik için eşler arasındaki benzerliğin önemidir.

  Ayrıca ortak hayat görüşü ve hedeflerin aynılığı da beraberliklerindeki mutluluğu olumlu yönde etkileyecek faktörlerdir.

  3. Koşul: EVLENECEĞİNİZ KİŞİNİN İSTEDİĞİNİZ ÖZELLİKLERE NE ÖLÇÜDE SAHİP OLUP OLMADIĞINI DOĞRU DEĞERLENDİRMEK

  Kişi karar vereceği müstakbel eşinin diğer insanlarla olan ilişkilerini ve farklı ortamlardaki davranış biçimlerini dikkate almalıdır.

  Zira şimdiye kadar öğrendiği ve içselleştirdiği davranış şekli ileriki yıllarda evlilik sırasında göstereceği davranışlara benzer olacaktır.
  Müstakbel eşini ilişkinin başındaki duygusal davranışlara göre değerlendirmek çokta doğru değildir, zira hepimiz bu tür ilişkilerde diğer insanlara davrandığımızdan farklı davranabilmekteyiz.

  Kadın ya da erkeğin ailedeki karşı cinse nasıl davrandığı son derece önemlidir çünkü eşine de ileride benzer şekilde davranma ihtimali yüksektir. Örneğin; aile içindeki bir genç annesine ve kız kardeşine destekleyici ve yapıcı davranıyorsa ileriki yıllarda karısına da benzer şekilde davranması olasıdır.

  EŞ SEÇİMİNDE GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMASI GEREKLİ FAKTÖRLER

  1 – EŞ ADAYININ DİNİ İNANCI

  Evleneceğiniz kişinin dini inancı ve bu inancını hayatında pratize etme arzusu ne kadar yoğunsa seçeceği kişinin de bu arzu doğrultusunda yaşamak istemesi son derece öenlidir. Zira dini inanç insanın hayatının tümünü belirleyen prensipleri daima bünyesinde taşır. Örneğin, günlük yaşamındaki alışkanlıkları, yeme, içme, giyim, çocuk ismi, dini eğitim gibi bir çok başlıkta uzlaşmaya varmaları uyumu arttıran hususlardır. Lakin eşler arasında inanç farklılıkları varsa ve çiftlerden biri bu konuda gerekli hoşgörüye sahip değilse evlilikte bitmek tükenmek bilmeyen sorunlar başlar.

  2 – EŞ ADAYININ SİYASİ GÖRÜŞÜ

  Kişi belli bir siyasi görüşün ateşli savunucu ise farklı görüşe çoğu zaman tahammül edemeyecektir. Fakat eşlerden biri bu durumu kabul edebilir olduğunda sorun azaldığı gibi uyum da artacaktır.

  3 – EŞ ADAYININ EĞİTİM DURUMU

  Müstakbel eşler arasındaki eğitim düzeyinin yakınlığı ve benzerliği son derece önemlidir. Çiftler arasında yaşanan böylesi bir ahenk olayları ele alış biçimlerini, verecekleri kararlarda daha benzer tutumlar sergilemelerine olanak sağlar. Böyle olmadığı taktirde eşlerden biri diğerini alacağı karara katmayıp ya da katsa bile ötekini sürekli ikna çabasında olacaktır.

  4 – EŞ ADAYININ SOSYO - EKONOMİK DÜZEYİ

  Çiftlerden ikisi de yeni kurdukları yuvaya yetiştikleri ailelerde edindikleri izleri, deneyimleri ve değerleri taşırlar. Onun indir ki benzer sosyo-ekonomik düzeye sahip çiftler benzer psikolojik dinamikleri yeni kurdukları yuvaya taşırlar ve bu durum sorun oluşturmaz. Ve bu ortak sosyo-ekonomik düzey dünürler arasındaki paylaşımı ve anlaşmayı arttırabilmekte. Böyle olmadığı taktirde çiftler arasında anlaşmazlık yaşanabildiği gibi tüm bu olumsuzluklar dünürler arası ilişkilere de yansıyabilmekte.

  5 – EŞ ADAYINA KARŞI HİSLERİMİZ

  Evlenmeyi düşündüğünüz kişiye dair duygu ve düşünceleriniz olumlu yönde olmalıdır. Ve bu hisler hem birlikteyken hem de yalnızken aynı doğrultuda olmalıdır.

  Örneğin, “onun yanında kendimi iyi hissediyorum”, “yanımda olmadığı zaman onu özlüyorum” gibi.

  6 – EŞ ADAYININ KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ

  Tüm bu faktörlerin en önemlisi kişilik özelliğidir. Zira bireyin kişilik özellikleri yaşadığı süreçte edindiği deneyimlerle ve ilerleyen yıllarla değişiklik gösterse de temel yapı taşları aynı kalacaktır.

  Örneğin, kişi için dürüstlük, hoşgörü, güven, sevecenlik önemliyse bu özellikleri karşı tarafta mutlaka aramalı. Eş adayında bu özellikler yoksa nasıl olsa zamanla düzelir ve değişir diye boş temenni ile karar alınmamalı, kimse ileriki yıllarda ne olup biteceğini garanti edemez.

  7 – EŞ ADAYININ YAŞI YA DA ARADAKİ YAŞ FARKI

  Bana göre bu konuda teorilerden ziyade iki tarafta yaşadıkları deneyime göre gerek yaş hakkında gerekse aradaki yaş farkı hakkında kararı kendi vermelidir. Bu konuda ideal yaşı belirlemek ancak kişinin tercihi ve yaşadıkları deneyimle biçimlenebilir. Zira biliyoruz ki toplumsal gerçeklikte bir çok değişik örnekler birbirini yanlışlayabilmekte. O halde doğru karar bizim kendi tercihimizdir.

 2. #2
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 08.11.06
  Mesajlar: 50
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: EŞ SEÇİMİ....

  kardesim Allah herşeyin hayırlısını versin....

 3. #3
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 06.02.07
  Mesajlar: 38
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: EŞ SEÇİMİ....

  ES.A
  PAYLAŞIM İÇİN ALLAH C.C RAZI OLSUN KARDEŞİM
  EVET ZAMANIMIZDA MAALESEF DIŞ GÜZELLİK ÖN PLANDA YA İÇGÜZELLİK EVLİLİKTEN BİZ ERKEKLER MESÜLÜZ TABİKİ ÇOÇUKLARIN EĞİTİMİNDENDE BUNUN İÇİN BÜYÜK BİR YARDIMCI SEÇMEMİZ GEREKİR Kİ BU KONUYU NEKADAR ÖNEMLİ HALE GETİRİR RABBİM TÜM KARDEŞLERİME HAYIRLISINI İHSAN EDER İŞALLLAH
  SELAMETLE KARDEŞİM

 4. #4
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 11.10.06
  Mesajlar: 3.404
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: EŞ SEÇİMİ....

  selen-arzu yazdı:
  kardesim Allah herşeyin hayırlısını versin....

  AMİN KARDEŞİM.BU BİRAZDA KENDİ ÇABAMIZI GEREKTİRİR AMA.

 5. #5
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 03.12.06
  Mesajlar: 94
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: EŞ SEÇİMİ....


  Eş Seçimi

  Hayatımızın önderi Hz. Peygamberimiz, “Evlenirken eşini seçmede çok dikkatli olun. Denginizle evlenin. Çocuklarınızı da dengiyle evlendirin. Çünkü huy ve karakter soya çeker” buyuruyor.

  Rivayet edilen hadisler bu kadarla kalmıyor, bir diğerinde “Hayrı ve iyiliği güzel yüzlülerin yanında arayın” buyuruyor.

  Demek ki eş seçiminde, kesinleştirimiş ve sınırlanmış pencerelerden bakmak, yalnızca güzellik, yalnızca asalet, zenginlik, unsurlarından birini öne plana çıkarmak yeterli olmuyor. Dini hassasiyetlere sahip, aynı zamanda kişiliği gelişmiş kimselerin tercih edilmesi, ömür boyu sürebilecek mutlulukların kapısını aralıyor.

  Kişiliğini bulamamış gençlerin hayati manaları kavramasını beklemek muhal olur. Aynı kişilerden hayat düsturları olacak dini bilgileri, kalıcı ve ebedi sevgiyi, önderlerine sıkı sıkıya bağlılığı da beklemek manasız olur. Zira ehemmiyetini kavrayamadıkları düsturlara riayet etmelerini ve bunun uzun süreli olmasını istemek bir hayalden öteye geçemez.

  Kişisel bağımsızlığını elde edememiş, kendisi ve kendi hayatı hakkında karar verme yetkisi elinden alınmış gençlerin zorlandıkları evliliklerde intihar ve ihanet olayları yaygın olarak yaşanır. Bu durumda, ailelerin uygun görmesi sonucu, gençlerin rızası alınmadan, kurulan zoraki yuvalar, kurulduğu kadar hızla yıkılır. Bu ailevi “uygun görme”, hayırlı nesillerin yetişmesi için atılmış bir adım olarak görülse de, birbirlerine sevgi ve sadakatla bağlanmayı daha en başında bir kenara itmiş olan çiftlerin, sağlıklı nesiller yetiştirmeyi de başaramayacakları kesin gibidir.

  Uyumsuz evliliklerde, bırakınız sağlıklı çocuklar yetiştirmeyi, sağlıklı kişler bile sağlam kalamaz. Bizzat kendileri bir süre sonra, ailelerine, anne-babalarına rahatsızlık veren, çevrelerine huzursuzluk dağıtan bireylere dönüşürler. Bu durumda evliliğin bu hale gelmemesi, aynı zamnada da gençlerin deneyimsizliklerinin, duygusal kararlarının, sorunlara, sorunlu evliliklere, sorunlu evliliklerden neş'et edecek, toplumu zora sokacak, her tavrı geçimsiz, her davranışı problem çocukların yetişmesini önlemek için, ebeveynlerin tecrübesi ve sağduyusuyla, gençlerin hassasiyeti ve duyguları el ele verip mutlu yuvaların temeli atılmalıdır.

 6. #6
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 11.10.06
  Mesajlar: 3.404
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: EŞ SEÇİMİ....

  blue_moon208 yazdı:
  ES.A
  PAYLAŞIM İÇİN ALLAH C.C RAZI OLSUN KARDEŞİM
  EVET ZAMANIMIZDA MAALESEF DIŞ GÜZELLİK ÖN PLANDA YA İÇGÜZELLİK EVLİLİKTEN BİZ ERKEKLER MESÜLÜZ TABİKİ ÇOÇUKLARIN EĞİTİMİNDENDE BUNUN İÇİN BÜYÜK BİR YARDIMCI SEÇMEMİZ GEREKİR Kİ BU KONUYU NEKADAR ÖNEMLİ HALE GETİRİR RABBİM TÜM KARDEŞLERİME HAYIRLISINI İHSAN EDER İŞALLLAH
  SELAMETLE KARDEŞİM
  SAĞOLASIN KARDEŞİM.ALLAH SENDENDE RAZI OLSUN.AMİN.

 7. #7
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 28.10.06
  Mesajlar: 7.372
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: EŞ SEÇİMİ....

  KARDEŞİM GÜZEL KONU ALLAH RAZI OLSUN ..SELAMETLE...

 8. #8
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 11.10.06
  Mesajlar: 3.404
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: EŞ SEÇİMİ....

  m_muaz yazdı:
  KARDEŞİM GÜZEL KONU ALLAH RAZI OLSUN ..SELAMETLE...
  ALLAH HEPİMİZDENEDE RAZI OLSUN ABİM SAĞOL.

 9. #9
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 03.02.07
  Mesajlar: 1.938
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: EŞ SEÇİMİ....

  Peyygamberimiz bir Hadisi Şeriflerinde kadını dört şey için alın diyor malı içingüzelliği için soyu için dini için olanu sizler yinede dini için olanı alın buyuruyor.
  Bundan kriterlerden yola çıkarak eş seçimlerine dikkat etmeliyiz
  Cenabı ALLAH bütün müminlere ve Ümeti MUHAMMEDE hayırlı eşler nasip eylesin AMİN
  Tespitlerin çok yerinde kardeşim ALLAH razı olsun

 10. #10
  Forum Üyesi
  Durum: Çevrimdışı
  Üyelik Tarihi: 11.10.06
  Mesajlar: 3.404
  Teşekkür ve Beğeni

  RE: EŞ SEÇİMİ....

  omerislam yazdı:

  Eş Seçimi

  Hayatımızın önderi Hz. Peygamberimiz, “Evlenirken eşini seçmede çok dikkatli olun. Denginizle evlenin. Çocuklarınızı da dengiyle evlendirin. Çünkü huy ve karakter soya çeker” buyuruyor.

  Rivayet edilen hadisler bu kadarla kalmıyor, bir diğerinde “Hayrı ve iyiliği güzel yüzlülerin yanında arayın” buyuruyor.

  Demek ki eş seçiminde, kesinleştirimiş ve sınırlanmış pencerelerden bakmak, yalnızca güzellik, yalnızca asalet, zenginlik, unsurlarından birini öne plana çıkarmak yeterli olmuyor. Dini hassasiyetlere sahip, aynı zamanda kişiliği gelişmiş kimselerin tercih edilmesi, ömür boyu sürebilecek mutlulukların kapısını aralıyor.

  Kişiliğini bulamamış gençlerin hayati manaları kavramasını beklemek muhal olur. Aynı kişilerden hayat düsturları olacak dini bilgileri, kalıcı ve ebedi sevgiyi, önderlerine sıkı sıkıya bağlılığı da beklemek manasız olur. Zira ehemmiyetini kavrayamadıkları düsturlara riayet etmelerini ve bunun uzun süreli olmasını istemek bir hayalden öteye geçemez.

  Kişisel bağımsızlığını elde edememiş, kendisi ve kendi hayatı hakkında karar verme yetkisi elinden alınmış gençlerin zorlandıkları evliliklerde intihar ve ihanet olayları yaygın olarak yaşanır. Bu durumda, ailelerin uygun görmesi sonucu, gençlerin rızası alınmadan, kurulan zoraki yuvalar, kurulduğu kadar hızla yıkılır. Bu ailevi “uygun görme”, hayırlı nesillerin yetişmesi için atılmış bir adım olarak görülse de, birbirlerine sevgi ve sadakatla bağlanmayı daha en başında bir kenara itmiş olan çiftlerin, sağlıklı nesiller yetiştirmeyi de başaramayacakları kesin gibidir.

  Uyumsuz evliliklerde, bırakınız sağlıklı çocuklar yetiştirmeyi, sağlıklı kişler bile sağlam kalamaz. Bizzat kendileri bir süre sonra, ailelerine, anne-babalarına rahatsızlık veren, çevrelerine huzursuzluk dağıtan bireylere dönüşürler. Bu durumda evliliğin bu hale gelmemesi, aynı zamnada da gençlerin deneyimsizliklerinin, duygusal kararlarının, sorunlara, sorunlu evliliklere, sorunlu evliliklerden neş'et edecek, toplumu zora sokacak, her tavrı geçimsiz, her davranışı problem çocukların yetişmesini önlemek için, ebeveynlerin tecrübesi ve sağduyusuyla, gençlerin hassasiyeti ve duyguları el ele verip mutlu yuvaların temeli atılmalıdır.

  KATILIM İÇİN ALLAH RAZI OLSUN.EMEĞİNE SAĞLIK

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Yeni..görüntülü şehid mücahid seyyid kutubun hayati...
  Konu Sahibi furkan_02 Forum Dini Filmler
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 23-08-2008, 17:49
 2. sen kimsin?
  Konu Sahibi Rabia-Adeviye Forum Sesli Görüntülü Dini Sohbetler
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 22-05-2008, 01:26

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •