Hz. Ali'nin (k.v) Cihada Gitmek İstemeyen Topluluğa Konuşması;

(SALAT VE SELAMDAN SONRA)

CİHAD, CENNETİN BİR KAPISIDIR, KİM BU KAPIDAN YÜZ ÇEVİRİRSE, ALLAHU TEALA ONA AŞAĞILANMA VE REZİL OLMA GÖMLEĞİNİ GİYDİRİR. HÜSRAN VE ZİLLET ARTIK ONUN SIFATI OLUR.

EY İNSANLAR!

BEN SİZİ GECE GÜNDÜZ, AÇIK VE GİZLİ YOLLARLA, HER ÇEŞİT METOTLARLA, O İNSANLARA KARŞI SAVAŞMAYA TEŞVİK ETMİŞTİM. ONLAR SİZE SALDIRMADAN ÖNCE , SİZ KENDİNİZ ONLARA SALDIRIN DEMİŞTİM. CANIM KUDRET ELİNDE OLAN ALLAH’A HAMD OLSUN Kİ HER ZAMAN ŞU KURAL GEÇERLİ OLMUŞTUR :"HANGİ MİLLET, EVLERİNE SALDIRILMAK SURETİ İLE TECAVÜZ EDİLİRSE, O MİLLET DAİMA REZİL VE ZELİL OLUR."

AMA SİZ, YILGINLIK GÖSTERDİNİZ. ELLERİNİZİ BAĞLAYARAK OTURDUNUZ. SÖZLERİM SİZE AĞIR GELDİ VE ONU DİKKATE ALMADINIZ. SONUNDA İŞ O NOKTAYA GELDİ Kİ, SİZE ARKA ARKAYA SALDIRILDI. O GAMİT KABİLESİNİN ADAMLARINDAN OLAN ASKERLER, EL-EMBAR’A SALDIRDILAR. GENEL VALİSİ HASSAN B. HASSAN’I ÖLDÜRDÜLER. ONUNLA BİRLİKTE PEK ÇOK ERKEK VE KADINI İMHA ETTİLER. BİR SİPAHİ ASKER EVE GİREREK MÜSLÜMAN KADIN VEYA ZİMMİ KADIN AYIRT ETMEDEN, AİLENİN KULAĞINDAN KÜPLERİNİ, AYAKLARINDAN DA SÜSLERİNİ SOYUP RAHATÇA ÇEKİP GİTMEKTE VE ONA HİÇBİR KİMSE BİR KELİME BİLE SÖYLEYEMEMEKTEDİR. EĞER İZZET-İ NEFİS SAHİBİ BİR MÜSLÜMAN, BU DURUMU GÖREREK ÜZÜNTÜSÜNDEN ÖLÜRSE, BENİM NAZARIMDA KÖTÜLENMEYE LAYIK DEĞİL, BİLAHARE ÖVÜLMEYE LAYIKTIR.

YAZIKLAR OLSUN!
YAZIKLAR OLSUN!
KALBİ ÇATLATAN, AKLI MANTIĞI DURDURAN VE İNSANI KEDERE BOĞAN HALİNİZE YAZIKLAR OLSUN Kİ,

YANLIŞ YOLDA OLDUKLARI HALDE, ONLAR ARALARINDA BÖYLE KENETLENMİŞ OLSUNLAR DA SİZLER HAKLI OLDUĞUNUZ HALDE DARMADAĞINIK VE CESARETSİZ OLASINIZ.

SİZ HEDEF YAPILDINIZ. SİZE OKLAR YAĞDIRILDI; AMA HİÇ OK ATMIYORSUNUZ. SİZE SALDIRILDI, SİZ BUNA CEVAP VERMİYORSUNUZ. AÇIKÇA GÖZÜNÜZ ÖNÜNDE ALLAH(cc)’A İSYAN EDİLİYOR DA, SİZİN KILINIZ KIPIRDAMIYOR.

EĞER SİZE, KIŞIN ONLARA SALDIRIN DERSEM; HENÜZ ŞİDDETLİ SOĞUK VE AYAZ ZAMANIDIR DİYORSUNUZ. EĞER SICAK MEVSİMDE DÜŞMANINIZA SALDIRIN DERSEM; ŞİMDİ ORTALIĞIN ALEV ALEV YANDIĞI BİR SIRADIR, BİRAZ ARA VERDE ŞİDDETLİ SICAK DÖNEMİ GEÇSİN DİYORSUNUZ. AND OLSUN Kİ, EĞER SİZ SOĞUKTAN VE SICAKTAN KAÇIYORSANIZ, KILIÇTAN ÇOK DAHA FAZLA KAÇARSINIZ.EY ERKEK GÖRÜNÜŞLÜ OLUP DA ERKEK OLMAYANLAR!

EY KORKULUK GİBİ DİKİLEN HAYALİ VARLIKLAR!

EY AYAĞINA SÜS TAKANLAR GİBİ AKLI OLANLAR!

VALLAHİ SİZ İTAATSİZLİKLERİNİZLE, BENİM BÜTÜN TEDBİLERİMİ, DÜŞÜNCELERİMİ MAHV ETTİNİZ. BENİM İÇİMİ ELEM VE ÖFKE DOLDURDUNUZ. NİHAYET KUREYŞLİLERE, "EBU TALİP OĞLU (ALİ) YİĞİT OLMASINA YİĞİT; AMA SAVAŞ USULÜNÜ BİLMİYOR" DEDİRTTİNİZ. HALBUKİ BENDEN DAHA FAZLA SAVAŞ USULÜNÜ BİLEN VE O İŞİN ERİ OLAN KİMDİR? ALLAH (cc) ŞAHİTTİR Kİ, DAHA BEN 20 YAŞINDAN KÜÇÜKKEN SAVAŞMAYA BAŞLADIM, ŞİMDİ İSE 60 YAŞINI GEÇTİM. FAKAT BİR KİMSENİN SÖZÜ DİNLENMEZSE, ONUN GÖRGÜSÜ VE BİLGİSİ NE İŞE YARAR! BİNBİR ÇEŞİT HÜNERİ OLSADA KİMSE İNANMAZ (BU SON CÜMLEYİ ÜÇ KERE TEKRARLADI)

(Ebu’l-Hasen en-Nedvi, Hz.Ali, s.204-206)