Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
Sayfa 9 Toplam 37 Sayfadan BirinciBirinci ... 789101119 ... SonuncuSonuncu
81 den 90´e kadar. Toplam 367 Sayfa bulundu

Konu: Görmediklerimiz, duymadıklarımız

Forum Üyesi
    Durum: Çevrimdışı
    Teşekkür ve Beğeni

Aişe validemizin hizmetçisi Ümmü Dürde anlatıyor:

Bir gün Aişe (r.a.)’a yüz bin gümüş para getirildi. Paranın hepsini dağıttı. Kendisi oruçluydu.
    Ben; "Dağıttığın o paradan bir gümüş ayırarak et aldırıp onunla iftar edebilirdin" dedim.
    O; "Daha önce hatırlatsaydın öyle yapardım." karşılığını verdi.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Hz. İsa (a.s) bir gün bir hastaya rast geldi. Hasta adam hem felçli, hem cüzzamlı, hem de alaca hastalığından ıstırap çekiyordu ve üstelik gözleri de görmüyordu. Buna rağmen adam hiçbir şikâyet etmeden, “Allah’a hamd olsun. Rabbim birçok insanın uğradığı dertlerden beni kurtardı” diye şükretmekteydi.

Hz. İsa (a.s) sordu: “Nedir o dertler?”
    Adam şu güzel cevabı verdi:
    "Ya İsa, neler olacak, Allah’ı tanımamak, O’na inanmamak. Rabbime şükrolsun ki beni zatını tanımama bilgisizliğinden kurtarıp marifet kaftanıyla şereflendirdi."

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Ebedi saadeti, fani dünyada arayıp arzulamak, gafletin ve akılsızlığın en koyu halidir

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Yaprağa yeşili katan, dalda (odunda) meyveyi yaratan, gülde kokuyu unutmayan yalnızca sensin Ya Rabbi!

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Bir yolcu; üç beş günlüğüne misafir olarak kalacağı otel odasına valizler dolusu elbise ve eşya ile gitse; Beş günün sonunda ise her şeyini otel odasında bırakıp evine dönse akıllıca bir iş yapmış olur mu?...

İşte; Dünya hayatımız, ahiret hayatımızın yanında göz açıp kapamak kadar kısa sayılır.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Bir gün İbn-i Sina, bir münazara sırasında Ebu Said Ebu’l Hayr’a: ‘’Allah kâinatın neresinde?’’ diye bir soru sorar. Ebu Said bu soruya, Allah’ın mekândan münezzeh oluşuna bir misal olarak şu cevabı verdi:

‘’Ey İbn-i Sina! Sen hekimsin. Ruhun vücudunun neresinde olduğunu söyle, ben de sana Allah’ın kâinatın neresinde olduğunu söyleyeyim.’’

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Arkadaş seni Allah’ı zikretmekten hangi şey alıkoyuyorsa hakikatte asıl sevdiğin şey o’dur.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Şeytan malı ya israf ettirir veya cimrilik ettirir. Hayra harcamaktan alıkoyar. Yoksul olursun, elin daralır diye korkutur. Sadakanın malı azaltmayacağı ise ayet-i kerimede şöyle bildirilmiştir.

“Mallarını Allah yolunda harcayanların hali, yedi başak bitiren ve her başağında yüz dane bulunan bir tohuma benzer. Allah dilediğine daha fazla da verir.” (Bakara Suresi, 261)
    Peygamber efendimiz (a.s.m.), yemin ederek: ‘’Sadaka vermekle mal azalmaz’’ buyurdu.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Erdeşir adında bir zat Arap hekimlerinden birine yemek yemekle ilgili olarak:

“Efendim bir günde ne kadar yemek yemek gereklidir,” diye sorunca, hekim:
    “Yüz dirhem kâfidir,” diyerek cevap verir.
    Erdeşir :
    “İyi de efendim, bu kadarı insana nasıl kuvvet verir ki,” deyince hekim:
    “Bu kadar yemek seni sırtında taşır ki bu da senin yaşaman için gerekli olandır. Ancak bundan fazlasını yersen, bu sefer sen onu sırtında taşımış olursun,” diye cevap vermiş.

“Ey yemek adabını bilmeyen kişi! Bilesin ki yemek; yaşamak ve Allah’ın nimetlerini şükür ile anlamak içindir. Oysa sen yaşamayı, yemek içindir diye düşünüyorsun.”

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Evliya’nın üç özelliği vardır; Takva, edep ve ibadet.

Sayfa 9 Toplam 37 Sayfadan BirinciBirinci ... 789101119 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bookmarks