Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
Sayfa 8 Toplam 41 Sayfadan BirinciBirinci ... 67891018 ... SonuncuSonuncu
71 den 80´e kadar. Toplam 410 Sayfa bulundu

Konu: Kıssa kısa dini hikayeler

Yasaklı Kullanıcı
    Durum: Çevrimdışı
    Teşekkür ve Beğeni

Alıntı KRMUS´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ebû Osman’dan rivâyet edildiğine göre o, şöyle demiştir: “Îsâ (as) bir dağın başında duâ ederken İblis yanına geldi ve “Her şeyin Allah’ın takdiriyle olduğunu iddiâ eden sen misin?” diye sordu. O da “Evet” dedi. Bunun üzerine: “O zaman kendini dağdan aşağı at, sonra da “Allah’ın takdîri buymuş.” de bakalım.” dedi. Îsâ (as): “Ey mel’un şeytan! Allah kullarını imtihan eder, kullar O’nu deneyemez. Kula gereken şey tevekkül ve nîmetlere şükürdür.” dedi.

İnsanlara gereken şey Allah’ın inâyet ve lütuflarının cezbelerine kavuşmak için rızâsını talep yolunda emir ve nehiylerine uymak için gayret ederek Allah’ın keremi ve fazlına güvenmektir.
    Bu hikaye şüpheli olabilir diye düşünüyorum...Şeytan Lain İsa A.S. 'a yaklaşamaz ...Haydi yaklaştı ders veremez...Haydi verdi...Hz İsa A.S. Allah C.C. dan başka kimse ömürü bilemez ...
    Haydi sen Adem A.S. a secde et bakalım Müddetin bitecek mi ? diyebilirdi...

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Alıntı en-sonebi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu hikaye şüpheli olabilir diye düşünüyorum...Şeytan Lain İsa A.S. 'a yaklaşamaz ...Haydi yaklaştı ders veremez...Haydi verdi...Hz İsa A.S. Allah C.C. dan başka kimse ömürü bilemez ...
    Haydi sen Adem A.S. a secde et bakalım Müddetin bitecek mi ? diyebilirdi...

Ne demek istediğini tam anlamakla birlikte;
    - Şeytan Peygamberlere yaklaşmıştır, Bizim Peygamberimiz (a.s.)' a da gelmiştir.
    - Bu hikaye de Leytan Hz.İsa' ya ders vermiyor, bir nev' i (haşa) Allah' a karşı gelmesini istiyor.
    - Ve en sonunda da zaten çok güzel bir sözle Şeytanı terslemiştir.
    bir de bu taraftan bakarak anlamaya çalış bakalım kardeşim...

Yasaklı Kullanıcı
    Teşekkür ve Beğeni

İnsan Terkip üzere olunca terkipte Esma üstü olunca haddi aşar ama bu kusur değil mutmain olmaktan olabilir ve Allah C.C. na Mutmain olmak için arz eder yani dediğiniz olabilir İnsan Allah C.C. dan doğrulama isteyebilir yanlış olmaz ...Çünkü zaten istekte dahi talep vardır...diye düşünüyorum...

Yasaklı Kullanıcı
    Teşekkür ve Beğeni

İbrahim A.S. böyle bir talepte bulunmuştur...

Yasaklı Kullanıcı
    Teşekkür ve Beğeni

Aslında cevap tabi ki ders verici ancak doğruyu bulalım istedim...Sizi eleştirmek için yazmadım...

Yasaklı Kullanıcı
    Teşekkür ve Beğeni

Çünkü İsa A.S. güler cevap bile vermezdi galiba...Allah C.C. da Şeytan Laini kovardı.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Alıntı en-sonebi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aslında cevap tabi ki ders verici ancak doğruyu bulalım istedim...Sizi eleştirmek için yazmadım...

Ben de eleştiri olarak algılamamıştım zaten kardeşim. Hikayeyi açıklamaya çalışmıştım.

Yasaklı Kullanıcı
    Teşekkür ve Beğeni

Allah Razı olsun.Selam ile...Güzel insan...

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Câbir (ra)’dan rivayet edildiğine göre, Rasûlullah (sav) bir gün pazar yerine uğradı. Etrafında ashâbı da vardı. Rasûlullah, küçük kulaklı bir oğlak ölüsüne rastladı. Onun kulağından tutarak:

“-Hanginiz bunu bir dirheme satın almak ister?” buyurdu. Ashâb:

“-Daha az para ile de olsa biz almayız, onu ne yapalım ki” dediler!.. Sonra Resûl-i Ekrem:

“-Size bedava verilse ister misiniz?” diye sordu. Onlar:

“-Allah’a yemin ederiz ki, o diri bile olsa, kulaksız olduğu için kusurludur. Ölüsünü ne yapalım? diye cevap verdiler. Bunun üzerine Rasûlullah:

“Allah’a yemin ederim ki, Allah’a göre dünya, önünüzdeki şu ölü oğlaktan daha değersizdir” buyurdu.

Peygamberimiz, ashâbı eğitirken her fırsatı değerlendirmiştir. İnsanlar nazarında bir ölü oğlağın değeri olmadığı gibi, Allah yanında da bu dünyanın bir kıymeti yoktur. İnsanlar, sanki ebedî imiş gibi bu dünyaya bağlanıp kalmamalıdır.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Hz. Ali (ra) Kûfe’de hutbe verirken, Allâh Rasûlü’nden işittiğini bildirerek şöyle buyurmuştur:

“Cuma günü olunca şeytan erkenden çarşı ve pazara bayraklarıyla gider, insanlara bin bir engel çıkararak mânî olmaya, (en azından) onları Cuma’ya geciktirmeye çalışır. Melekler de erkenden gidip mescidin kapılarına dururlar. Gelenleri; birinci saatte gelenler, ikinci saatte gelenler diye yazarlar. Bu hâl, imam (hutbeye) çıkıncaya kadar devâm eder. Kişi mescidde, imamı görüp dinleyebileceği bir yere oturur, can kulağıyla dinler ve konuşmazsa, kendisine iki kat sevap vardır. Kişi uzakta kalır ve imamı dinleyemeyeceği bir yere oturur, sessiz durur ve konuşmazsa bir sevap alır. Eğer, imamı görüp dinleyebileceği bir yere oturur, fakat boş konuşma yapar, sessiz kalmazsa, ona iki vebâl yazılır…”

Cuma namazına ehemmiyet vererek câmiye erkenden gelen, imamı rahatça duyabileceği bir yere oturarak tefekkürle dinleyen ve huşû üzere bulunan kimseler, elbette böyle olmayanlara nazaran daha kazançlı çıkacaklardır.

Sayfa 8 Toplam 41 Sayfadan BirinciBirinci ... 67891018 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)