Teşekkür edenler Teşekkür edenler:  0
Beğenenler Beğenenler:  0
Beğenmeyenler Beğenmeyenler:  0
Sayfa 6 Toplam 8 Sayfadan BirinciBirinci ... 45678 SonuncuSonuncu
51 den 60´e kadar. Toplam 71 Sayfa bulundu

Konu: Her Günüm Aynı Değil !...

Forum Üyesi
    Durum: Çevrimdışı
    Teşekkür ve Beğeni

Cenâb-ı Hak cümlemize Peygamber (sav) Efendimize muhabbet ve aşkla bağlı ümmeti olabilmeyi nasib eylesin! Amin!

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Allâh’ım! Efendimiz Muhammed’e O’nun ehl-i beytine ve ashâbına salât ü selâm eyle ve üzerlerine dâimâ bereket ve lutfunu indir.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Fahr-i Kâinât (sav)’in rûhâniyetine bürünmekten başka çâremiz yoktur! Bütün çâresizlerin yegâne çâresi Allah Teâlâ’dır.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Peygamber Efendimiz (sav) ardı ardına üç defa:
    “-Vallahi îmân etmiş olmaz!” buyurmuştu. Sahâbîler:
    “-Kim îmân etmiş olmaz, yâ Rasûlâllah?” diye sordular.
    Efendimiz (sav):
    “-Yapacağı fenâlıklardan komşusu emniyet içinde olmayan kimse!” buyurdu.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Ebû Zer Cündeb İbni Cünâde (ra) şöyle dedi:

“-Ey Allah’ın Resûlü! Hangi amel daha üstündür?” dedim.
    “-Allah’a iman ve Allah yolunda cihaddır” buyurdu.
    Ben:
    “-Hangi (esir veya) köle (yi âzat etmek) daha faziletlidir?” dedim.

“-Sahiplerine göre en kıymetli ve bedeli en yüksek olanı” buyurdu.
    “-(Cihad ve köle âzâdını) yapamazsam?” dedim.
    “-(Bir) iş yapana yardım edersin veya işini beceremeyenin işini görürsün” buyurdu.
    “-Ey Allah’ın Resûlü! Bunlardan hiçbirini yapamazsam?” dedim.
    “-İnsanlara zarar vermezsin. Zira bu da kendi kendine iyilik etmen demektir” buyurdu.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Ebû Necih İrbâz İbni Sâriye (ra) şöyle dedi:

“Rasûlullah (sav) bize çok tesirli bir öğüt verdi. Bu öğütten dolayı kalpler ürperdi, gözler yaşardı. Bizler:
    “-Ey Allah’ın Rasûlü! Bu öğüt, sanki ayrılmak üzere olan birinin öğüdüne benziyor, bari bize bir tavsiyede bulun,” dedik. Bunun üzerine:
    “-Size, Allah’a çok saygı duymanızı, başınıza bir Habeşli köle bile emir olsa, onu dinleyip itaat etmenizi tavsiye ederim. Benden sonra sağ kalıp uzunca bir hayat sürenler pek çok ihtilaflar görecekler. O zaman sizin üzerinize gerekli olan, benim sünnetime ve doğru yolda olan Hulefâ-yi Râşidîn’in sünnetine sarılmanızdır. Bu sünnetlere sımsıkı sarılınız. Sonradan ortaya çıkarılmış bid’atlardan şiddetle kaçınınız. Çünkü her bid’at dalâlettir, sapıklıktır” buyurdular.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Regaib kandili, dini literatürümüzde “üç aylar” olarak bilinen rahmeti, bereketi ve mağfireti bol olan manevîyât mevsimine girdiğimizin habercisidir. Regaib, elde edilmesi arzu edilen değerler, ihsanı bol, arzu edilen büyük sevap anlamlarına gelir.

Receb ayının ilk Cuma gecesine “Leyle-i Regâib” denir. bu gece, Allah’ın rahmet ve bağışlamasının bol olduğu, duaların kabul edildiği bir mübarek gecedir. Peygamber Efendimiz, bazı gecelerde duaların reddedilmeyeceğine dair şöyle buyurmuştur: ““Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar geri çevrilmez: Bunlar: Recebin ilk Cuma gecesi, Şabanın on beşinci gecesi, Cuma geceleri, Ramazan Bayramı gecesi, Kurban bayramı gecesi.”

Peygamber Efendimiz (sav)’in anne rahmine regaib gecesinde düştüğüne (şeref vermiş olduğuna) dair yapılan bir rivayet, pek uygun görülmemektedir. Çünkü bu gece ile Peygamber (sav)’in doğumu arasında geçen zaman, bunun aksini göstermektedir. Ancak Hz. Âmine’nin, Fahri Âlem Efendimiz’e hamile olduğunu bu geceden itibaren anlamış olduğu düşünülebilir. Bununla birlikte Regaib gecesi, mübarek bir gecedir. Zaten Regaib, nefis, arzu edilen, bahası ağır, ihsan ve lütfu bol anlamına gelen “Râgibi’nin” çoğuludur. Bu geceyi ibadetle ihya etmenin sevabı pek çoktur.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Ebû Zer (ra)’den rivâyet edildiğine göre Nebiyy-i Ekrem (sav) şöyle buyurdu:

“Üç sınıf insan vardır ki kıyamet günü Allah onlarla konuşmaz, yüzlerine bakmaz, onları temize çıkarmaz. Hem de onlar için elîm (can yakıcı) bir azap vardır.”
    Râvî dedi ki:
    Rasûlullah (sav) bu cümleyi üç kere tekrarladı. Sonra Ebû Zer (ra):
    “–O hâlde bu kimseler tam bir mahrumiyete ve hüsrana uğramışlardır. Onlar kimlerdir, ey Allah’ın Rasûlü?” diye sordu.
    Rasûl-i Ekrem (sav) de:
    “–Elbisesini kibirle yerlerde sürüyen, yaptığı iyiliği başa kakan ve yalan yere yemin ederek ticaret malını iyi bir fiyata satmaya çalışandır” cevabını verdi.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Rivâyete göre iyiliği emreden ve kötülüğü yasaklayan bir genç vardı. Hârun Reşid onu hapse attırdı, helâk olması için de pencereleri ve delikleri kapattırdı. Birkaç gün sonra genç bir bahçede gezinti yaparken görüldü. Reşid onu yanına getirtti ve: “Seni hapisten kim çıkardı?” diye sordu. Genç: “Beni bahçeye sokan.” diye cevap verdi. “Seni bahçeye kim soktu?” sorusuna da: “Hapisten çıkaran” cevabını verdi.

Hârun Reşid şaşakaldı ve ağladı. Gence iyilikte bulunulmasını ve onun bir ata bindirilerek önünde şöyle çağırılmasını emretti: “İşte bu adam Allah’ın aziz ve kıymetli kıldığı, ancak Hârun’un kötülük yapmak istediği kimsedir. Allah ise ancak ona ikramda bulunmayı ve onun saygı görmesini takdir etmiştir.

Forum Üyesi
    Teşekkür ve Beğeni

Rasûlullah (sav) Efendimiz’e bir gün:

“-Yâ Rasûlâllah! Allah’tan başkasına hiç ibadet ettiniz mi?” diye soruldu.
    “-Hayır!” cevabını verdi.
    “-Hiç içki içtiniz mi?” diye soruldu.
    “-Hayır! Ben Kitap ve îmânın ne olduğunu bilmezken bile, onların yaptıkları şeylerin küfür olduğunu bilirdim.” buyurdu.

Sayfa 6 Toplam 8 Sayfadan BirinciBirinci ... 45678 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)