PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : KARI-KOCAYA CENNETİ KAZANDIRAN ANLAYIŞ NEDİR?

Ravza_Nur
27-09-2006, 16:33
Dinin yol göstericiliğinden istifade etmeyi isteyen aileler, mutlu olur, huzurlu olur, başkalarının şöyle ya da böyle bir hayat içinde oluşları onların mutluluk ve huzurlarına gölge düşüremez.

Çünkü dindarlar dini ölçülerle bakarlar hayatlarına. Din ise mutlu kılacak, mesut edecek anlayışlar sunar kendilerine. İsterseniz geçmiş eserlerden bazı misallerle bakalım aile hayatı anlayışına. Görelim, onlar aileyi ne türlü bir (kader) anlayışıyla ayakta tutmuşlar, nasıl bir muhakeme ve mantıkla yuvalarını yıkılmaktan korumuş, örnek olmuşlar?

Asmaî anlatıyor:

Çölde gidiyordum. Bir çadırın önünde karı koca gördüm. Hanım dış görünüş bakımından güzel, adam ise çirkin, hem de fakir. Yaklaşıp imtihan yollu bir soru sormak istedim.

Dedim ki:

Hanımefendi, ne şanssız biriymişsin sen. Baksana böylesine bir güzelliğe sahipken böylesine çirkin ve fakir birine düşmüşsün!

Kadın dudaklarını bükerek bana şöyle acı acı baktıktan sonra dedi ki:

Sen ne kötü adammışsın ki böyle yuvamızı yıkacak sözler söylüyorsun. Bilmiyor musun ki benim evliliğimde bütün selahiyet benim elimde değildir. Kaderin hissesi vardır. Kader ise asla zulmetmez. Böyle hükmetmişse münasip olanı böyledir. Sen diyebilir misin, Hanım, kader bu adamla evlendirmiş; ama yanlış yapmış, sana zulmetmiş?”

Asmaî diyor ki:

Diyemem dedim. Kaderin zulmettiğini söyleyemem. Elbette kader adildir. Hükmünde zulüm olmaz.

Öyle ise dedi söyle bakalım. Gerçekten de ben iyi biriysem beyimin de iyi biri olması muhtemeldir ki, kader benim gibi iyi birini nasip eylemiş ona. Doğru değil mi bu?

Hanım, bundan sonra da şunları ilave eder sözlerine:

Şimdi bana düşen, kaderin yazdığı bu yazıya razı olup müşterek hayatımızı cenneti kazanacak şekilde yaşamaktır. Ben beyimdeki olumsuzluklara sabredersem, beyim de benim gibi iyi birine sahip olduğundan dolayı şükrederse, ikimiz de cenneti kazanmış oluruz. Cennet kazandıran evlilikten daha güzel ne olabilir?

Asmaî bunları anlattıktan sonra diyor ki:

Yuvayı dişi kuş yapar, derler. Ben buna gönülden inandım. Çadırın önündeki bu hanım öylesine bir yuva yapma dersi verdi ki ömür boyu unutamam onun sözlerini.

Evet, Müslümanlarda evliliğe bakış böyle şekillenir.

Böylesine bir sağlam inanç ve anlayıştan sonra yıkılır mı aile? Medya ne kadar cazip görüntüler sergilerse sergilesin. Kötü kimseler ne türlü telkinde bulunursa bulunsun.

Burada Batılı’ların itirafları geliyor aklımıza.

Diyorlar ki:

Müslüman toplumda aile çok sağlam, nesil de kolay kolay bozulmuyor bu yüzden.

Evet, bütün mesele bizi biz yapan kültürümüze bağlı kalıp ailemizi ayakta tutan ölçülerimize sadık oluşumuzda.

İsterseniz bir de aile içinde beyin anlayışından bir örnek sunalım!

Bunu da Ebülleys anlatıyor

Alimin birinin hanımının çenesi çok düşük, kendisi de beceriksizdi. Ona, ‘Ne tutuyorsun bunu, bırak gitsin.’ dediler.

Şöyle cevap verdi:

Bırakırsam ikimiz de kaybederiz. O kaybeder. Çünkü benim gibi sabırlısını bulamaz. Ben kaybederim, çünkü sabrım sebebiyle kazandığım bu sevabı bulamam.

Bir ailenin hanımı öyle, beyi de böyle düşünürse elbette bu aile yıkılmaz, yuvasında yeller esmez. Asırlar boyu ayakta durur bütün menfi telkin ve teşviklere rağmen..YAZAR:AHMET ŞAHİN

aci badem
27-09-2006, 16:44
selamün aleyküm kardesim
cok güzel bir paylasim ALLAH cümlemizede hayirli cenneti kazandiracak
esler nasip etsin

Ravza_Nur
27-09-2006, 16:47
aleyküm selam amin inş kardeşim rabbim gönlünüze göre versin dua ile

fidan
27-09-2006, 16:56
s.a. allah razı olsun ablacım çok güzel bi paylaşım a.e.o.

Ravza_Nur
27-09-2006, 17:00
a s değerli kardeşim rabbim cümlemizden razı olsun sende allaha emanet ol dua ile

tuba20
27-09-2006, 17:16
allah razı olsun abla bu güzel paylaşım için

konak
27-09-2006, 18:02
Güzel bir örnek, güzel bir paylaşım. Neden güzel örnek çünkü bugün bu tarzda eş bulmanın çok zor olduğuna inanıyorum. Bu hem erkek için geçerli hemde bayan için. Ama gerçekten de düşünün bir bay asabi ve bayan sabır taşı imanlı bir kardeşimiz. o evde kolay kolay entrikalar oynanmaz, yuva kolay bozulmaz. Aynı şeyi tersine düşünürsek yine sonuç mutluluk güzel bir yuva olur. Her zaman söylenir eşler bir bütünün parçalarından sadece yarısıdır önemli olan öteki yarının imanlı, anlamlı ve paylaşımcı olmasıdır.
Rabbim gönlünüze göre versin.
Selam ve dua ile.

DUN_SURGUNU_YA
27-09-2006, 18:40
Allah razı olsunB)

Ravza_Nur
27-09-2006, 19:42
konak yazdı:
Güzel bir örnek, güzel bir paylaşım. Neden güzel örnek çünkü bugün bu tarzda eş bulmanın çok zor olduğuna inanıyorum. Bu hem erkek için geçerli hemde bayan için. Ama gerçekten de düşünün bir bay asabi ve bayan sabır taşı imanlı bir kardeşimiz. o evde kolay kolay entrikalar oynanmaz, yuva kolay bozulmaz. Aynı şeyi tersine düşünürsek yine sonuç mutluluk güzel bir yuva olur. Her zaman söylenir eşler bir bütünün parçalarından sadece yarısıdır önemli olan öteki yarının imanlı, anlamlı ve paylaşımcı olmasıdır.
Rabbim gönlünüze göre versin.
Selam ve dua ile.yorumunuz gereçekten güzel allah razı olsun böyle açıklayıcı yorumlar yaptığınız için selam ve dua ile

adminbaba
29-09-2006, 20:13
arkadaşlar bekar erkek ve bayanlara evlilik denildiği zaman çok basit birşey miş gibi bakıyorlar yada aman boş ver sırası gelince olur gözüyle bakıyorlar. ama bir ömür boyu geçireceği kişinin o olacağını bilmiyor mu acaba.
yanlış bir seçimin nelere maal olacağını hesap etmez mi.
huzursuz bir ev, gülmeye ve sevgiye muhtaç insanların bulunduğu bina,sara,villa,vs işte herneyse o ev değil sadece taş yığınıdır......

Tayfun_Dokgoz
29-09-2006, 20:39
PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER ALLAH RAZI OLSUN ALLAH ( C.C ) TÜM HANIMLARA VE BEYLERE BÖYLE EŞLER NASİP EYLESİN.

HEVES
03-10-2006, 08:53
SELAMÜN ALEYKUM KARDEŞİM GÜZEL BİR KONU EMEĞİNE ELLERİNE SAĞLIK.RABBİM HERKEZE HAYIRLI EŞ ve HUZURLU YUVALAR NASİP EYLESİN....

mustafa_xtar
03-10-2006, 09:21
Allah razı olsun zerda hanım Kadere teslimiyet açısından da güzel bir örnek. Elimizden kaçırdık diye üzelmemiz değilde, Allahın taktire ve Rabbim benim için iyisini ister mantığı ve duygusu hakim olabilirse bizde kadere ve Allaha teslim oalbiliriz. TAm anlamıyla.
Sevgilerle

goNuL_
03-10-2006, 09:23
S.A KARDEŞİM ASLINDA İŞTE ÖNEMLİ OLAN NE BURDA ALLAH YOLUNDA ALLAH VE RESULUNU SEVEN BİRİ İLE EVLENMEK Bİ GÜN SORMUŞLAR ALLAH KORKUSU OLAN BİRİNDEN Mİ KORKULUR YOKSA ALLAH KORKUSU OLMAYANDANMI TABİKİ ALLAH KORKUSU OLMAYANDAN KORKULUR ALLAH KORKUSU VE SEVGİSİ OLAN BİRİ TÜM DAVRANIŞLARINDA ONU DÜŞÜNEREK HAREKET EDER SABIRLI OLUR SEVGİYLE DAVRANIR EŞİNE ONU KIRMAK İSTEMEZ EVİNDEKİ HUZURUNUN BOZULMAMASI İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPAR KARŞI TARAFTA BÖLE OLSA ASLINDA MÜKEMMEL BİR EVLİLİK OLUR PEKİ BİZE NE DEMEK DÜŞER RABBİM CÜMLEMİZE BÖLE EŞLER NASİP ETSİN EVDE SAADETİ HUZURU SAĞLAYACAK EŞLER AMİNNNN AYRICA KARDEŞİM SAĞOL ALLAH RAZI OLSUN ÇOK GÜZEL BİR PAYLAŞIM İDİ.

nihal yildiz
03-10-2006, 09:44
Mrb yazilarinizin bir kacini okudum gercekten harika diyebilirim.Bu devirde es bulmak cok zor Allah herkesin gönlüne göre versin..ve tabii en önemlisi hayirlisini nasip eder insallah.

polyana
03-10-2006, 12:41
s.a. arkadaşlar, çok önemli bir konu gerçekten, allah razı olsun, bu devirde evlenmek çok zor ve dikkat isteyen bir konu,allah cümlemizin karşısına hayırlı insanlar çıkarsın ve hayırlı yuvalar kurmayı nasip eylesin.

VEYS
03-10-2006, 12:52
KARI-KOCAYA CENNETİ KAZANDIRAN ANLAYIŞ NEDİR?

TEK KELİME B) SEVGİ-SAYGI B) DIR...

Eşlerin birbirne sevgi dolu bakması bile onlara sevaptır.

Allah razı olsun.B)

Ravza_Nur
03-10-2006, 13:20
bende şunu ekliyeyim veys bey hoşgörü okadar önemli bir faktörki anlatamam mutlu bir evlilikte eşler kendilerinden ödün verebilmeliki mutlu oluna bilsin selam ve dua ie

VEYS
03-10-2006, 17:30
kesinlikle katılıyorum yakın akrabamda goruyorum bi sorun odugu zaman aralarında ıkısıde bırbırınden odun verıyor bunu gorebılıyorum arada bır dertlesıyoruz soyluyorlar karsılıklı bırbırlerıne sevgı - saygı cer cevesınde herseyın yolunda olunacagı nı soyluyorlardı buda benı mutlu edıyordu yanı dedıgım gıbı

B)B)B)B)B) SEVGİ---------------------SAYGI B)B)B)B)B)

Abd_Rana
06-10-2006, 20:39
Allah herkese cenneti kazandiracak,hayirli nasibler versin...
diger kardesleriminde soyledigi gibi bu zamanda insan insana guvenmeyi birakalim aile ici guven bile yok olamak uzere..
bayanlar baylara olan guvensizliklerinden yakinir
baylarda bayanlara olan guvensizliklerinden yakinirlar...
bu zamandaki evliliklerde "sevgi ,saygı ,hosgoru" gibi değerler
goz ardı ediliyor...

bu konu hakkında bilgileriniz için tşk...Allah razı olsun...

Ravza_Nur
06-10-2006, 20:48
değerli kardeşim herzaman söylediğim bir söz vardır bilmem siz katılırmısınız ama artık günümüzde önceliklerimiz başkalaştı önceleri manevi nedenlerle yuva kurulurken şimdi ise maddiyata dönüldü artık eşin para getiriyorsa kıymetli yok getiremiyorsa hemen mahkeme eğer eşin sana hediye alıyorsa özel günlerini hatırlıyorsa kıymetli yoksa mahkemeye eğer annesi babası kardeşi varsa bu sorundur bu eş sanki ****en zenbille inmiştir sanki hayatında senden başka kimse olmayacaktır yani okadar çokki sırala dur sebeb maddiyatın öne geçmesi çözüm ise maneviyatın öne geçmesi dua ile

FATMA_ERGUN
06-10-2006, 21:04
zerda yazdı:
değerli kardeşim herzaman söylediğim bir söz vardır bilmem siz katılırmısınız ama artık günümüzde önceliklerimiz başkalaştı önceleri manevi nedenlerle yuva kurulurken şimdi ise maddiyata dönüldü artık eşin para getiriyorsa kıymetli yok getiremiyorsa hemen mahkeme eğer eşin sana hediye alıyorsa özel günlerini hatırlıyorsa kıymetli yoksa mahkemeye eğer annesi babası kardeşi varsa bu sorundur bu eş sanki ****en zenbille inmiştir sanki hayatında senden başka kimse olmayacaktır yani okadar çokki sırala dur sebeb maddiyatın öne geçmesi çözüm ise maneviyatın öne geçmesi dua ile

ABLA ÇOK GÜZEL DEMİŞSİN HER ZAMAN MAHKEMEYE:)

Abd_Rana
06-10-2006, 21:08
sizin diger yazılarınızı okudum.size gönülden hak veriyorum.
zaman oyle degisti ki insanlar maddiyatcı oldu.
ilk basta soylenen sevgi saygı hosgoru konusmaları onemini yitirdi...
cevremde duyduklarım ise ;
kız verilcek kisinin evinin olması arabasının olması gibi sartlar aranır oldu...
kimse imanı bütün dinine duskun en onemlisi Allah dan korkan birini aramamıyor.
boyle oluncada simdi yasananlar ortaya cıkıyor...

bu konularda bilgilerinizden yaralanmak cok güzel...Allah razı olsun.

Ravza_Nur
06-10-2006, 21:12
kardeşim esteğfirullah hep birlikte ortak bir noktada buluşmaya çalışıyoruz evet saydığınız istekler daha çok gündeme geliyor sonra mutsuzluklar kavgalar severek evlendik ama yinede mutlu olamadık veryansınları severek evlenmekte değil suç insanımızda biraz sabır güzel ahlak tahammüllülük herşeyi düzeltecek halbuki bizler gençlerimize bu yönde nasihat verirsek inş düzelecektir gençlerimiz derken ben yaşlı değilim kendimede söylüyorummm dua ile

FATMA_ERGUN
06-10-2006, 21:16
zerda yazdı:
kardeşim esteğfirullah hep birlikte ortak bir noktada buluşmaya çalışıyoruz evet saydığınız istekler daha çok gündeme geliyor sonra mutsuzluklar kavgalar severek evlendik ama yinede mutlu olamadık veryansınları severek evlenmekte değil suç insanımızda biraz sabır güzel ahlak tahammüllülük herşeyi düzeltecek halbuki bizler gençlerimize bu yönde nasihat verirsek inş düzelecektir gençlerimiz derken ben yaşlı değilim kendimede söylüyorummm dua ile

EVET ABLA BELKİ CADILIK YAPIYOR DİYECEKLER AMA ESKİDEN SEVEREK Mİ EVLENİYORMUŞ.AMA GÜNÜMÜZ DE OLDUGU KADAR KAVGA, BOŞANMALAR OLMUYORDU.ARTIK SADECE MADDİYAT VAR MALESEF.BU YAZILARI OKUYUNCA EVLİLİKTEN VAZGEÇİYORUM

Ravza_Nur
06-10-2006, 21:23
hayır yaa ne vazgeçmesi eniştemde hazırken yapma öyle şey severek evlenmek marifet değil önemli olan hayatındaki kişiyi sevsede sevmesede sırf allah rızası için kabullenmek kadere rıza göstermek sakın vazgeçmek yok haa yüzükler bendennnn biliyorsun

FATMA_ERGUN
06-10-2006, 21:31
:):):):):):):):):):):):):):):):) ABLA ENİŞTE VARMI HANİ NERDE BEN NİYE GÖRMÜYORUM:):) NEYSE SEN YÜZÜKLERİ AL ENİŞTE KOLAY;) ÇOK YORULDUM AMA ÇOKTA GÜLDÜM SAGOL ABLAM BENİM.İNŞ RABBİM HAYIRLISINI VERSİN.AMA BEN TARTIŞAN ÇİFT ÇOK GÖRÜYORUM MAGLUM İSTANBUL BÜYÜK ŞEHİR VE HER TÜRLÜ İNSAN VAR.BEN BİRAZDA FAZLA ETKİLENİYORUM.... TAMAM BİRAZ DEGİL ÇOK FAZLA ETKİLENİYORUM.

Ravza_Nur
06-10-2006, 21:35
güldüğünü tahmin ediyorum ve aynı anda aynı şeyi düşündüğümüzüde tam sen hazır ol yüzükler benden etkilenmemeyi öğrneceksin alışacaksın daha yolun başında bile değilsin herşeye hazırlıklı olmalı insan acıya derde mutluluğa sıkıntıya kısaca evlilik kendinden ödün vermektir kendinden vazgeçmektir rabbim size hayırlsını versin dua ile

FATMA_ERGUN
06-10-2006, 21:43
zerda yazdı:
güldüğünü tahmin ediyorum ve aynı anda aynı şeyi düşündüğümüzüde tam sen hazır ol yüzükler benden etkilenmemeyi öğrneceksin alışacaksın daha yolun başında bile değilsin herşeye hazırlıklı olmalı insan acıya derde mutluluğa sıkıntıya kısaca evlilik kendinden ödün vermektir kendinden vazgeçmektir rabbim size hayırlsını versin dua ile

TAMAM ABLA Bİ ADINI SÖYLEMEDİGİN KALDIHA :):)

EVET EVLİLİK HERŞEYİ PAYLAŞMAKTIR AMA BEN HAZMEDEMEM DAYAGI VE ÖZELLİKLE BİRİNİN BENİ YÖNLENDİRMESİNİ.KATI DÜŞÜNÜYORUM AMA NE YAPİM

Ravza_Nur
06-10-2006, 21:53
o kadarda değil artık hiç söylermiyim o kendini biliyor şaka bir yana arkdaşlar buraya kadar fatoşla konuştuklarımız ciddi değildi espiri babında takıldım yanlış anlaşılmasın elbette kardeşim dayak çok kötü bir olay ve günümüzde kadın şiddet görüyor bunu kimse inkar etmiyor zate ekranlrda binlercesini seyredebiliriz üzücü bir durum güçlüyüm diye kendinden zayfı ezmek el kaldırmak şunu unutmayalımki alemde her mahluktan güçlü bir yaratan var ir karıncayı bile incitmenin hesabını soracak olan rabbim eşrefi mahlukat olarak yarattığı insanın incitilmesini sormazmı bu yola başvuranlar bunu düşünmeliler

Ravza_Nur
06-10-2006, 21:56
fatoşum bu konuyu yarın allah izin verirse diğer arkadaşlarla birdaha gözden geçirelim yorumlarıda okutalım olurmu bakalım onların görüşleri ne olacak B)B)B)

FATMA_ERGUN
06-10-2006, 22:00
BEN ANNE BABAM GİBİ BİR EVLİLİGİM OLSUN İSTERİM.BENİM BABAM 66 YAŞINDA MAŞLLAH AMA ANNEMİ ÇOK SEVER ANNEMDE BABAMI.SAYGI OLDUKTAN SONRA EVLİLİK NE GÜZEL YÜRÜYOR İŞTE.BENİM EBEVEYNLERİMDE DAYAK OLMADI İÇİN BELKİ ÇEVREDEN GÖRÜNCE FAZLA AETKİLENİYORUM.NEYSE ABLA BEN ÇIKIYORUM YETER BU GÜNLÜK SABAHA DEVAM İNŞ.HAYIRLI AKŞAMLAR

Abd_Rana
06-10-2006, 22:12
tv bir suru bu konularla ilgili programlar var .insan elinde olmadan evlilikten soguyor
bırakın evlenmeyi evliligi dusunmek bile istemiyor.
abla siz daha iyi acıklarsınız eslerin secimi cok onemli degil midir? Allah korkusu olmayan imanı bütün olmayan bir insanla evlenmekde yanlış degil midir?

Ravza_Nur
07-10-2006, 05:42
Abd_Rana yazdı:
tv bir suru bu konularla ilgili programlar var .insan elinde olmadan evlilikten soguyor
bırakın evlenmeyi evliligi dusunmek bile istemiyor.
abla siz daha iyi acıklarsınız eslerin secimi cok onemli degil midir? Allah korkusu olmayan imanı bütün olmayan bir insanla evlenmekde yanlış degil midir?
aslında mesele kişinin kendisinde bitiyor tv vb şeylerle olacak şey değil onlar sadece birer faktör iyiye kullanırsan iyidir kötüye kullanırsan kötüdür aslıl mesele kişinin kalbinde bir insan nekadar dindar olursa olsun o islam dininn güzelliklerini kalbine ruhuna sindirmemişse yaptıklarının hiç bir önemi yoktur rab katında sadece yorulmuştur çünkü bir insan kırmış ve incitmiştir ama bazen bakıyorsunuz dini yaşamadığı halde ahlakı düzgün insanlar var bu bir yaratılış bizler islam dininin güzelliklerini hayatımızın her alanında yaşarsak uygularsak hayatımız güzel olur ama sadece yaşıyorum işte dersek bu bize hiç birşey katmaz bir adım dahi atarken benim yerimde allah rasulu olsaydı davranışı nasıl olurdu hanımlarmızda benim yerinmde hz fatıma olsaydı davranışı nasıl olurdu diye düşünse hiç sorun olabilirmi erkekler kendilerini kadınlar üzerinde bir güç olarak görmemeli parayla satın aldığı ve hükmün kendisinde olduğu bir metaa olarak görmemeli hanımlar erkekleri kendilerine kul köle bilmemeli ben olmasam sen bir hiçsin gibi düşüncelerde bulunmamalı o kadar çokki bunları konuşup paylaşmak gerekli rabbim hepimize razı olacağı güzel ahlak nasip eylesin dua ile kardeşim

rbtrbaris
07-10-2006, 05:55
ALLAH(C.C) RAZI OLSUN

hafize
07-10-2006, 08:05
arkadaşlar yazınızı okudum gerçekten tartılaşacak bir konu ama bence anne ve baba evin içinde çocuklarıyla güzel iletişim kurduysa anne babayı örnek alıp çok güzel bir evlilik yapar tabi ki her ailede sorular yaşanabilir ben otuzbeş senelik evliyim hiçmi gürültü patıdı olmadı ama dayak olayını asla affetmem insan her şeye katlanmalı kadın vardır sabrınla kendinide kocasınıda cennetlik yapar aynı şekilde koca için de geçerlidir allah bizim sabrımızı sınıyor birde kızlar annesinin talihini yaşıyor kimse kimseye üstünlük taslamassa o evlilik yürür yeine göre susucaksın yerine görede konuşacaksın ileri gitmemek kırıcı olmamak şartıyla SA:DB):p

hafize
07-10-2006, 08:08
Allahım gönlünüze göre eş nasip etsin :DB):p

fidan
07-10-2006, 09:32
hafize yazdı:
arkadaşlar yazınızı okudum gerçekten tartılaşacak bir konu ama bence anne ve baba evin içinde çocuklarıyla güzel iletişim kurduysa anne babayı örnek alıp çok güzel bir evlilik yapar tabi ki her ailede sorular yaşanabilir ben otuzbeş senelik evliyim hiçmi gürültü patıdı olmadı ama dayak olayını asla affetmem insan her şeye katlanmalı kadın vardır sabrınla kendinide kocasınıda cennetlik yapar aynı şekilde koca için de geçerlidir allah bizim sabrımızı sınıyor birde kızlar annesinin talihini yaşıyor kimse kimseye üstünlük taslamassa o evlilik yürür yeine göre susucaksın yerine görede konuşacaksın ileri gitmemek kırıcı olmamak şartıyla SA:DB):p

35 sene maşallah ablacım rabbim bozmasın inşallah allah bizede nasip etsin böyle uzun ve huzurlu bir evlilik inşallah

fatma canım bak böyle güzel örneklerde var insan böyle güzel örnekleri görünce evlilikten korkmuyor yani çevremizde kötü evlilikleri değil iyi olan evlilikleri göz önünde bulunduralım ve onları örnek alalım rabbim hepimizin yardımcısı olsun bize kaldıramayacağımız yükler yüklemesin inşallah bizi zayıf olduğumuz yönlerimizden sınav etmesin inşallah akşam amcamlarda idik amcamın kızı evleneli 1 ay falan oldu o kadar güzel anlatıyorki evliliği insan evlenip yuva kurmaya özeniyor diyeceksiniz onlar daha cicim aylarındalar ama öyle değil onlar en az 1,5 senedir nişanlılar artı iki tarafta çok mantıklı düşünen insanlar herşey kendimizde bitiyor bence hayatı zehir edende kendimiziz

tsunami
07-10-2006, 10:00
s.a arkadaşlar çağımızda bulunan önemli bir sorun aslında eşler arasındaki ilgisizlik zoru görünce ayrılığı düşünmeleri.halbuki eskiden öylemiydi geçmişe baktığımızda evliliklerin temelinde sevgi ve saygı yatıyor ne zamanki bayanlar iş hayatına atıldılar beklentileri maddiyata dayalı herşeyin en iyisini istemekle evliliklerin temelinin yanlış olgular üzerine kurulmasına neden oldu. aileler artık iman zenginliği değilde maddi zenginliği fazla olanlara bakıyorlar. çok yanlış aslında ama gerçek. şu fani dünyada herşey gelip geçici ama iman ve saygı daimi.rabbim herkese hakkında ne hayırlısıysa onu nasip etsin.

mustafa_xtar
07-10-2006, 10:02
Arkadaşlar evlenmekten niye korkuyorunuz Allaha sığının evlilikten korkmayın yanlış insan seçmekten korkun, bi anlık öfkenize veya hevesinize kapılıp yanlış işler yapmayın.
Hele mantık evliliği bence çok mantıksızca bişi. Adını mantık koymuşlar. Böyle saçmalık olmaz. Yok kocamın parası var, evi var şusu var busu var, yok karım çok güzel onund parası var filan. Sevgi, saygı nerde, müslüman genç seçmek nerdeler. EEE o ilerde olur belki. Bekle çok olur.
Kendimizi kandırmaca. Hele bayan kardeşler çok dikkatli olsunlar bu konuda. Sonra son pişmanlık fayda vermiyo.
Sevgilerle

fidan
07-10-2006, 10:28
xtar kardeşim mantık evliliği deyince aklınıza ne geliyor o önemli. ben nişanlıyım ve nişanlımla bir flört dönemi yaşamadım konuştuk anlaştık yani mantıken ters olan olan bir durum olmadığı için evliliğe karar verdik eğer bu mantık evliliği ise bence hiçte mantıksız değil ama mantık evliliğinden kasıt zengin koca bulmaksa bunu ne mantıkla ne akılla nede imanla ilgisi olur bence flört etmek yanlış çünkü o zaman insan o insana bağlandığı için mantıklı düşünemiyor ve çok kolay hata yapabiliyor ve karşıdakinin kendine uyğun olmadığını ancak evlendikten sonra anlıyor bu çokmu mantıklı ??

aynifer
07-10-2006, 10:32
s.a kardeşelerim siteye yeni katılıyorum. bu konudaki yazıları kısmen okumaya çalıştım ve okuduklarımdan bir anda aklıma şu hadis geldi ve bunu tekrar araştırıp sizlerle paylaşmak istedim. eğer benden önce paylaşmış biri varsa ve benim gözümden kaçmışsa affola.

Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Kadınla dört şey için evlenilir: Malı, soyu, güzelliği ve dini için. Öyleyse, elleri toprak olası, sen dindarını al!"
Ebû Hureyre radıyallahu anh. Buhârî.

mustafa_xtar
07-10-2006, 10:44
Fidan hanım yanlış bişi yazdıysam affola zaten belirttim orda parası evi için diye sizin yaptığını bildiğimiz gibi dini çerçevede yapılan bişi tabiki ona bişey demedi. Yanlış anlaşıldıyam affola.

Hele mantık evliliği bence çok mantıksızca bişi. Adını mantık koymuşlar. Böyle saçmalık olmaz. Yok kocamın parası var, evi var şusu var busu var, yok karım çok güzel onunda parası var filan
bu şekilde yazdım. Bu mantıkla yapılan evlilik. Tekrar kırıldıysanız özür dilerim ama sözüm size değil gideceği yer belli. Allah mesut etsin.
Sevgilerle.

FATMA_ERGUN
07-10-2006, 10:50
fidan yazdı:
xtar kardeşim mantık evliliği deyince aklınıza ne geliyor o önemli. ben nişanlıyım ve nişanlımla bir flört dönemi yaşamadım konuştuk anlaştık yani mantıken ters olan olan bir durum olmadığı için evliliğe karar verdik eğer bu mantık evliliği ise bence hiçte mantıksız değil ama mantık evliliğinden kasıt zengin koca bulmaksa bunu ne mantıkla ne akılla nede imanla ilgisi olur bence flört etmek yanlış çünkü o zaman insan o insana bağlandığı için mantıklı düşünemiyor ve çok kolay hata yapabiliyor ve karşıdakinin kendine uyğun olmadığını ancak evlendikten sonra anlıyor bu çokmu mantıklı ??

TEBRİK EDERİM GÜZEL AMLATMIŞSIN.BENDE FLÖRTE KARŞITIM FİDAN SEN EN GÜZELİNİ YAPMIŞSIN

fidan
07-10-2006, 11:10
xtar yazdı:
Fidan hanım yanlış bişi yazdıysam affola zaten belirttim orda parası evi için diye sizin yaptığını bildiğimiz gibi dini çerçevede yapılan bişi tabiki ona bişey demedi. Yanlış anlaşıldıyam affola.

Hele mantık evliliği bence çok mantıksızca bişi. Adını mantık koymuşlar. Böyle saçmalık olmaz. Yok kocamın parası var, evi var şusu var busu var, yok karım çok güzel onunda parası var filan
bu şekilde yazdım. Bu mantıkla yapılan evlilik. Tekrar kırıldıysanız özür dilerim ama sözüm size değil gideceği yer belli. Allah mesut etsin.
Sevgilerle.

estf. kardeşim bende üzerime alınmadım zaten ama matık evliliğinden kasıt zengin koca bulmak yada güzel kadınla evlenmek olmamalı bende bunu anlatmak istedim zaten bir insanın parası malı mülkü olduğu için evlenen insan o insanla evlememiş parayla malla mülkle evlenmiş olur düşünün o adam bir gün parasını malını mülkünü kaybetse o kadının onla kalması için hiçbir sebep kalmayacak buda boşanmaya sebep olacak bir kadınla güzel olduğu için evlenmek te aynıdır kadının bir kaza geçirip o güzelliği yitirmeyeceği ne malum o zamanda o erkeğin onunla olması için bir sebep olmayacak oda boşanmaya sebep olacak ama iç güzelliği gönül zenginliği hiç bir zaman kaybedilmez hele bu insan bu güzelliklerini bir de islam ahlakı ile pekiştiriyorsa bu insan çok çirkin bir bayan yada çok fakir bir erkek bile olsa o insanla ömür boyu yaşanır çünkü aradığınız kriterler kolay kaybedilmez bi söz var "yüzü güzelden çabuk doyulur ama gönlü güzelden doyulmaz" diye çok doğru bi söz

rabbim inşallah bütün bekarlara allah korkusu olan insanla evlenmeyi nasip etsin
a.e.o.B)

Ravza_Nur
07-10-2006, 11:53
buraya kadar olan yorumları okudum bizim dinimizde örfümüzde adetlerimizde olmayan birşeydir flört dönemi dinimizin yasakladığı bir şeyi bizlerde elbette yapmayız ama şuna istesemde karşı çıkamıyorumrabbim beni affetsin sevgi bu bana dur dedirtiyor sevenlere kıyamıyorum hiç acı çekmelerini istemiyorum hepimiz bir şekilde kaderimizi yaşıyoruz eğer adımlarımız dinimize uygunsa hayatımızda yolunda gidiyor ama bir yerlerde yanlış yapmışsak hayatımızada etki yapıyor dua ile

FATMA_ERGUN
07-10-2006, 11:58
zerda yazdı:
buraya kadar olan yorumları okudum bizim dinimizde örfümüzde adetlerimizde olmayan birşeydir flört dönemi dinimizin yasakladığı bir şeyi bizlerde elbette yapmayız ama şuna istesemde karşı çıkamıyorumrabbim beni affetsin sevgi bu bana dur dedirtiyor sevenlere kıyamıyorum hiç acı çekmelerini istemiyorum hepimiz bir şekilde kaderimizi yaşıyoruz eğer adımlarımız dinimize uygunsa hayatımızda yolunda gidiyor ama bir yerlerde yanlış yapmışsak hayatımızada etki yapıyor dua ile

EVET İSLAM KIZLA ERKEGİN ÇIKIP GEZMESİ DOGRU DEGİL,AMA İNSAN SEVENLEREDE KIYAMIYOR.

Ravza_Nur
07-10-2006, 12:03
yaaa ben hiç kıyamam kardeşim ya sevmeyin yok sevdim diyorsanızda uğrunda herşeyi göze alın ve sevdiğnizi alın olmazmı

Ravza_Nur
07-10-2006, 12:06
ben mukabele okumaya gidiyorummm siz devam edin yarım saate kadar geliyorum şimdilik hoşçakalın dua ile

FATMA_ERGUN
07-10-2006, 12:07
zerda yazdı:
yaaa ben hiç kıyamam kardeşim ya sevmeyin yok sevdim diyorsanızda uğrunda herşeyi göze alın ve sevdiğnizi alın olmazmı

ABLA UGRUNA HERŞEYİ ALINDA.BENİM AİLEM İŞKİMİ ONAYLAMAZSA BEN O İNSANDAN VAZGEÇERİM.BELKİ AŞIK OLMAK LAZIM AMA ŞU ANKİ DÜŞÜNCEM BU.

mustafa_xtar
07-10-2006, 12:16
zerda allah kabul etsin. bizede dua et inşallah. gerçekten güzel bi başlık atmışsın bende kanayan yaramız olan bi başlık atacam yakında eve bi bilg. alayımda ondan sonra inşallah böyle faydalı olur.
Ne güzel nsanlar burda ne güzel konularda ne güzel cevaplar veriyo.
Sevgilerle.

FATMA_ERGUN
07-10-2006, 12:20
xtar yazdı:
zerda allah kabul etsin. bizede dua et inşallah. gerçekten güzel bi başlık atmışsın bende kanayan yaramız olan bi başlık atacam yakında eve bi bilg. alayımda ondan sonra inşallah böyle faydalı olur.
Ne güzel nsanlar burda ne güzel konularda ne güzel cevaplar veriyo.
Sevgilerle.

GÜZEL İNSANLAR VAR DEDİNİZ YA HANİ DİYORUM Kİ BEN KENDİ ÜZERİME ALSAM MI?:) EVET SİTENİN HAKKINI VERİRSEN BİZLERE + VERMEZSEK 0 OLARAK GERİ DÖNER.RABBİM ZAMANIMIZI SİTEDE HAKKIYLA GEÇİRMEYİ NASİP ETSİN İNŞ

Abd_Rana
07-10-2006, 12:26
Allah razı olsun arkadaşlar...
yaptığınız açıklayıcı yorumlar biraz da ola insanı rahatlattı ...
dua ile

mustafa_xtar
07-10-2006, 12:30
ya çok yavaş çalışıyo internet. Fatma hanım alıntınızı yapamadım ama gerçekten üzerinize alınabilirsiniz. Kendi adıma söylüyorum konularıma verdiğiniz cevaplar çok hoşuma gidiyor.
İnşallah iyi yönde değerlendirmeye çalışıyoruz. Diğerleri zaten fazla barınamaz.
Sevgilerle

FATMA_ERGUN
07-10-2006, 12:36
xtar yazdı:
ya çok yavaş çalışıyo internet. Fatma hanım alıntınızı yapamadım ama gerçekten üzerinize alınabilirsiniz. Kendi adıma söylüyorum konularıma verdiğiniz cevaplar çok hoşuma gidiyor.
İnşallah iyi yönde değerlendirmeye çalışıyoruz. Diğerleri zaten fazla barınamaz.
Sevgilerle

BAKIN BEN ALINTI YAPA BİLİYORUM SİTEM ÇALIŞIYORDA TELSİMİN SİSTEMİ ÇALIŞMIYOR BENDEDE.ÜZERİME ALINİM YA GÜZEL MORAL OLUYOR SAGOLUN:)

mustafa_xtar
07-10-2006, 12:39
FATMA_ERGUN yazdı:

xtar yazdı:
Sevgilerle

BAKIN BEN ALINTI YAPA BİLİYORUM SİTEM ÇALIŞIYORDA TELSİMİN SİSTEMİ ÇALIŞMIYOR BENDEDE.ÜZERİME ALINİM YA GÜZEL MORAL OLUYOR SAGOLUN:)

Havanızı attıız bakıyorum ama bakın bu sefer bende yaptım. Moral vermek için her zaman yazarım. İnşallah.

Ravza_Nur
07-10-2006, 12:41
FATMA_ERGUN yazdı:

zerda yazdı:

ABLA UGRUNA HERŞEYİ ALINDA.BENİM AİLEM İŞKİMİ ONAYLAMAZSA BEN O İNSANDAN VAZGEÇERİM.BELKİ AŞIK OLMAK LAZIM AMA ŞU ANKİ DÜŞÜNCEM BU.herhalde fatoşum aileyide ikna edin artık o zaman sevmesin kimse bir ömür kanayan bir yarayla yaşanmıyor haberiniz olsun

FATMA_ERGUN
07-10-2006, 12:50
xtar yazdı:

FATMA_ERGUN yazdı:

xtar yazdı:
Sevgilerle

Havanızı attıız bakıyorum ama bakın bu sefer bende yaptım. Moral vermek için her zaman yazarım. İnşallah.

EST NE HAVASI RİCA EDERİM.AMA SİTE YOGUN MAŞLLAH HAKLISINIZ ONLİNE ÜYELER HARİÇ SİTEYE MİSAFİR OLARAK GİRN BİNLERCE KARDEŞLERİMİZ ABİLERİMİZ ABLALARIMIZ VAR ELHAMDÜLİLLAH

FATMA_ERGUN
07-10-2006, 12:56
zerda yazdı:

FATMA_ERGUN yazdı:

zerda yazdı:

ABLA UGRUNA HERŞEYİ ALINDA.BENİM AİLEM İŞKİMİ ONAYLAMAZSA BEN O İNSANDAN VAZGEÇERİM.BELKİ AŞIK OLMAK LAZIM AMA ŞU ANKİ DÜŞÜNCEM BU.herhalde fatoşum aileyide ikna edin artık o zaman sevmesin kimse bir ömür kanayan bir yarayla yaşanmıyor haberiniz olsun

ABLA BU SORUN NASIL YOK EDİLİR.DİNDE FLÖRT DÖNEMİ YOKTUR.SÖZLENİP YADA NİŞANLANIP DA SEVMEYE BAŞLASAK GALİBA AİLENİN SONRADAN KABUL ETMEME GİBİ BİR SONUNU OLMAZ İNŞ.

Ravza_Nur
07-10-2006, 12:59
yaa ben sana ne demiştim siparişmi veriyorsun böyle şeylerin vakti saati olmaz aniden olur yinede acı çekmektense sevmeyin kardeşim kaderinizde ne varsa onu görün onu yaşayın..sen hiç bir kimseye bakma bakkk benim eniştem hazırrrr

FATMA_ERGUN
07-10-2006, 13:09
zerda yazdı:
yaa ben sana ne demiştim siparişmi veriyorsun böyle şeylerin vakti saati olmaz aniden olur yinede acı çekmektense sevmeyin kardeşim kaderinizde ne varsa onu görün onu yaşayın..sen hiç bir kimseye bakma bakkk benim eniştem hazırrrr

:):):):):):)YAZIYI AÇAR AÇMAZ BANA BAGIRIYORSUN GİBİME GELDİ. ÖZELLİKLE ŞURASI (YAA BEN SANA NE DEMİŞTİM) ENİŞTE HAZIR DİYORSUNDA O ENİŞTE GALİBA KABUGUNA ÇEKİLMİŞ.ÇÜNKÜ BEN UFUKTA BİR ŞEY GÖREMİYORUM DAA;)

Ravza_Nur
07-10-2006, 13:13
çok gülüyorum canım yaaa valla hayali bienişte buldum gidiyorum ama onda ses yokk baksana görünürde bile yokk artık ümdimi kesmeye başladım hadi be enişte nerde kaldınnn

FATMA_ERGUN
07-10-2006, 13:49
zerda yazdı:
çok gülüyorum canım yaaa valla hayali bienişte buldum gidiyorum ama onda ses yokk baksana görünürde bile yokk artık ümdimi kesmeye başladım hadi be enişte nerde kaldınnn

BAK BAK ŞİMDİ.GÖRENDE BİR ŞEY VAR DİYECEK HAA;)

Ravza_Nur
07-10-2006, 14:21
olsun desinler canım yaa espiri yapmakta suçmu biraz neşeleniyoruz

FATMA_ERGUN
07-10-2006, 15:11
zerda yazdı:
olsun desinler canım yaa espiri yapmakta suçmu biraz neşeleniyoruz

:):) HADİ ÖYLE OLSUN BAKALIM

Ravza_Nur
07-10-2006, 15:14
sen yeterki mutlu ol canım sizlerin yüzünün güldüğünü bilmek bile beni mutlu ediyor hepinizi çok seviyorumm

FATMA_ERGUN
07-10-2006, 15:42
SAGOL ABLAM BENİM.ALLAH RAZI OLSUN GÜLDÜM SAYENDE.AMA ARKADAŞLAR ENİŞTE YOK SADECE ABLAMLA TAKILIYORUZ.BENİM ABLAMLA MUHABBETİM ÇOK İYİ MAŞLLAH.AMA TAMAMEN ESPİRİ.SADECE BULUCAK BANA AMA DAHA UFUKTA IŞIK YOK BAKALIM

Ravza_Nur
07-10-2006, 16:01
rabbim hakkında hayırlısını versin canım benim evet arkadaşlar buraya kadar okuduklarınızın hepsi birer espiriydi yanlış anlaşılmasın güzel bir gün geçirelim istedik dua ile

mtekik
07-10-2006, 16:04
Selamunaleykum kardeşlerim,
Çorbada birazda benim tuzum olsun isterseniz.
Evlilikte mutlu olmanın yollarından biride şu ki;
İki farklı kişiliğin bir araya gelerek tek bir hayatı birlikte yaşamalarıdır evlilik. Dolayısıyla bu yaşam içinde herşey bu ikilinin zevkine, düşüncesine v.s. uygun olmayabilir, olmayacaktırda. Burada eşler bunun farkında olurlarsa sorunu çözmeleri daha kolay olur kanaattindeyim.
Reklam bitti.....
k.s.e.o.

Ravza_Nur
07-10-2006, 16:09
aleyküm selam kardeşim tesbitiniz çok yerinde ve doğru size katılıyorum eşler birbirlerini kabullenmeli iki ayrı karater birleşiyor çok zor ama aşılmayacak bir durum değil karşılıklı fedakarlıkla aşılmayacak sorun yoktur dua ile

VEYS
07-10-2006, 16:23
OOOOOOOOOOO hey maşallah

dikkat dikkat duyurudur .... Beyaz atlı prens aranıyor bılenlerın acilen foruma mesaj yazmaları önemle rica olunur.:):):)

Kim bu eniş te yawwwww:D:D:D

Ravza_Nur
07-10-2006, 16:27
ne duyurusu yaa benim eniştem hazır kardeşim allah allah o kendini biliyor dur umarım desemde inanmayınnn

FATMA_ERGUN
07-10-2006, 16:31
VEYS yazdı:
OOOOOOOOOOO hey maşallah

dikkat dikkat duyurudur .... Beyaz atlı prens aranıyor bılenlerın acilen foruma mesaj yazmaları önemle rica olunur.:):):)

Kim bu eniş te yawwwww:D:D:D

:)BUNE YAAAAAAAAA.VEYSEL BEY ATARIM SİZİ TELSİMDEN GÖRÜRSÜNÜZ.SANKİ EVDE KALMIŞIM GİBİ ALLA ALLAH.HEM BEN BEYAZ ATLI DEGİL SİYAH ATLI İSTERİM;) SAGOLUN GÜZELDİ.HİÇ DEGİLSE KALBİMİ EKLİMDE ENİŞTE OLMADIGINI GÖRSÜNLER

FATMA_ERGUN
07-10-2006, 16:33
zerda yazdı:
ne duyurusu yaa benim eniştem hazır kardeşim allah allah o kendini biliyor dur umarım desemde inanmayınnn

ADINE ABLA BENDE TANIMIYORUM DA SÖYLEDE UTANMASIN ÇIKSIN KABUGUNDAN.:)

VEYS
07-10-2006, 16:37
:):):):):):):):):):)

zerda hanım guzel yazmıssınız desemde ınanmayın ha valla süperdi..

Ravza_Nur
07-10-2006, 16:38
kardeşşş sana takılıyoruz okadar ahhh nerde olsa keşkede seni yakınıma alsam dua ile

VEYS
07-10-2006, 16:40
FATMA_ERGUN yazdı:

zerda yazdı:

ADINE ABLA BENDE TANIMIYORUM DA SÖYLEDE UTANMASIN ÇIKSIN KABUGUNDAN.:)

:D:D:D bu da güzel

FATMA_ERGUN
07-10-2006, 16:45
VEYS yazdı:
:):):):):):):):):):)

zerda hanım guzel yazmıssınız desemde ınanmayın ha valla süperdi..

SİZ GÜLÜN GÜLÜN EVRAKLARI GÖNDERMEDİM KIRICAKLAR KAFAMI.EEE NE YAPİM SİTEDE BU KADAR KALINCA :):):):):) SAGOLUN YA ALLAH RAZI OLSUN ÇOK GÜLDÜM

VEYS
07-10-2006, 16:48
BANA FAKSLAYIN BEN ACARIM BEN SENIN GIBI BOS MU DURUYORUM HER İŞE KOSTURMAYA CALISIYORUM :D:D:D:D

VALLA BU ŞANSLI ŞAHSIN YÜZÜKLERİDE HAZIRMIS :):):)

FATMA_ERGUN
07-10-2006, 16:58
VEYS yazdı:
BANA FAKSLAYIN BEN ACARIM BEN SENIN GIBI BOS MU DURUYORUM HER İŞE KOSTURMAYA CALISIYORUM :D:D:D:D

VALLA BU ŞANSLI ŞAHSIN YÜZÜKLERİDE HAZIRMIS :):):)

HAVA ATMAYIN VEYSEL BEY BEN HEM AKTİVASYONA BAKIYORUM HEMDE EVRAKLARA BAKIYORUM.BİZ BOŞMU OTURUYORUZ SANKİ, BEN HAT AÇIYORUM DİYE EVRAKLAR KALDI.YÜZÜKLER HAZIR AMA ŞANSLIMI, YOKSA GARİBİM BAHTSIZ MI ONU ELİME DÜŞÜNCE GÖRÜCEM:):):)

Ravza_Nur
07-10-2006, 23:21
rabbim hepinizinde gönlüne göre versin hakkınızda hayırlısı olur inş dua ile

konak
14-10-2006, 00:14
İnanın günümüzde o kadar sorunlu aileler vardır ki anlatılmaz. Rabbim insanlara bu tür sınavlarda yardımcı olsun İnşallah.

ifteron
14-10-2006, 19:30
allah razı olsun paylaşımın için kardeşim

Ravza_Nur
25-10-2006, 19:06
rabbim cümlemizden razı olsun değerli kardeşim

FATMA_ERGUN
25-10-2006, 19:19
konak yazdı:
İnanın günümüzde o kadar sorunlu aileler vardır ki anlatılmaz. Rabbim insanlara bu tür sınavlarda yardımcı olsun İnşallah.

AMİN ALLAH RAZI OLSUN.RABBİM HAYIRLI KAPILAR AÇSIN İNŞ

yaradilani_sev_yarad
19-01-2007, 20:11
s.a kıymetli kardeşim paylaşım için teşşekürler cok güzel olmuş,,ellerine sağlık ..Bu konudaki görüşüme gelince insanlar artık kolay olanı seçiyor Ben 1 sene önce eşimden ayrıldım 1 tanede çoçugum var ama yuvam yıkılmasın diye cok cırpındım ellimden gelen herseyi yaptım eşimi sevdigim için yapmadım bunu oglumu ve bizi izleyen melekleri üzmemek aglatmamak için elimden geleni yaptım ama olmadı sonucta ayrıldım.. Bu devırde kadınlara her sey basıt gelıyor bence (kendini bilenler için harıc)...Artık Allahıma her zaman bana hayırlı bir eş versin diye dua ediyorum

donduyilmaz
19-01-2007, 23:04
çok güzel atışıyorsunuz arkadaşlar.Rabbim gönlünüze göre verir inşallah.H.Z.Allah h.z.Ali ve H.Z. Fatıma validemizin evliliği gibi evlilikler nasip etsin cümlemize.Bekar kardeşlerede hayırlı kapılar açar inşallah.AMİN.

Ravza_Nur
20-01-2007, 13:11
yaradilani_sev_yarad yazdı:
s.a kıymetli kardeşim paylaşım için teşşekürler cok güzel olmuş,,ellerine sağlık ..Bu konudaki görüşüme gelince insanlar artık kolay olanı seçiyor Ben 1 sene önce eşimden ayrıldım 1 tanede çoçugum var ama yuvam yıkılmasın diye cok cırpındım ellimden gelen herseyi yaptım eşimi sevdigim için yapmadım bunu oglumu ve bizi izleyen melekleri üzmemek aglatmamak için elimden geleni yaptım ama olmadı sonucta ayrıldım.. Bu devırde kadınlara her sey basıt gelıyor bence (kendini bilenler için harıc)...Artık Allahıma her zaman bana hayırlı bir eş versin diye dua ediyoruma s değerli kardeşim yaşadıklarınıza üzüldüm bundan sonraki hayatınız için hayırlar diliyorum rabbim yar ve yardımcınız olsun dua ile