PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : CUMA HADİSLERİ..!!!..

Aşkâ Mecnun
29-08-2006, 10:29
s.a

Aşkâ Mecnun
29-08-2006, 10:34
B)

Aşkâ Mecnun
29-08-2006, 10:35
BU HADİS CUMA NAMAZINA KOŞARAK GİDENLER İÇİN SÖYLENMİŞTİR

Aşkâ Mecnun
29-08-2006, 10:37
B)

Aşkâ Mecnun
29-08-2006, 10:39
B)

Aşkâ Mecnun
01-09-2006, 05:30
B)B) Hayırlı Cumalar B)B)

seyma55
01-09-2006, 08:06
Hayırlı cumalar çok güzel hadisler, ve resimler Allah razı olsun cumanız mübarek

Aşkâ Mecnun
01-09-2006, 10:48
amin ecmain

lana
02-09-2006, 01:41
selamunaleyküm muhammed abim Allah razı olsun selametle kalın...B)

yeliz
05-09-2006, 02:02
ALLAH RAZI OLSUN

hayat18
08-09-2006, 00:34
Allah razı olsun çok hoş.B)

yusufk
08-09-2006, 01:02
Allah’a ve ahiret gününe iman eden kimse ya

hayır söylesin veya sussun.

Allah’a ve ahiret gününe iman eden kimse komşusuna ikramda

bulunsun

Allah’a ve ahiret gününe iman eden misafirine ikramda

bulunsun

yusufk
08-09-2006, 01:06
Ebû Hüreyre'den şöyle dediği rivâyet edilmiştir: "Rasûlullah (s.a.s.)'a Cuma gününe niçin bu adın verildiği sorulduğu zaman şöyle cevap vermiştir: "Babanız Âdemin yaratılışı o günde oldu. Kıyâmet o günde kopacak, yeniden dirilme ve insanların hesap için yakalanması o günde olacaktır. Cuma gününün üç saatinin sonunda öyle bir an vardır ki, o anda dua edenin duası kabul olunur. " (Ahmed b. Hanbel, İstanbul 1981, II, 311)

fatma_nur
22-09-2006, 11:07
ALLAH RAZI OLSUN BİLGİLER İÇİN BUARADA CUMANIZDA MÜBAREK OLSUN

sahra
22-09-2006, 11:25
allah razı olsun hayırlı cumalar

eren emin
22-09-2006, 14:05
S.A. KARDEŞİM ALLAH RAZI OLSUN.HAYIRLI CUMALAR

Aşkâ Mecnun
22-09-2006, 19:24
aleykümselam kardeşim sağol sizlerdende allah razı olsun bilhassa lana kardeşim dualarım seninle

hafize
29-09-2006, 06:30
cuma günü getirilen salavatı şerif aracısız bana gelir bende onun selamına karşılık veririm h z muhammet s a s B)B)B)B)B)

fidan
29-09-2006, 08:53
s.a. allah razı olsun hayırlı cumalar B)B)

Aşkâ Mecnun
29-09-2006, 17:49
aleykümselam amin ecmain sizede hayırlı cumalar

ANELKA
29-09-2006, 17:58
HAYIRLI CUMALAR ...:p

Aşkâ Mecnun
06-10-2006, 09:21
B)B)B):pHAYIRLI CUMALAR:pB)B)B)

zerrin
06-10-2006, 09:30
HAYIRLI CUMALAR..... B)

ERDALTD
06-10-2006, 19:30
Allah razı olsun kardeşim..Diğer cuma da nasip olur inşallah hepimize..

Aşkâ Mecnun
13-10-2006, 10:06
CUMANIZ MÜBAREK OLSUN........

ferit
13-10-2006, 10:38
ECMAİN iNŞAALLAH...B)

nurhayat
20-10-2006, 11:36
Allah razi olsun kardesim seninde cuman mubarek olsun eline saglik

sevvalmina
20-10-2006, 12:28
Kufe'de hutbe verirken minberden şöyle seslenmiştir: "Cuma günü olunca şeytan çarşı ve pazara erkenden bayraklarıyla gider, insanlara binbir engel çıkararak mani olmaya, onları cumadan (hiç olsun) geciktirmeye çalışır. Melekler de erkenden gidip mescidin kapılarına dururlar. Gelenleri birinci saatte gelenler, ikinci saatte gelenler diye yazarlar. Bu hal imam (hutbeye) çıkıncaya kadar devam eder. Kişi mescidde, imamı görüp, dinleyebileceği bir yere oturup can kulağıyla dinledi ve konuşmadı mı, kendisine iki kat sevap vardır. Kişi uzakta kalır ve imamı dinleyemeyeceği bir yere oturur, sessiz durur ve konuşmazsa bir hisse sevap alır. Eğer, imamı görüp dinleyebileceği bir yere oturur fakat boş konuşma yapar, sessiz kalmazsa, ona iki hisse vebal yazılır. Eğer, dinleme ve görme imkanı olmayan bir yere oturur ve boş konuşur ve sessiz kalmazsa, ona bir hisse vebal vardır. Kim de yanındaki arkadaşına cuma günü "sus" derse "boş konuşmuş" olur. Kim de boş konuşur ise, o cumadaki sevaptan nasibsiz kalır." (Hz. Ali) konuşmasının sonunda şunu söyledi: "Ben bunu Resulullah (sav)'dan işittim."

Ebu Davud, Salat 209,

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Cum'a, en hayırlı günlerinizden biridir. Hz. Adem aleyhisselam(ıntoprağı) o gün yaratıldı, o gün kabzedildi. (Kıyamette Sur'a) o gün üflenecek, sayha da o günde olacak. Öyleyse o gün bana salavatı çok okuyun. Zira salavatlarınız bana arzedilir." Orada bulunanlar: "Salavatlarımız size nasıl arzedilir? Siz çürümüş olacaksınız!" dediler. Aleyhissalatu vesselam: "Allah Teala Hazretleri, Arz'a peygamberlerin cesetlerini yemeyi haram kıldı" buyurdular.

Ebu Davud, Salat 207, Nesai, Cum'a 5,

Aşkâ Mecnun
20-10-2006, 16:49
sevvalmina yazdı:
Kufe'de hutbe verirken minberden şöyle seslenmiştir: "Cuma günü olunca şeytan çarşı ve pazara erkenden bayraklarıyla gider, insanlara binbir engel çıkararak mani olmaya, onları cumadan (hiç olsun) geciktirmeye çalışır. Melekler de erkenden gidip mescidin kapılarına dururlar. Gelenleri birinci saatte gelenler, ikinci saatte gelenler diye yazarlar. Bu hal imam (hutbeye) çıkıncaya kadar devam eder. Kişi mescidde, imamı görüp, dinleyebileceği bir yere oturup can kulağıyla dinledi ve konuşmadı mı, kendisine iki kat sevap vardır. Kişi uzakta kalır ve imamı dinleyemeyeceği bir yere oturur, sessiz durur ve konuşmazsa bir hisse sevap alır. Eğer, imamı görüp dinleyebileceği bir yere oturur fakat boş konuşma yapar, sessiz kalmazsa, ona iki hisse vebal yazılır. Eğer, dinleme ve görme imkanı olmayan bir yere oturur ve boş konuşur ve sessiz kalmazsa, ona bir hisse vebal vardır. Kim de yanındaki arkadaşına cuma günü "sus" derse "boş konuşmuş" olur. Kim de boş konuşur ise, o cumadaki sevaptan nasibsiz kalır." (Hz. Ali) konuşmasının sonunda şunu söyledi: "Ben bunu Resulullah (sav)'dan işittim."

Ebu Davud, Salat 209,

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Cum'a, en hayırlı günlerinizden biridir. Hz. Adem aleyhisselam(ıntoprağı) o gün yaratıldı, o gün kabzedildi. (Kıyamette Sur'a) o gün üflenecek, sayha da o günde olacak. Öyleyse o gün bana salavatı çok okuyun. Zira salavatlarınız bana arzedilir." Orada bulunanlar: "Salavatlarımız size nasıl arzedilir? Siz çürümüş olacaksınız!" dediler. Aleyhissalatu vesselam: "Allah Teala Hazretleri, Arz'a peygamberlerin cesetlerini yemeyi haram kıldı" buyurdular.

Ebu Davud, Salat 207, Nesai, Cum'a 5,

ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM PAYLAŞTIĞIN İÇİN

sevvalmina
20-10-2006, 16:59
AMİN cümlemizden.

nihalim
20-10-2006, 17:31
B)B)B)hayırlı cumalarB)B)B)

aydan
20-10-2006, 21:24
:|

akord
02-11-2006, 18:10
i gördük inşallah katılırız . benim bu konuda özel bir hassasiyetim var daha önce okudugum bazı hadisi şerifler buna sebeb örnegin ( ahir zamanda onlar kuranı okurlar okudukları dillerinden kalblerine inmez)bizim bunlardan olmadıgımızı yada bir muhalefete nasıl cevap verilir .bizler düşündügümüzde yada arkadaşlarla konuştugumuzda bazı sorular karşımıza cıkıyor mesela! ehli iman olmak için bildigimiz 5şart dışında böyle bir zamanda bir şahsi manevi yada kurandan önce müracat edilmesi gereken kurana baglı kuranın bir halifesi mi var.gibi sorular ortaya çıkıyor bu konuların bilgisizliginden dolayı sizlere bunları sorma ihtiyacı duydum ve buna sebebte başlatmış oldugunuz teblig yarışması bizlerde bu konularda ve bu sorularda kendimizi bunların tebligine kendimizi muhtaç gördüm
şimdiden allah razı olsun allaha emanet selamın aleyküm bizim bu msjı size burdan göndermemizin nedeni sizin msj kutunuzun dolu olmasıdır

Aşkâ Mecnun
03-11-2006, 15:32
akord yazdı:
i gördük inşallah katılırız . benim bu konuda özel bir hassasiyetim var daha önce okudugum bazı hadisi şerifler buna sebeb örnegin ( ahir zamanda onlar kuranı okurlar okudukları dillerinden kalblerine inmez)bizim bunlardan olmadıgımızı yada bir muhalefete nasıl cevap verilir .bizler düşündügümüzde yada arkadaşlarla konuştugumuzda bazı sorular karşımıza cıkıyor mesela! ehli iman olmak için bildigimiz 5şart dışında böyle bir zamanda bir şahsi manevi yada kurandan önce müracat edilmesi gereken kurana baglı kuranın bir halifesi mi var.gibi sorular ortaya çıkıyor bu konuların bilgisizliginden dolayı sizlere bunları sorma ihtiyacı duydum ve buna sebebte başlatmış oldugunuz teblig yarışması bizlerde bu konularda ve bu sorularda kendimizi bunların tebligine kendimizi muhtaç gördüm
şimdiden allah razı olsun allaha emanet selamın aleyküm bizim bu msjı size burdan göndermemizin nedeni sizin msj kutunuzun dolu olmasıdır

Kur'an okumanın ve dinlemenin farz olduğu ayetlerle sabittir. her devirde iman etmi şgörünen ama imanın kendisine fayda vermediği kişiler olmuştur

konak
04-11-2006, 23:57
Allah razı olsun bu güzel paylaşımlarınız için.
Selam ve dua ile.

Aşkâ Mecnun
17-11-2006, 10:07
B)B)Cumanız mübarek olsunB)B)

neslihantuncel
17-11-2006, 11:17
HAYIRLI CUMALAR.RABBİM DUALARIMIZI KABUL EDER İNŞALLAH....

alperenim
24-11-2006, 11:51
s.a
hayırlı cumalar

Aşkâ Mecnun
01-12-2006, 10:01
Cumanız Mübarek olsun

ANELKA
01-12-2006, 10:02
SELAMUN ALEYKÜM KARDEŞİM SENİNDE CUMAN MÜBAREK OLSUN...
ALLAH A EMANET OL ....B)

Aşkâ Mecnun
01-12-2006, 10:06
ANELKA yazdı:
SELAMUN ALEYKÜM KARDEŞİM SENİNDE CUMAN MÜBAREK OLSUN...
ALLAH A EMANET OL ....B)

aleykümselam sende Allaha emanet ol kardeşim Dua etmeyi unutma

goNuL_
01-12-2006, 10:33
SELAMUN ALEYKÜM KARDEŞİM ÇOK FAYDALI HADİSLER ALLAH RAZI OLSUN CUMANIZ MÜBAREK OLSUN

tebessumd
01-12-2006, 10:47
selamun aleyküm.kardeşler cümleten cumanız mubarek olsun.B)B)B)

ravzanuru
22-12-2006, 02:23
SELAMUN ALEYKÜM
HAYIRLI CUMALAR SİTE GÜLLERİB)B)B)

40 HADİS-ezberlenebilir

1-Unutkanlık ile alakalı Hadis-i Şerif
Afetul ilmi ennisyan
İlmin afeti unutkanlıktır.

2-Tebessüm ile alakalı Hadis-i Şerif
Ettebessumu sadakatun
Tebessüm etmek sadakadır.

3-Ettuhuru şatrul iman
Temizlik imanın yarısıdır.

4-A’kilha ve tevekkel
Deveyi bağla, ondan sonra tevekkül et.

5-Oruç ile alakalı Hadis-i Şerif
Sumu tesıhhu
Oruç tutunuz, sıhhat bulunuz.

6-Namaz ile alakalı Hadis-i Şerif
Essalatu imaduddin
Namaz dinin direğidir.

7-İkraul Kur’ane. Feinnehu ye’tiy yevmel kıyameti şefian lieshabihi.
Kur’an’ı okuyunuz. Zira O, Kıyamet günü sahibine şefaatçi olarak gelir.

8-Yessiru vela tuassiru beşşiru vela tuneffiru
Kolaylaştırınız, güçleştirmeyiniz, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz.

9-Ayetül münafiki selasün: İza haddese kezebe ve ize’tümine hane ve iza vaade ehlefe
Münafığın alameti üçtür: Konuştuğu zaman yalan söyler, (kendisine bir şey) emanet edildiğinde ihanet eder ve sözünde durmaz.

10-Eftalu ma kulte ene vennebiyyune min kabli la ilahe illallah
Ben ve benden önceki peygamberlerin en efdal sözü "La ilahe illallah"tır.

11-En nazretu sehmun mesmumun min sihami iblis.Men terekeha mehafeti.Ebdeltü li imanen yecid halevetehu fi kalbi
Harama bakmak şeytanın zehirli oklarından bir oktur.Kim benim korkumdan onu terkederse onun kalbine öyle bir iman atarım ki tazeliğini kalbinde hisseder.-Hadis-i Kudsi

12-Akrabu ma yekunul abdu min rabbi ve hüve sacid"
Kulun Rabbine en yakın anı secde anıdır.

13-Essavm nisfus sabr
Oruç sabrın yarısıdır.

14-Essabr nisful iman
Sabır imanın yarısıdır.

15-Essabru inde sadmetul ula
Sabır musibetin ilk gelip çattığı anda gösterilendir.

16-El Cihadu bağdin ila yevmil kıyame
Cihad kıyamete kadar devam edecektir.

17-Efdalu ibadeti edvamuha
İbadetin efdali devamlı olanıdır.

18-Men tevedea refaaullah
Kim tevazu gösterirse Allah(c.c) onu yükseltir.

19-Kun fiddünya garibün ev abirussebil
Dünyada bir garip veya yolcu gibi ol.

20-İnnemel amalü binniyyat.Ve innema likulli emrin ma neva
meal:Ameller niyyetlere göredir.Herkese ancak niyyet ettiği şey vardır.

21-Fevallahi lien en yuhde bike reculün vahidun.Hayrun leke min humrinneam
meal:Tek bir kişinin senin vesilenle hidayete gelmesi sana kizil develer bahşedilmesinden daha hayirlidir.

22-Habbeballahe ila ibadihi yuhibbekumullah
meal:Allah’ı kullarına sevdirin ki Allah da sizi sevsin.

23-Ehabbu ma yağbudini abdi nushi liy
meal:Kulumun bana en sevimli gelen ibadeti beni anlatması ve benim namımla nasihat etmesidir.

24-Kelimetan hafifetan alel lisan.Sakiyletan fil mizan.Habiybetan ilerrahman:Subhanallahi ve bihamdihi.Subhanallahil azim
meal:Dilde hafif.Mizanda ağır.Ve Rahmanın katında sevimli iki kelime:Subhanallahi ve bihamdihi.subhanallahil azim.

25-Hucibetinnar bişehevati ve hucibetilcenneh bil mekarih.
Meal:Cehennem nefsin hoşuna giden şeylerle.Cennette nefsin zoruna giden şeylerle kuşatilmiştir

26-Men katale litekunu kelimatillahi hiyel ulya fehüve fi sebiylillah
meal:Kim Allah’ın ismini yüceltmek için çalışırsa,o Allah yolundadır

27- Aynani la temessuhumünnar.aynun baket min haşyetillah.Ve aynun batet tehrusu fiy sebilillah
meal:İki göz vardır ki ateş görmez.Allah korkusundan ağlayan göz...Ve Allah yolunda nöbet bekleyen göz

28-Yeti alennasi zamanun Essabiru fiyhim.alddiynihi.kel kabidi alel cemri.
Meal:İnsanlara öyle bir zaman gelecekki,aralarında din üzerinde sabreden, ateşi elinde tutan gibidir.

29-La tezalü taifetün min ümmeti.Zahiriyne alel hak.Hatta yetiyallahu biemrihi
meal:Ümmetimden bir taife hak üzerine bulunacak.Taki Allah’ın emri olan kıyamete kadar

30-La yuldegul müminu.min hucrin.vahidin merreteyn
meal:Bir mümin bir delikten iki kere ısırılmaz.

31-Men rae minküm münkeren.Felyugarrihu.Fein lem yestatiğ.febilisanihi .fein lem yestatiğ.Febikalbihi. Ve zalike edaful iman
meal:Sizden biriniz bir münkeri gördüğünde eliyle düzeltsin.ona gücü yetmezse,diliyle düzeltsin.Ona da gücü yetmiyorsa kalben buğz etsin.Bu ise imanın en zayıfıdır.

32-Lev tağlemune ma ağlem.Le dahiktum kaliylen.Vele bekeytüm kesiyren
meal:Eğer benim bildiğimi bilseydiniz.Çok ağlar az gülerdiniz...

33-İnne beynerreculü ve beyneşşirki vel küfri.terkessalati
meal:Kişi ile şirk ve küfür arasinda namazi terk etmesi vardir.

34-Teaccebe rabbuke min şebbe leyset bihi sabvetün
meal:Rabbin lehviyata ve fani zevklere meyil ve arzusu olmayan bir gençten çok hoşlanir.

35-Erreculü ala diyni haliylihi. Felyenzur ehadüküm men yuhallil.
meal: Kişi dostunun dini üzerinde bulunur. Sizden biriniz kimi dost edineceğine iyi baksın.

36-İnnallahe la yenzuru ecsamiküm vela ila süvariküm. Velakin yenzuru ila kulubikûm.
meal:Allah sizin bedenlerinize ve dış görüşünüze değil fakat sizin kalbinize nazar eder.

37-İza harece selasetün fiy seferin felyüemmiru ehadehüm.
meal:Üç kimse sefere çıkarsa içlerinden birini kendilerine imam(reis) seçsin.

38-Eddünya sicnül mümin ve cennetül kafir .
meal:Dünya müminin zindanı ve kafirin cennetidir.

39-Yub’asu külli abdin ala ma mate aleyhi.
meal:Her kul ne gibi amel üzerine ölürse o amel üzerine dirilir.

40-Salatül cemaati efdalü min salatilfezzi bisebin ve aşriye derecaten
meal:Cemaatle kılınan namazın sevabı yalnız kılınan namazdan 27 kat daha faziletlidir

İNŞALLAH EZBERLEYİM BU HADİSİ ŞERİFLERİ HAYATIMIZDA İDAME ETTİREBİLİRİZ.

Seni Seviyorum demek geliyor içimden
Yüce bir aşkla yanmak bütün varlığımla
Bir çocuğun damağındaki şeker tadında
Ya da içercesine şehadet şerbetini bir mücahid misali dağlarda
Önümde somun ekmeğim
Bir bardak buz gibi su zemzem babından
Ve bana tüm bu nimetleri veren sana
Bizi güzelliklerle donatan Yaradana
Şükürler olsun demek geliyor içimden...
ŞÜKÜRLER OLSUN Ya RAB

SELAM VE DUA İLEB)B)B)

Aşkâ Mecnun
22-12-2006, 09:56
Aleykümselam;

Cumanız Mübarek Olsun

ADALETIMAHZA
22-12-2006, 10:09
AMİN AMİN.CÜMLEMİZİN CUMASI VE ZİLHİCCESİ MÜBAREK OLSUN.ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN.

rockn
03-01-2007, 09:25
saol kardesımB)

Aşkâ Mecnun
19-01-2007, 00:03
CUMANIZ MÜBAREK OLSUN

SELEHA
19-01-2007, 00:47
S.A. ALLAH RAZI OLSUN BU GÜZEL PAYLAŞIMLARINIZ İÇİN VE HADİSLER İÇİN ALLAHHA EMANET OLUN

handan06
08-04-2007, 19:11
ALLAH RAZI OLSUN

meryem-hanne
16-11-2007, 12:48
B)Resulullah (sa) buyurdularki:
"Güneşin üzerine doğduğu günlerin en hayırlısı cuma günüdür,
çünkü Adem (as) o günde yaratılmıştır.
o gün cennete sokulmuştur ve o gün cennetten çıkarılmıştır.
Tövbesi o gün kabul olmuştu.
Kıyamette o gün kopacaktır.
(Müslim,Ahmet,Tirmizi,İbn Merdüveyh,Ebu Davut,Nesei,İbn Hibban,Hakim,Ithaf:3/216B)

lütfi
02-02-2008, 23:19
http://www.islamiyet.gen.tr/forum/attachments/c.jpg

zikra_
29-03-2008, 19:57
http://might.kucukresim.com/uploads/14xv0on3b8179.png (http://www.kucukresim.com)

ALLAH RAZI OLSUN

lütfi
04-04-2008, 11:58
http://img88.imageshack.us/img88/7393/cuma26520065cv.jpg

emrah gürses
23-06-2008, 10:48
paylaşm için sağol

ve insan
08-07-2008, 14:53
http://img136.imageshack.us/img136/6725/hadis1tz4.jpg

guneyyildirims
22-08-2008, 02:23
allah razı olsun sizden

dinci
22-08-2008, 07:52
selamün aleyküm ALLAH CC razı olsun kardeşim cumanız mubarek olsun

fatih_2424
17-12-2008, 20:31
allah razı olsun(amin)

_ahraz_
06-03-2009, 12:38
B)B)B)B)B)B)Hayırlı cumalar B)B)B)B)B)B)

YEŞİLYOL
13-08-2009, 16:32
cuma hadisleri nerEde? Ben neden göremiyorum....merak ettim.. CUMAYI AKSATAN İŞ ARKADAŞLARIMA OKUMAK İSTERDİM Allah razı olsun

yatci
26-08-2009, 18:22
Sizden biri cumayı kıldı mı, ondan sonra da dört rek'at kılsın.
(Müslim, Cuma 67)

y32_ebubekr
06-05-2010, 19:30
selamun aleykum ben neden bır sey goremıyorumm bu sayfadaaa:(

yakarisa
06-05-2010, 19:36
Aleyküm selam..

Sedaa_*
24-05-2012, 09:22
Bende göremiyorum :)

hakyolu007
08-08-2012, 09:34
Siz göremezsiniz :) herkez göremez yani :) :a44:

düşünüyor kafasından geçeni yazmıyor ama :D

Sedaa_*
04-01-2013, 17:50
http://www.daimihuzur.com/upload/resimler/galeri/daimihuzur.com_Mekke_cuma_gunu.jpg